Přemýšlíte o nákupu klimatizace, ale nevíte, podle čeho vybírat? Pravda je, že jejich typů je mnoho, a proto jsme připravili článek, kde se dozvíte, jaké druhy nástěnných klimatizací existují, jak fungují, podle jakých parametrů klimatizaci vybrat i jak probíhá montáž.
Co si představit pod pojmem “nástěnná klimatizace”
A jak bude vypadat u vás doma? Nástěnné klimatizace se někdy nazývají také “stacionární klimatizace” (napevno umístěné). Někdy se jim říká i “splitové”, protože bývají (v závislosti na typu) rozdělené na dvě jednotky. Ta venkovní obsahuje kompresor – jistě jste již někdy viděli takový box s “větrákem” na fasádě některého z domů. Tato venkovní jednotka je potom propojená s jednotkou vnitřní systémem potrubí, kterým koluje chladivo. Zároveň je takto zajištěn odtok kondenzátu. Potrubí se samozřejmě dá i zasekat do zdi, ale pokud takový zásah nemáte v plánu, dokážeme ho zamaskovat lištami.
Vnitřní jednotka potom může mít více podob (o tom si povíme zakrátko), nejčastější je však jednotka upevněná na stěně disponující pohyblivými lamelami, díky nímž směřuje tok proudění chladného vzduchu do místnosti.
Jejich protějškem jsou mobilní (přenosné) klimatizace, které lze přesouvat do různých místností dle potřeby. O těch jsme již psali zde.
Pro koho jsou nástěnné klimatizace vhodné
Obecně se jedná o nejrozšířenější řešení klimatizace. Pokud o nástěnné klimatizaci do bytu či domu také uvažujete, je vhodné zvážit, zda je kam umístit již zmíněnou venkovní jednotku. Někdy může být potřeba odsouhlasit si její instalaci s bytovým družstvem, sousedem nebo památkáři, bydlíte-li v historické zástavbě.
Dále je potřeba v domácnosti vybrat vhodné místo pro vnitřní jednotku. Není například žádoucí umisťovat ji nad postel nebo pracovní stůl; zkrátka by na vás nikdy nemělo foukat přímo.
Vzdálenost mezi vnitřní a venkovní jednotkou bývá minimálně 3 m a je možné je od sebe umístit až do maximální vzdálenosti 25 m (dle modelu).
V případě, že jsou pro vás výše uvedené podmínky splnitelné, potom je nástěnná klimatizace to nejlepší řešení pro vaši domácnost. Stacionární klimatizace je sice společně s montáží nákladnější než pořízení mobilní klimatizace, získáte však bezkonkurenčně nejlepší řešení domácího chlazení s nízkou spotřebou, vysokým výkonem a nekompromisně nejnižší hlučností. Zatímco mobilní klimatizace většinou obsahují celý chladící systém v jedné jednotce, u stacionárních klimatizací je většina hluku přenesena na výkon venkovní jednotky.
Typy nástěnných klimatizací
S nástěnnými klimatizacemi se můžete setkat v různých podobách a s různými názvy. Už jsme si uvedli možný název “stacionární” (pevné), ale můžete je najít i pod výrazy jako “montované klimatizace”, “instalované klimatizace” nebo “dělené klimatizace”.
Ty se potom dělí na splitové a multi-splitové klimatizace. Zvláštním typem jsou monoblok klimatizace (nástěnné klimatizace bez venkovní jednotky), o kterých jsme již psali zde. My se nyní pojďme zaměřit na první dvě varianty.
Splitové klimatizace |
|
|
|
||
Multi-splitové klimatizace |
|
|
|
||
parapetní – umístěná pod oknem u země |
||
kazetová – v podobě mřížky na stropě |
||
nástěnná – připevněná na stěně u stropu |
Podle jakých parametrů vybírat nástěnnou klimatizaci
Už jsme si řekli, jaké existují typy stacionárních klimatizací a pro koho jsou vhodné. Pokud si přesto stále nejste jisti, jak vybrat klimatizaci do domu a nebo bytu, existuje ještě stále řada parametrů, které vám pomohou v rozhodování.
Kolik místností potřebujete vychladit?
Rozdíl mezi splitovou a multi-splitovou klimatizací se zdá jasný. Split chladí jen jednu místnost a multi-split se potrubím větví do vícero místností – jedná se potom ale o dražší investici.
Někdy je ale možné šikovně nasměrovat jednu vnitřní jednotku tak, aby chladila dvě místnosti naráz. Například pokud z chodby směřuje klimatizace do otevřených dveří další místnosti. Není to sice ideální řešení, protože rozložíte chladící výkon “napůl”, ale někteří zákazníci ho volí jako levnější variantu oproti pořízení multi-split klimatizace. Je však nutno počítat s omezenou cirkulací vzduchu.
Další tip pro naše zákazníky je pořídit namísto jedné multi-split klimatizace raději dvě splitové. I dvojitá montáž je totiž často jednodušší, než jedna instalace multi-splitu. Ta totiž vyžaduje vždy konzultaci a zaměření odborníka na místě montáže. Pro instalaci splitové klimatizace stačí obvykle fotky a vše se může domluvit po telefonu.
