V dnešním světě se mnoho z nás obrací k ekologičtějším způsobům dopravy, které nejen přispívají k ochraně životního prostředí, ale jsou i efektivní. Obě kritéria splňují i elektrokoloběžky, které se těší čím dál tím větší oblibě. Velká část lidí je využívá k dojíždění do školy či práce, jiní s nimi zase rádi vyrážejí do přírody.

U každého dopravního prostředku je samozřejmě důležitá cena jeho provozu a elektrokoloběžky nejsou výjimkou. I když se obecně řadí mezi nejlevnější dopravní prostředky, je stále třeba počítat s tím, že vás jejich provoz bude něco stát. Konkrétní náklady se navíc mohou lišit nejen v závislosti na modelu, ale i dalších faktorech, jako je kvalita baterie nebo místo, kde se elektrokoloběžka nabíjí.

Právě proto jsme se v dnešním článku rozhodli podrobně rozebrat, co vše hraje roli v ceně nabíjení a jak ji můžete jednoduše vypočítat.

 

cena nabití elektrokoloběžky

Zdroj: Canva

Co ovlivňuje cenu nabití elektrokoloběžky?

Náklady spojené s nabitím elektrické koloběžky se mohou lišit v závislosti na řadě faktorů. Některé z nich lze ovlivnit, ale jiné jsou pevně dané – kvůli tomu může být výpočet konkrétní ceny nabití poměrně složitý. Pojďte se s námi podívat na nejdůležitější faktory, které byste měli určitě vzít v úvahu.

Kapacita baterie

Většina elektrokoloběžek je vybavena lithiovými bateriemi s odlišnou kapacitou. Ta se obvykle udává v ampérhodinách (Ah), přičemž platí, že čím je větší kapacita baterie do elektrokoloběžky, tím více elektřiny bude potřeba pro její plné nabití. Běžně se setkáte s elektrokoloběžkami s kapacitou od 6 do 20 Ah.

Cena elektřiny

Cena nabití elektrokoloběžky se odvíjí zejména od ceny elektřiny. Její výše se liší podle toho, u jakého dodavatele máte uzavřenou smlouvu a také podle zvoleného tarifu. Pokud máte vysoký a nízký tarif, můžete ušetřit nabíjením během nízkého tarifu. Konkrétní cenu jednoduše zjistíte přímo u vašeho dodavatele nebo na pravidelném vyúčtování.

 

kolik stoji nabijeni elektrokolobezky

 

Efektivita nabíječky

Ne všechny nabíječky na elektrokoloběžku jsou stejně účinné. Efektivita se obvykle pohybuje od 80 do 90 %. Každopádně velmi záleží na kvalitě elektrokoloběžky, značce i typu baterie a nabíječky. Pozor si dejte i na možné poruchy či opotřebení, které mohou efektivitu nabíjení výrazně snížit.

Stáří a stav baterie

S tím, jak baterie stárne, její kapacita obvykle klesá. Starší baterie může vyžadovat více času pro plné nabití, a navíc nemusí dosáhnout své původní kapacity. Zároveň se pak může vybíjet rychleji, což se pak negativně projeví i na vašich provozních nákladech.

Okolní teplota

Málokdo si to uvědomuje, ale teplota okolí může mít významný dopad na rychlost i efektivitu nabíjení elektrokoloběžky, zejména to platí pro extrémně nízké nebo vysoké teploty. Kvůli nim navíc může dojít k úplnému poškození baterie elektrokoloběžky či chybě při nabíjení, která v závažných případech může skončit i vzplanutím stroje.

Jak na výpočet ceny nabití?

Jak jste se mohli přesvědčit výše, v ceně nabíjení hraje roli celá řada faktorů, všechny výpočty jsou tedy spíše odhady. Díky nim si ale můžete udělat představu o tom, kolik vás bude provoz vaší elektrokoloběžky přibližně stát. 

