Skládací drony s kamerou se skvěle hodí k focení a natáčení na cestách, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Podmínky jejich převozu a použití v jiných zemích však nemusí být tak úplně příznivé. Řešit musíte nejen různá pilotní pravidla, ale pokud budete cestovat letecky, tak i podmínky zvolené aerolinky. 

Náš průvodce vás seznámí s nejdůležitějšími zásadami pro cestování s dronem i podmínkami pro jeho použití v oblíbených dovolenkových destinacích.

 

Drony v zahraničí

Zdroj: Canva

Přeprava dronu do zahraničí – na co si dát pozor?

Záleží především na tom, do jaké destinace se rozhodnete vyrazit a jaký dopravní prostředek k tomu využijete. Pro lepší přehled si níže probereme průběh přípravy krok za krokem.

Pilotní pravidla v dané zemi

Prvním krokem je kontrola pravidel spojených s pilotováním v dané zemi. Nejjednodušší je využívání dronů na území Evropské unie, kde jsou téměř stejná jako v České republice. Naopak u mimoevropských zemí, zejména pak směrem na východ, můžete se setkat s výraznými limity.

V oblíbených dovolenkových destinacích jsou pravidla obvykle jednoduchá. Informace dohledáte buď na oficiálních stránkách země, nebo na webech jako:

Ověřte si, jaká povolení a dokumenty potřebujete. Zároveň zjistěte, zda váš konkrétní model dronu můžete vůbec v zahraničí využívat. Pokud se chcete vyhnout problémům s úřady, věnujte dostatečnou pozornost i studiu území, kde můžete s dronem létat. Většina zemí disponuje ekvivalentem k české webové a mobilní aplikaci DronView, která vám ukáže místa, kde se můžete s dronem legálně pohybovat.

Celní omezení v dané zemi

Pokud převážíte dron za účelem osobní potřeby, odpadávají vám problémy spojené se clem. Na druhou stranu je možné, že daná země disponuje omezením, které reguluje i dovážené předměty. Do některých zemí tedy ani není možné dron dovést – mezi ně patří:

  • Alžírsko, 
  • Ázerbájdžán, 
  • Bahrajn, 
  • Belize, 
  • Kuba, 
  • Egypt, 
  • Írán, 
  • Irák,
  • Libye, 
  • Madagaskar, 
  • Maroko, 
  • Srí Lanka, 
  • Sýrie, 
  • Tunisko, 
  • Uzbekistán,
  • Vatikán.

Pravidla se navíc v průběhu času mohou měnit, a proto si vždy před cestou ověřte jejich platnost. Pokud se chystáte pořizovat záběry, dejte si pozor i na své úložiště. Pokud nechcete na letišti nebo při kontrole o pořízený materiál přijít, snažte se vše pravidelně zálohovat do online cloudu a paměťovou kartu promazávat. V mnohých případech se tak vyhnete i nechtěným problémům, a to zejména v zemích mimo EU.

 

Drony v zahraničí

Zdroj: Canva

Přeprava dronu letadlem

Pokud se chystáte cestovat letadlem, zpozorněte. Přeprava dronu v takovém případě není zas tak jednoduchá a podléhá celé řadě podmínek. 

U většiny aerolinek můžete převážet baterie pouze v příručním zavazadle. Regulována je i jejich povolená kapacita, kdy většina aerolinek povoluje pouze varianty s kapacitou do 100 Wh. Narazit můžete i na výjimky, kdy jsou limity navýšené do hodnoty 160 Wh. Pro maximální bezpečnost je třeba dodržet i úroveň nabití mezi 30 až 50 %. 

Pozor si dejte i na vrtule, které jsou z pohledu aerolinek považovány za nebezpečný předmět. Nejlépe tedy uděláte, když je odmontujete a uložíte do odbaveného zavazadla. Před odletem se vždy dopředu informujte o pravidlech vámi zvolené aerolinky

Odlišnými podmínkami oproti většině se řídí například například Emirates, u které není možné převážet žádnou elektroniku v příručním zavazadle. Naopak Ryanair povoluje převoz baterií s kapacitou 160 Wh. O pravidlech se můžete informovat i u organizací IATA a ICAO

Posledním krokem je samotné odbavení. U něj buďte proaktivní a veškerou elektroniku odložte do předem určeného boxu. Není od věci se přímo na letišti informovat o tom, zda si můžete baterie přibalit do příručního zavazadla.