Výhodou tohoto řešení je, že vám po domě nepovedou lišty s propojovacími trubicemi jako mezi vícero vnitřními jednotkami multi-splitu. Pro toto řešení je potřeba mít na fasádě či střeše prostor pro umístění dvou vnějších jednotek místo jedné.
Máte rozmyšleno? Výborně, jdeme dál.
Jaký potřebujete výkon?
Nástěnné klimatizace jsou oproti mobilním klimatizacím při svém výkonu velmi efektivní díky uzavřené cirkulaci vzduchu bez podtlaku. Chladící výkon určuje, jak studený vzduch z klimatizace fouká. Tato veličina udává tepelný tok zařízení potřebný k ochlazení vzduchu v místnosti. Nejčastěji najdeme u zařízení chladící výkon vyjádřený v jednotkách kW, nebo jednotkách BTU. 1 kW odpovídá přibližně 3500 Btu/hod. My budeme pro přehlednost chladící výkon dále uvádět pouze v kW.
Nástěnné klimatizace mívají chladící výkon zpravidla od 2,5 kW do 7 kW. Jaký výkon budete potřebovat se odvíjí od velikosti (respektive objemu) místnosti, kterou chcete vychladit. Pro většinu místností postačí výkon kolem 3 kW, protože na rozdíl od mobilních klimatizací, které vyžadují pootevřené okno, nedochází k tepelným ztrátám. Klimatizace o výkonu 3 kW je nejvhodnější do místnosti o objemu cca 80 m3.
V některých případech je lepší koupit místo jedné velmi výkonné klimatizace raději dvě méně výkonné. Lze potom používat jen jednu nebo obě dle potřeby a navíc tak rovnoměrněji rozprostřou proudění chladného vzduchu po místnosti – každá může foukat z jiné strany. Toto řešení je vhodné do větších či členitých prostor.
Chcete klimatizací příležitostně i topit?
Nástěnné klimatizace disponují i funkcí topení. Většina z nich je vhodná spíše na přechodná roční období jako je jaro a podzim nebo na zimu jako doplňkový zdroj tepla k hlavnímu topení. Jsou nicméně výrazně úspornější než většina přímotopů, protože fungují na principu tepelného čerpadla.
Velmi výkonné jednotky obstojí i v zimě jako samostatný zdroj tepla. Nejnižší venkovní provozní teplota dělených klimatizací je běžně od -7 do -15 stupňů Celsia. Některé modely pak zvládnou až -30°C.
Potřebujete místnost chladit dlouhodobě? Invertor šetří vaši peněženku
Investice do jednotky s invertorem se vám vrátí na spotřebě. Modely s invertorovým motorem si totiž dokáží spotřebu regulovat. Upravují chladící či topný výkon podle aktuální potřeby.
Jedná se o technologii, díky které jsou tyto jednotky až o 30 % úspornější oproti tradičním technologiím. Invertor pomáhá snižovat či zvyšovat výkon kompresoru podle aktuální potřeby, čímž výrazně šetří energii, a modely s invertorem jsou tedy obecně nejvhodnější do místností, kde má zařízení chladit či topit dlouhodobě. Průběžně vyhodnocuje podmínky v místnosti a tomu přizpůsobuje rychlost chlazení. Čím více se blíží cílové teplotě, tím nižší spotřebu pak jednotka s invertorem má. Modely disponující invertorovou technologií jsou díky tomu úspornější a tišší.
Jakou zvolit energetickou třídu?
Energetická třída chlazení a topení zajišťuje značnou úsporu energií. Pro chlazení a topení se často liší. Pro správnou volbu si položte otázku, zda chcete domácnost chladit jen přes léto, nebo klimatizaci využít po celý rok i k topení.
Někteří zákazníci mají v úmyslu klimatizaci do domu použít čistě pro chlazení v letním horku. To trvá pouze několik měsíců. Potom vám stačí zvolit energetickou třídu A+ pro chlazení. K dlouhodobému používání, kdy budete na jaře přitápět, v létě chladit a na podzim opět topit, měli byste zvolit lepší energetickou třídu alespoň A++ pro chlazení a A+ pro topení.
Jste alergici? Potom byste mohli chtít model s filtry
Klimatizací můžete částečně nahradit čističku vzduchu. Některé z nich totiž obsahují čistící filtry nebo dokonce ionizátor – ten generuje ionty, které čistí vzduch od částeček prachu, neutralizují pachy a snižují množství bakterií v ovzduší.
Pokud se rozhodnete ušetřit peníze a místo na další přístroj a používat k čištění vzduchu klimatizaci, můžeme vám doporučit například sérii Spectrum od výrobce Sinclair. Tato řada disponuje technologií Cold Plasma Generator, která účinně kombinuje funkci chlazení s generováním čistících iontů do ovzduší v místnosti.
Kolik funkcí má klimatizace mít?
Po tom, co si projdete a promyslíte všechny důležité parametry klimatizací do bytu či domu, zbývá vám ještě na výběr bezpočet doplňkových funkcí. Ty vám mohou pomoci se definitivně rozhodnout pro konkrétní model.
