Nelze popřít, že pořízení elektrokoloběžky má mnoho výhod a časová úspora je jen jednou z nich. Přestože jste se již prokousali všemi kroky na cestě k tomu,  , vaše „studium“ ještě není u konce. S vaším novým dopravním prostředkem se totiž nejprve musíte naučit jezdit opatrně a hlavně bez nehod.

Jaká bezpečnostní opatření a pravidla provozu na elektrokoloběžce byste měli dodržovat? Připravili jsme pro vás průvodce vším, co byste jako řidič tohoto zařízení měli určitě znát!

Základem jsou pravidla provozu na elektrokoloběžce

Kdo chce vyměnit pěší chůzi za jízdu na elektrokoloběžce, musí vědět, jak se v provozu pohybovat tak, aby neohrozil sebe ani své okolí. České zákony pravidla provozu na elektrokoloběžce jako takové konkrétně nevymezují, a proto pro jejich řidiče platí stejná pravidla jako pro cyklisty.

Stejně jako oni se řadí mezi řidiče bezmotorových vozidel a jsou plnohodnotnými účastníky silničního provozu. Proto musí v potřebném rozsahu znát a dodržovat zákon o provozu na pozemních komunikacích.

Jezděte jen tam, kde smíte

Absolutním základem je jízda po pravé straně cesty, ať už se jedná o cyklostezky nebo klasické silnice. Pokud je na silnici vyznačen jízdní pruh pro cyklisty, jakožto řidič elektrokoloběžky máte povinnost se na něm držet.

Kromě silnic je jízda na elektrokoloběžce zcela v pořádku ve všech ulicích a na cestách, kde není příslušnou značkou zakázána jízda na kole. Stejně tak vám problém nehrozí na chodnících či stezkách, kde je povolen pohyb pro cyklisty. Jízda po chodníku je ze zákona možná pouze pro řidiče mladší deseti let, ostatní musí využívat silnice nebo jiné komunikace pro cyklisty. Kam konkrétně smíte a nesmíte na elektrokoloběžce jezdit, vám obvykle prozradí dopravní značky. Abyste se v nich neztratili, připravili jsme pro vás přehledné vysvětlivky.

bezpecnost na kolobezke

Pokud vám má jízda na elektrokoloběžce zpříjemnit výlet, můžete se na některých stezkách, zejména v parcích a lesích, setkat se zvláštními pravidly, která určuje návštěvní řád daného areálu. Je tedy třeba si je nastudovat zvlášť a následně je dodržovat.

Pozor na rychlosti a přednosti

Stejně tak byste měli být schopni rozeznat hlavní silnici od vedlejší a umět určit, kdo má přednost v jízdě na různých křižovatkách. I když nejedete s motorovým vozidlem, musíte ostatní řidiče nechat projet v situacích tomu odpovídajících a totéž by měli udělat oni pro vás.

Pro zajištění maximální bezpečnosti na elektrokoloběžkách je třeba také vědět, že při jízdě přes přechod pro chodce platí za jízdy přednost pouze v případě, že je řízený semafory. Pokud ne, je třeba z koloběžky slézt a počkat na zastavení aut nebo prázdnou silnici.

helma - elektrokolobezka

 

Jestliže se při jízdě chystáte odbočovat, musíte o tom ostatní řidiče informovat – upažením pravé nebo levé ruky, tak jako na kole. Stejné pravidlo platí i pro předjíždění jiných řidičů bezmotorových vozidel či přejíždění z jednoho jízdního pruhu do druhého. Berte však na vědomí, že udržet elektrokoloběžku jednou rukou chce cvik. Minimálně začátečníkům tedy silně doporučujeme slézt a obejít danou křižovatku pěšky.

A samozřejmostí je také dodržování rychlostních limitů. Pravidla provozu na elektrokoloběžce stanovují maximální rychlost na 25 km/h a v případě chodníků pouze na 6 km/h. V případě soukromého pozemku však můžete svištět libovolnou rychlostí.

Pohlídejte si povinnou výbavu

Bezpečnost však nezajišťuje jen správná jízda na elektrokoloběžce, ale i patřičná výbava. Nejprve si pojďme povědět, jaké prvky jsou ze zákona povinné.