Bezpečné zabalení dronu

Úplně posledním krokem je zabalení dronu, čímž ho ochráníte před nechtěným poškozením a ve většině případů ušetříte i trochu místa. Ideální je dron převážet složený a s vyjmutými bateriemi, u větších modelů můžete přistoupit i k jejich částečné demontáži. Pokud máte více dílů, vyplatí se zvolit klasická nylonová pouzdra, která vám poskytnou alespoň základní úroveň ochrany.

Raději se nespoléhejte pouze na pouzdra, ve kterých drony standardně přicházejí. Zejména u levnějších modelů nebude jejich kvalita nějak zvlášť vysoká. Pokud chcete dronu poskytnout maximální ochranu, vyplatí se investovat do polstrovaného batohu či boxu na dron. Volit lze i voděodolná pouzdra, která oceníte v případech, kdy se rozhodnete vyrazit na vodu nebo do náročného terénu.

Samostatnou kapitolou jsou baterie do dronu, které se ve výjimečných případech mohou za letu vznítit. Určitě nechcete, aby kvůli vám začalo hořet například na palubě letadla. Alespoň částečně tomu můžete zabránit koupí ohnivzdorného pouzdra.

Cestování s dronem v oblíbených destinacích

Cestování s dronem může být někdy komplikované, zejména když se rozhodnete vycestovat do zahraničí. Obvykle platí, že v rámci Evropské Unie se nesetkáte s téměř žádnými problémy – platná pravidla pro létání v členských zemích si můžete přečíst zde.

Na druhou stranu je možné, že si vámi vybraná země stanoví speciální pravidla, se kterými byste se měli předem seznámit. Pro lepší přehled jsme se na pravidla nejčastěji navštěvovaných zemí zaměřili níže.

Členské státy Evropské unie

Od roku 2021 se členské státy Evropské unie řídí stejnými pravidly, která stanovuje Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA). Pokud se rozhodnete létat v režimu OPEN mimo komerční účely, nemusíte se v dané zemi složitě registrovat ani žádat o speciální povolení.

Splnit musíte stejná pravidla jako u nás, tedy registrovat se, označit dron štítkem a případně složit pilotní zkoušky na dron – více se o registraci dočtete v článku Průvodce registrací dronu krok za krokem: Vyhněte se zbytečným problémům s legislativou.

Je však možné, že si daná země stanoví speciální podmínky, jako je například odlišná minimální vzdálenost od určitých objektů nebo jiné zákazy, co se týče oblastí, kde se nesmí létat. Před odjezdem si vždy projděte web daného úřadu a ověřte si, zda máte aktuální informace. Zároveň si nainstalujte i tamní aplikaci s leteckou mapou.

U všech členských zemí EU platí, že:

  • musí být registrovány všechny drony s hmotností nad 250 g s kamerou a mikrofonem, které nejsou považovány za dětské drony,
  • drony se nesmí pohybovat v okolí letišť, vojenských objektů, státních institucí nebo památek,
  • není možné s dronem létat v okolí 3 až 5 km od letišť.

Více o pravidlech a kategoriích dronů si můžete přečíst v našem průvodci zde. Níže najdete také tabulku se seznamem důležitých zdrojů pro různé země EU.

 

 

Chorvatsko

Před odjezdem si projděte web Chorvatské civilní letecké agentury (CCAA). Pokud se rozhodnete létat mimo režim OPEN, bude vás čekat složitější papírování. Konkrétně je nutné vyplnit tento formulář a přeposlat jej skrze aplikaci AMC – odkaz v tabulce výše.

Jestliže se rozhodnete využít dron ke komerčním účelům, myslete na povinné pojištění i speciální pojištění od příslušných úřadů. V tomto případě je před odjezdem třeba kontaktovat Chorvatskou státní geodetickou správu (SGA).

Itálie

Itálie se opět řídí stejnými pravidly jako zbytek EU. Před letem je však nutné se registrovat v aplikaci d-flight.it, kterou je možné využít pouze za poplatek, a sjednat si pojištění odpovědnosti s pojistným limitem do 1 milionu EUR.

Papírování vás čeká pouze v případě, že se rozhodnete létat mimo režim OPEN. Pro získání potřebných povolení na dron je nutné kontaktovat Italský úřad pro civilní letectví (ENAC). Pokuty za porušení pravidel se pohybují i okolo 30 000 EUR, rozhodně se tedy nevyplácí pravidla jakkoliv obcházet.