Důležitou funkcí je mód SLEEP, kterou by měla rozhodně disponovat klimatizace, která má být umístěna do ložnice nebo dětského pokoje. Po zapnutí této funkce začne klimatizace chladit velmi pozvolna, čímž je zajištěna nízká hlučnost, která vás nebude rušit při spánku. Velmi tiché a zároveň výkonné jsou například splitové a multi-splitové klimatizace z řady Aryal od výrobce Olimpia Splendid.
Funkce “Ventilátor” je vhodná během počasí, kdy není potřeba chladit, ale postačil by vám větrák. Rozhánění vzduchu po místnosti pomohou pohyblivé lamely, které samy mohou mít několik nastavitelných módů: automatický pohyb, různé rychlosti nebo třeba zastavení pohybu v úhlu, ve kterém na vás nebude foukat přímo.
Již výše jsme zmínili, že některé klimatizace disponují zároveň funkcí čištění vzduchu. Jiné zase dokáží fungovat i jako odvlhčovač vzduchu. Klimatizace s funkcí odvlhčování se často instalují například do místností s vířivkou, kde brání tvorbě plísní.
V neposlední řadě může být rozhodujícím faktorem i to, zda se dá daný model ovládat přes WiFi. K některým lze dokoupit Wi-Fi Kit, kterým se klimatizace osadí před montáží, a zařízení potom můžete ovládat z mobilu nebo tabletu.
Vejde se vám do místnosti i ven?
Posledním parametrem, který byste si měli před nákupem klimatizace do domu ověřit, jsou její rozměry. U dělených klimatizací je vhodné zjistit, zda se vám vejde jak vnitřní jednotka do místnosti, tak ta vnější na zeď nebo střechu domu.
Jak probíhá montáž klimatizace
Takže už jste si vybrali perfektní nástěnnou klimatizaci do domu či bytu. Zbývá zařídit poslední věc a tou je montáž.
Instalaci nástěnné klimatizace musí vždy provádět certifikovaná firma. Pokud si chcete montáž zajistit sami, zvolte raději klimatizace Unico bez venkovní jednotky – ty může instalovat i šikovný kutil bez certifikace. Nicméně ve Vzdušín.cz máme nasmlouvané ověřené montážní firmy certifikované pro instalaci splitových klimatizací, a můžeme tak pro vás celou záležitost zajistit.
U splitové klimatizace je objednání montáže přes Vzdušín.cz velmi snadné. Zpravidla není potřeba žádná konzultace na místě. Stačí, když nám ukážete na fotkách, kde má být klimatizace umístěna, a pošlete pár základních informací:
- rozměry místnosti
- orientace místnosti
- místnosti orientované na jih a západ budou vyžadovat klimatizaci s vyšším výkonem
- část domu
- zda se jedná o podkroví, jak dosažitelný je prostor pro technika apod.
- kde bude umístěna venkovní jednotka
- na zdi nebo na střeše, případně na podlaze balkonu;
- klimatizace se nesmí umisťovat na komín!
- zda chcete klimatizací i topit
- jak plánujete odvádět kondenzát
- může jen tak odkapávat, ale ne vždy je to možné, například pokud jsou pod vámi sousedé;
- potom je možné směřovat kondenzát do odpadu nebo přikoupit čerpadlo kondenzátu
- lokalitu instalace a adresu
U montáže multi-splitové klimatizace je vždy potřeba prohlídka bytu technikem a zaměření. To proto, že bude více vnitřních jednotek po domě či bytě rozvedeno pomocí trubek – třeba i do několika pater. Takovou montáž je tedy potřeba dopředu pečlivě rozplánovat. To se odrazí i na ceně.
Základní balíček instalace Splitové 1+1 klimatizace obsahuje:
- montáž klimatizace do výšky umístění venkovní jednotky 3 m
- 3 m propojovacího chladivového potrubí 10/6 nebo 12/6 mm včetně izolace
- 3 m elektroinstalační kabelů - napájecí a komunikační + elektropráce
- 3 m hadici pro odvod kondenzátu
- 3 m lišt
- 1x průraz zdí
- napojení chladírenského (Cu) potrubí na jednotky a vytvoření chl. okruhu
- uvedení do provozu, zaškolení obsluhy
Cena za montáž splitové klimatizace se pak může pohybovat mezi 6-9 tisíci Kč. U multi-splitu může být několikanásobně vyšší v závislosti na složitosti instalace. Rovněž záleží, zda budete dokupovat čerpadlo kondenzátu nebo zda bude k instalaci venkovní jednotky potřeba objednat jeřáb, plošinu nebo lešení. Celou montáž splitové klimatizace s námi můžete sjednat po telefonu nebo přes e-mail, kde všechny výše zmíněné aspekty probereme, a celkovou cenu instalace tak budete vždy znát předem.
Věříme, že je vám nyní jasnější, jak vybrat nástěnnou klimatizaci. Pokud se stále chcete na něco zeptat, zavolejte nám na telefon 216 216 008 nebo napište e-mail [email protected] a naši odborníci se vám budou věnovat.