Pokud hledáte stroj do náročného terénu, je pro vás elektrokoloběžka správnou volbou. Ne každý model vám však dokáže nabídnout dostatečný výkon, což vás může potrápit zejména při jízdě do kopce. Právě stoupání představuje jednu z nejnáročnějších částí jízdy, jelikož k jejímu zdolání musí elektrokoloběžka vynaložit opravdu velkou sílu.

Pro stoupání je tedy potřebný nejen výkonný motor, ale i baterie s vysokou kapacitou. Ve výkonu stroje hrají roli i další faktory, jako je hmotnost elektrokoloběžky, způsob jízdy, typ terénu nebo váha samotného jezdce. V dnešním článku si všechny zmíněné faktory podrobně probereme a podíváme se i na to, jak by měla vypadat opravdu výkonná elektrokoloběžka do kopce.

 

Elektrokoloběžka do kopce

Zdroj: Canva

Jaké faktory ovlivňují výkon elektrokoloběžky?

Elektrokoloběžka je skvělým pomocníkem při přemisťování na kratší, ale i delší vzdálenosti. V některých situacích však může nabízet mnohem nižší výkon i dojezd, než který uvádí samotný výrobce. 

Běžně se můžete setkat s tím, že elektrokoloběžka namísto slibovaných 100 km ujede pouze 60 km. Pojďme se podívat, co vlastnosti elektrokoloběžky ovlivňuje nejvíce.

Výkon elektromotoru

Elektromotor je srdcem každé elektrokoloběžky. Právě proto je důležitý jeho výkon, který se zpravidla udává ve Wattech (W). Od něj se odvíjí nejen jeho rychlost, ale i schopnost zdolávat kopcovitý terén. Níže si můžete prohlédnout tabulku s výkonem motoru a odhadovaným stoupáním, které zvládne bez problému zdolat.

Výkon motoru

Stoupání

350 W

5° až 10°

500 až 1 000 W

10° až 20°

1 000 až 2 000 W

20° až 40°

nad 2 000 W

40° a více

Kapacita baterie

Ve výkonu hraje velkou roli i baterie do elektrokoloběžky. Její kapacita je klíčová nejen pro dosažení maximální rychlosti, ale i dlouhého dojezdu. Běžně se můžete setkat s modely s kapacitou baterie od 6 do 20 Ah. Obecně platí, že čím je vyšší kapacita baterie, tím vyšší výkon vám dokáže koloběžka nabídnout. Při jízdě do kopce je navíc nutné počítat s tím, že se baterie rychleji vybije.

Hmotnost a konstrukce elektrokoloběžky

Podobně jako u jiných vozidel je i u elektrokoloběžky rozhodující její hmotnost. Čím těžší stroj je, tím náročnější je pro něj stoupání do kopce. To však neznamená, že byste měli rovnou sáhnout po lehkých modelech.

Naopak do náročného terénu jsou potřeba elektrokoloběžky s pevnou konstrukcí a dostatečnou stabilitou. Takové modely navíc disponují vyšší nosností – narazit můžete i na elektrokoloběžky s nosností až 150 kg. Velká elektrokoloběžka tedy musí zároveň disponovat i výkonným motorem a baterií s vysokou kapacitou.

Pneumatiky a odpružení

Při jízdě v terénu hrají velkou roli pneumatiky. Pro komfortní jízdu jsou ideální široké varianty s hlubokým vzorkem. Důležité je, aby kola dokonale přilnula k povrchu, což zvýší stabilitu i výkon terénní elektrokoloběžky. Trakci elektrokoloběžky zvyšuje i kvalitní odpružení a tlumení.

 

Elektrokoloběžka do kopce

 

Způsob jízdy

Ačkoliv se to může zdát překvapivé, výkon elektrokoloběžky ovlivňuje i způsob jízdy. Rychlé změny rychlosti nebo časté brzdění vedou k rychlejšímu vybití baterie a ztrátě rychlosti. Mnohem lepší je plynulejší jízda, se kterou dosáhnete maximálního možného dojezdu a ušetříte energii pro náročné kopce. Ve výkonu bude hrát roli také délka stoupání – čím bude delší, tím bude výkon elektrokoloběžky nižší.