Stejně jako na jízdních kolech, i na elektrokoloběžkách by měly být odrazky.

Při jízdě za snížené viditelnosti je také nutné mít přední a zadní světlo – opět vpředu bílé a vzadu červené. Rozsvícené musí být za tmy a v šeru a v případě, že je venku mlha, sněží či prší, také přes den.

elektrokolobezka predni svetlo

elektrokolobezka zadni svetlo

Odrazky a světla zajistí, že budete za všech okolností vidět. Jak jinak by k vám mohli být řidiči aut či jiných vozidel ohleduplní? Svou přítomnost na silnici můžete ještě zvýraznit reflexními prvky a oblečením v jasných barvách.

Povinně musí mít elektrokoloběžky volné konce řídítek zaslepené – ideálně gumovými rukojeťmi. Na rukojetích se nesmí vyskytovat žádné ostré hrany, jelikož by při nárazu mohly způsobit vážné poranění. Stejně tak musí být zaoblená i páčka brzdy, které má mít elektrokoloběžka hned dvě, a to přední a zadní.

Pro bezpečnost na elektrokoloběžkách doporučujeme řidičům nosit také helmu, která je pro děti a mladistvé do 18 let ze zákona povinná. Nehody se stávají dennodenně a kvalitní helma může poskytnout ochranu před ošklivými zraněními, k nimž by v důsledku pádu mohlo dojít.

Pokud však jezdíte vyššími rychlostmi, důrazně doporučujeme použít motokrosové chrániče.

Děti jedině s helmou a dozorem

Stejně jako je tomu v případě jízdních kol, ani jízda na elektrokoloběžce nemá pevně nastavenou věkovou hranici a mohou ji tedy využívat i děti. Zajištění jejich bezpečnosti na cestách je pak zodpovědností rodičů či dospělých, kteří na ně při jízdě dohlížejí.

Děti do 10 let mohou jezdit po chodníku a z hlediska bezpečnosti je pro ně nejlepší se na něm skutečně držet. Bez dozoru se mohou pohybovat na stezkách pro cyklisty a chodce, cyklostezkách a v obytných zónách. Všude jinde smí jezdit pouze s dozorem osoby starší 15 let.

Co se týče ochranných prvků, ze zákona je pro děti povinná pouze helma, vyplatí se však pro případ pádu investovat i do chráničů na lokty a kolena, zejména pokud se dítě na elektrokoloběžce teprve učí jezdit.

V zájmu všech je nutné dětem a mladistvým před jízdou vysvětlit pravidla provozu na elektrokoloběžce, aby nedošlo k ohrožení jich samotných ani nikoho dalšího.

Sledujte předpověď počasí

Bezpečnost na elektrokoloběžkách je z velké části ovlivněna také počasím. Sníh nebo silný déšť neumožňuje příliš stabilní jízdu a totéž platí i pro náledí. Riziko ztráty kontroly nad řízením se výrazně zvyšuje, stejně jako pravděpodobnost uklouznutí.

Pokud tedy venkovní počasí nebo předpovědi jízdě na elektrokoloběžce nesvědčí, raděj ji nechte doma a zvolte bezpečnější způsob dopravy.

Ať už je ale počasí jakékoliv, hlavní je neustále sledovat okolní dění, předvídat a dbát na ohleduplnost. Pokud si nejste čímkoliv jistí, nebojte se zpomalit a pořádně zhodnotit situaci – ne nadarmo se říká: „dvakrát měř a jednou řež“.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Jak vybrat dron? Vzdusin.cz vás provede všemi důležitými kroky pro rok 2024!
Jak vybrat dron? Vzdusin.cz vás provede všemi důležitými kroky pro rok [YEAR]! Drony s kamerou se staly standardní součástí mnoha profesionálních obor...
Jak vybrat zvlhčovač vzduchu? Známe postup i nejlepší modely pro rok 2022!
Výběr zvlhčovače nemusí být složitý! Připravili jsme pro vás přehled dostupných variant, abyste se suchým vzduchem mohli konečně zatočit jednou provžd...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1685 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
02/05/2024

Velice ochotný a vstřícný přístup při poskytování dalších podrobnějších informací na základě telefonátu.