Pro zjednodušený výpočet budete potřebovat znát kapacitu baterie a cenu elektřiny. Dopředu však počítejte s tím, že budete muset jednotlivé hodnoty převádět na požadované jednotky. Pro převod Ah na kWh budete muset znát také napětí baterie. Kapacitu (Ah) a napětí (V) mezi sebou vynásobíte a nakonec vydělíte 1 000 – tak získáte kapacitu baterie v kWh. Pak už jen stačí využít následující vzorec:

vzorec cena nabití elektrokoloběžky

Výpočet ceny nabití je pak už velmi jednoduchý, což si ukážeme v následující tabulce. 

Elektrokoloběžka

Kapacita baterie

Napětí baterie

Kapacita baterie

Cena za 1 kWh

Cena nabití

Elektrokoloběžka A

10 Ah

36 V

0,36 kWh

5 Kč

1,8 Kč

Elektrokoloběžka B

6 Ah

12 V

0,072 kWh

5 Kč

0,36 Kč

Elektrokoloběžka C

20 Ah

48 V

0,96 kWh

5 Kč

4,8 Kč

Pokud chcete do výpočtu zakomponovat i efektivitu nabíječky, bude vzoreček vypadat takto (hned za ním najdete i tabulku s upravenými kalkulacemi):

cena nabití elektrokoloběžky

Elektrokoloběžka

Kapacita baterie

Napětí baterie

Kapacita baterie

Efektivita nabíjení

Cena za 1 kWh

Cena nabití

Elektrokoloběžka A

10 Ah

36 V

0,36 kWh

90 %

5 Kč

2 Kč

Elektrokoloběžka B

6 Ah

12 V

0,072 kWh

80 %

5 Kč

0,45 Kč

Elektrokoloběžka C

20 Ah

48 V

0,96 kWh

85 %

5 Kč

5,6 Kč

 

Jak vidíte, efektivita nabíječky hraje v ceně nabíjení poměrně velkou roli, zejména v dlouhodobém měřítku. Nicméně i tak se cena nabití elektrokoloběžky pohybuje okolo 0,5 až 6 Kč, což opravdu není moc.

Pokud navíc zvážíte fakt, že plně nabitá elektrokoloběžka vám dokáže nabídnout dojezd až 60 km, jedná se o výhodnou koupi. Za pár korun tak můžete například týden dojíždět do 5 km vzdálené školy či práce – ponecháme 10 km rezervu pro náročnější trasy či objížďky.

 

Vyplatí se do elektrokoloběžky investovat?

Elektrokoloběžka se dle mnoha odborníků řadí mezi nejlevnější způsoby dopravy, o čemž jsme se mohli přesvědčit i my výše. Každopádně stále můžete narazit na řadu rozporuplných názorů. Proto jsme se spotřebu elektrokoloběžek rozhodli porovnat s ostatními dopravními prostředky, a to jízdním kolem, automobilem a MHD.

I v tomto případě je třeba počítat s tím, že se jedná o pouhé odhady, které slouží pouze pro představu. V nákladech jednotlivých dopravních prostředků hraje opět velkou roli celá řada faktorů, které nelze zobecnit. Snažili jsme se tak brát úvahu nejen cenu provozu prostředku, ale i jeho údržbu.

Konkrétně jsme vycházeli z odhadovaných ročních nákladů na údržbu, které jsme následně rozpočítali na 1 km za předpokladu, že řidič ročně ujede ročně 10 000 km.

 

Dopravní prostředek

Typ nákladu

Průměrné náklady na 1 km

Ujetá vzdálenost

Celkové náklady za měsíc

Jízdní kolo

Údržba

0,15 Kč

50 km

7,5 Kč

Celkem

7,5 Kč

Elektrokoloběžka (dojezd 60 km, cena nabití 5,6 Kč)

Elektřina

0,09 Kč

50 km

4,5 Kč

Údržba

0,3 Kč

50 km

15 Kč

Celkem

19,5 Kč

Osobní automobil

Palivo

2,3 Kč

50 km

115 Kč

Údržba

0,5 Kč

50 km

25 Kč

Celkem

140 Kč

Bolt pronájem elektrokoloběžky

Sazba za minutu (do 5 minut)

4 Kč

2 km (5 min)

20 Kč

Sazba za minutu (nad 5 minut)

3 Kč

48 km (cca 1 h 55 min)

345 Kč

Celkem

365 Kč

 

V našem porovnání nám jako nejlevnější vyšla klasická jízda na kole, u které je však třeba počítat s tím, že se možná i trochu zapotíte. Navíc si ho ne vždy můžete komfortně vzít do vlaku či jiného prostředku hromadné dopravy. Na druhém místě se umístila právě elektrokoloběžka, která vás za daných podmínek vyjde měsíčně na 19,5 Kč. Mnohem dražší je doprava automobilem a nejdražší variantou je pak jízda MHD.