Řecko

V Řecku platí stejná pravidla jako pro jiné členské státy EU, takže se s výjimkami pravděpodobně nesetkáte. Pro létání mimo režim OPEN je třeba se poradit přímo s odpovědným orgánem. V případě porušení pravidel na vás čeká pokuta v rozmezí 1 000 až 25 000 EUR.

Španělsko

Španělsko nevyžaduje žádná speciální povolení, pokud se budete řídit obecnými pravidly EASA. V opačném případě se obraťte na odpovědný úřad a informujte se předem. Pozor si dejte na létání poblíž letišť, kdy je nutné dodržovat vzdálenost 8 km. Při porušení jakýchkoliv pravidel na vás čeká tučná pokuta až ve výši 200 000 EUR.

Bulharsko

Bulharsko opět v porovnání s ostatními zeměmi nějak zvlášť nevybočuje. Pro speciální povolení na dron kontaktujte přímo odpovědný úřad.

Turecko

  • Registrace dronu: Ano
  • Maximální letová výška: 120 m
  • Osobní/komerční účely: Ano/Ano, ale omezeně
  • Omezení: Pro rekreační účely pouze drony s kamerou s hmotností do 4 kg
  • Mobilní aplikace s mapou: Neexistuje (využijte například AirMap nebo DJI Go)
  • Odpovědný úřadTurecký úřad pro civilní letectví (DGCA)

Turecko není součástí Evropské unie, tudíž je třeba počítat s registrací dronu i přísnějšími pravidly. Registrace dronu je povinná pro všechny drony s hmotností nad 500 g – vše probíhá kompletně online, a to na tomto webu. Podmínkou je také pojištění a označení dronu štítkem.

Pro převoz je navíc nutné předložit celní správě průkaz technické shody, který vám vystaví přímo turecký úřad. Drony s kamerou stejně jako v EU nesmí létat výše než 120 m, přičemž modely určené pro soukromé a rekreační lety nesmí překročit hranici 4 kg. Jednou z podmínek je i zákaz létání v noci. 

Pokud se chcete vyhnout zbytečnému papírování, vezměte si s sebou pouze dron s hmotností pod 500 g. Během natáčení se snažte být maximálně obezřetní a vyhýbejte se jakýmkoliv oblastem, kde byste se mohli dostat do problému. Obecně se nevyplácí natáčet jakékoliv budovy.

Egypt

V Egyptě je dovoz a použití dronů přísně regulován. Pro legální provoz je nutné získat speciální povolení od Egyptského ministerstva obrany. Porušení těchto předpisů může vést k vážným sankcím, včetně pokut od 5 000 do 50 000 egyptských liber (přibližně 4 000 až 35 000 Kč), nebo dokonce pobytu ve vězení.

 

Drony v zahraničí

Zdroj: Canva

Spojené arabské emiráty

Létání s dronem ve Spojených arabských emirátech je legální, ale i tak je třeba pečlivě dodržovat veškerá pravidla. Bez speciálních povolení zde můžete létat pouze s drony s kamerou o hmotnosti do 5 kg. Maximální letová výška činí 122 m a během létání se držte minimálně 5 km od všech objektů (letiště, budovy, památky a podobně). Komerční piloti musí složit pilotní zkoušky na dron UAS GCAA.

I když se jedná o arabskou zemi, můžete zde počítat s komunikací v anglickém jazyce. Před letem se informujte nejen na webu GCAA, ale i u úřadu spravující přímo oblast Dubaje pod zkratkou DCAA. Pro registraci je nutné získat Emirates ID, které následně můžete spárovat s aplikací My Drone Hub.

Před odjezdem se vždy informujte o aktuálních pravidlech. Spojené arabské emiráty se musí často vypořádávat s výhružkami ohledně teroristických útoků právě pomocí dronů. Čas od času tak musí přistoupit k úplnému zákazu používání dronů na celém území.

Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy jsou součástí Španělska, díky čemuž se řídí stejnými pravidly jako ostatní členské státy Evropské Unie. Pozor si dejte na specifická pravidla, která se mohou týkat oblastí, kam není možné létat. Jedinou speciální podmínkou je nutnost licence pro drony s hmotností nad 2 kg. Povoleno není ani létání v noci.