Jak snížit náklady na nabíjení elektrokoloběžky?

Elektrokoloběžky nabízejí skvělou alternativu k tradičním formám dopravy, a navíc nabízejí relativně nízké provozní náklady. Nicméně i když je cena nabití elektrokoloběžky sama o sobě nízká, existuje stále možnost ji alespoň trochu snížit. Ve výsledku tak ročně můžete ušetřit i stovky korun. Jak?

Nabíjení za nízký tarif

Pokud využíváte nízký a vysoký tarif, určitě se vyplatí elektrokoloběžku nabíjet během levnějšího tarifu. Cena nabíjení se tak sníží o několik desítek korun. Vždy však pamatujte na to, že byste měli mít elektrokoloběžku při nabíjení plně pod kontrolou.

Správná údržba baterie

Udržujte baterii nabitou mezi 20 % a 80 % její celkové kapacity. Tímto způsobem můžete prodloužit její životnost i kvalitu. Pozor si dejte i na nabíjení vlhké elektrokoloběžky či její přebíjení.

Optimalizace jízdního stylu

Styl jízdy má velký vliv nejen na opotřebení baterie, ale i její vybíjení. Při opatrné jízdě v nenáročném terénu vám elektrokoloběžka vydrží nabitá mnohem déle. Naopak při agresivní jízdě v nerovném terénu se vybije mnohem rychleji a ani vám nenabídne tak dlouhý dojezd.

Skladování v optimálních podmínkách

Baterie by měla být uchovávána v chladném a suchém prostředí – ideálně s teplotou v rozmezí 5–15 °C nebo pokojovou teplotou. V jiných podmínkách může docházet k jejímu rychlejšímu vybíjení či dokonce poškození baterie. Pozor si dejte i na nečekané vzplanutí stroje, které je v drtivé většině případů způsobeno tím, že uživatel stroj vystaví extrémnímu teplu nebo nedodržuje pravidla správného nabíjení.

 

cena nabiti elektrokolobezky

Zdroj: Canva

Elektrokoloběžky jsou právem označovány za nejlevnější způsob dopravy. Konkurovat jim dokážou pouze klasická jízdní kola, která však mohou být v některých případech i pořádně nepraktická. Cena nabití elektrokoloběžky vás přitom vyjde na pár korun, přičemž ji můžete v kuse používat i několik týdnů.

Samotný výpočet navíc není nijak složitý, a pokud se budete řídit našimi radami, vypočítáte si cenu nabití vašeho konkrétního modelu levou zadní. Dopředu však počítejte s tím, že se stárnutím bude klesat i účinnost baterie, což se negativně projeví na ceně za nabíjení – v průměru se tak může zvýšit o 1 až 2 Kč za jedno plné nabití. Pro přesnější stanovení spotřeby můžete využít i speciální měřiče.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Jak snadno zvýšit výkon elektrokoloběžky? Přinášíme několik osvědčených tipů!
Nevyhovuje vám výkon elektrokoloběžky? Vyzkoušejte naše rady a tipy na jeho zvýšení! Svůj stroj tak budete moci využívat na maximum při každé jízdě....
Průvodce výměnou duše u elektrokoloběžky – jak vše zvládnout během pár minut?
Prasklá duše na elektrokoloběžce pro vás nemusí být překážkou. S naším průvodcem ji zvládnete vyměnit svépomocí bez nutnosti návštěvy servisu....
Heureka
Hodnocení zákazníků
1685 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
24/06/2024

Když si vyberete "nejvýhodnější dopravu", nevíte, který dopravce nakonec bude objednávku přepravovat. Přišlo mi avizo, "Připraveno k odeslání" a pak až za dva dny mi telefonoval kurýr, že je před domem. Naštěstí jsem byl poblíž.