3 tipy a doporučení pro cestování s drony

Základním pravidlem pro cestování s dronem je vždy maximální informovanost. Ověřujte si veškeré aktuální informace přímo na webu odpovědného úřadu – jejich kvalitním zdrojem jsou i Google Maps, ale i tak zde mohou být menší nesrovnalosti. Pro hladkou cestu si projdeme i další tipy.

1. Povolení a další regulace

Před cestou se vždy informujte o tom, jaká povolení potřebujete. Jejich vyřízení vám může zabrat i několik dní či týdnů, proto vše raději začněte vyřizovat s dostatečným předstihem. Obecně platí, že se vyplatí cestovat s menšími drony s kamerou, které většinou nejsou terčem přísných regulací. 

2. Komunikace s úřady a řešení problémů

Zejména v zemích mimo EU si dávejte velký pozor na to, abyste pečlivě dodržovali veškerá pravidla. I menší přešlap vás totiž může dostat do pořádných problémů. Pokud vás například tamní úřady označí za teroristu, můžete si zadělat na nemalé problémy se zákonem. Řešení takových sporů je velmi složité, a ne vždy skončí úspěchem.

Pokud se už do problémů dostanete, buďte aktivní a spolupracujte s úřady. Pozor si dejte na správnost veškeré dokumentace, kterou byste měli být schopni kdykoliv předložit. V průběhu řešení se snažte být v klidu a zcela se vyhněte arogantnímu a agresivnímu jednání či odmítání spolupracovat.

Případným problémům se můžete vyhnout i tím, jak se budete během létání chovat. Pro jistotu je lepší se vyhýbat natáčení budov či různých areálů. Pokud nejste místní, nemusíte hned rozpoznat, že se jedná o státní instituci nebo vojenský objekt. V žádném případě nenatáčejte ani lodě, vojenská vozidla nebo jiné dopravní prostředky. S pohybem v dané oblasti vám pomůžou i dostupné aplikace.

3. Pojištění dronu

Pro cesty do zahraničí je vhodné sjednat si pojištění odpovědnosti. To je v některých zemích i povinností, díky čemuž pokryjete případné škody, které způsobíte třetím osobám. Pád dronu může snadno způsobit i škody v řádu milionů korun, i když za něj zaplatíte jen pár stovek, maximálně tisíců korun. Pokud vlastníte dražší model, vyplatí se investovat do havarijního pojištění dronu.

 

Cestování s dronem může být zábava, ale také se může při porušení legislativy proměnit v noční můru. Pokud se připravíte dopředu a zjistíte si aktuální pravidla, nemusíte se ničeho bát. Dopředu si vždy projděte web odpovědného úřadu, vyřiďte s předstihem veškerá povolení na dron a nebojte se požádat o pomoc zkušenější piloty.

Na cestu se vyplatí vzít s sebou i náhradní díly a baterie do dronu – vše najdete přímo na našem e-shopu v sekci Příslušenství k dronům. Pokud si nevíte rady, můžete se obrátit na naši uživatelskou podporu, která vám ráda pomůže s výběrem.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Kalibrace dronu pro začátečníky – nastavte svůj dron jako opravdoví profesionálové
Kalibrace dronu zajišťuje přesné ovládání a stabilní let. Toto nastavení nemusí být pro začátečníky hračka, náš průvodce vás ale provede krok za kroke...
Kde lze létat s dronem legálně a bezpečně? Vzdušín vám to prozradí!
Pořídili jste si dron a nevíte, kde ho vyzkoušet? V tomto článku si probereme celou problematiku legálního létání s drony a přidáme i pár tipů na skvě...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1685 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
07/05/2024

Nakupoval som prvý krát a musím povedať, že som bol veľmi milo prekvapený s prístupom zákazníckej podpory. Pri expedícii vznikla drobná nezrovnalosť (jeden produkt bol dodaný iný), ktorú obratom vyriešili. Nemusel som nikde písať a vyplňovať dáke formuláre, ale stačilo proste len zavolať. Pán s podpory bol veľmi ústretový a do pár dní mi prišiel kuriérom správny produkt a ten nesprávny si kuriér rovno zobral. Všetko za mňa zariadili a kuriér mal proste všetko (nemusel som nič robiť, ani návratovú nálepku riešiť ). Takto si predstavujem služby na vysokej úrovni a mnoho obchodníkov by si mohlo z nich brať príklad!