Okolní teplota

Podstatný vliv na výkon elektrokoloběžky má i okolní teplota. Na tu je citlivá zejména baterie elektrokoloběžky. Problematické jsou pro ni hlavně nízké teploty, při kterých poměrně rychle dochází ke snížení její kapacity a životnosti. Extrémně vysoké i nízké teploty neprospívají ani elektromotoru. V neposlední řadě má nízká okolní teplota negativní vliv na trakci pneumatik.

Typ terénu

V neposlední řadě ovlivňuje výkon elektrokoloběžky i typ terénu, po kterém se musí při stoupání pohybovat. Drtivá většina modelů si poradí s jízdou po prašné cestě s menšími nerovnostmi. Naopak kamenitý nebo kluzký terén může být pořádnou výzvou. Jestliže zvolíte jízdu ve velmi náročném terénu, může se stát, že elektrokoloběžce nezbyde dostatek energie pro stoupání do kopce.

Jak na optimalizaci výkonu elektrokoloběžky?

I když nemáte doma zrovna nejvýkonnější elektrokoloběžku, můžete s ní udělat ještě pořádnou parádu. V některých případech stačí jen menší změna či úprava a stroj vám dokáže nabídnout mnohem lepší výkon. Níže jsme pro vás sepsali hned několik tipů, s nimiž z elektrokoloběžky vymáčknete maximum.

Údržba baterie

Elektrokoloběžka do kopce potřebuje především baterii s vysokou kapacitou. Ta se však může postupem času snižovat, a to jak běžným opotřebením, tak i špatným zacházením. Předcházet tomu můžete pravidelnou údržbou baterie. Během ní baterii očistěte suchým hadříkem a zkontrolujte, zda není poškozená.

Nezapomínejte na pravidelné nabíjení baterie, kdy platí, že by kapacita nabití neměla klesnout pod 20 %. Pozor si dejte i na přebíjení baterie, kvalitu nabíječky na elektrokoloběžku a správné skladování elektrokoloběžky na suchém místě bez přímého slunečního svitu.

 

Elektrokoloběžka do kopce

 

Správná volba rychlosti

Při stoupání do kopce je často lepší zvolit střední rychlost než hned vsadit na nejvyšší stupeň. V takovém případě se může elektrokoloběžka trápit a při náročném stoupání může dojít i k přetížení elektromotoru či baterie. Zároveň tak ušetříte potřebnou energii pro další jízdu.

Styl jízdy

Pokud chcete elektrokoloběžce při jízdě do kopce trochu ulehčit, můžete se při stoupání lehce naklonit dopředu. Popřemýšlejte také nad celkovým zatížením stroje a zabalte si jen to nejnutnější. Během jízdy se snažte jet rovně a neměnit prudce směr, zvýší se tak trakce a spolu s ní i výkon terénní elektrokoloběžky.

Kontrola pneumatik

Pro pohodlnou jízdu a efektivní stoupání do kopce jsou klíčové pneumatiky. Ideální jsou zejména elektrokoloběžky s velkými koly, pro které je stoupání mnohem snadnější. Nejlepší trakci vám dovedou nabídnout široké pneu na elektrokoloběžky s hlubším vzorkem – záleží ale na konkrétním typu terénu. Pravidelně kontrolujte i tlak v pneumatikách, který by se měl pohybovat mezi 55 až 60 PSI.

Jak na výběr elektrokoloběžky pro jízdu do kopce?

Pokud se vám nepodaří dostatečně zvýšit výkon elektrokoloběžky, je na čase vyměnit ji za výkonnější model. Jak ale vybrat správně? Pokud se během výběru zaměříte na parametry popsané níže, bude pro vás volba elektrokoloběžky pro jízdu do kopce mnohem jednodušší.

Výkon elektromotoru

V první řadě se zaměřte na již zmíněný výkon motoru. Obecně platí, že čím vyšší je výkon, tím větší stoupání dokáže elektrokoloběžka překonat. Pro méně náročné trasy si vystačíte s modely do 1 000 W. Pokud se chystáte do velmi náročného terénu s vysokým stoupáním, určitě je lepší koupit elektrokoloběžku s výkonem 2 000 W nebo vyšším.

Nemusíte se však spoléhat pouze na sílu motoru. Vždy můžete elektrokoloběžce do kopce pomoci vlastním odrážením, díky čemuž budete schopni zdolat vyšší stoupání i se zařízením, které má nižší výkon.

Hmotnost a nosnost

Pokud chcete z terénní elektrokoloběžky vymáčknout opravdové maximum, měli byste se zaměřit i na její hmotnost a nosnost. Silné elektrokoloběžky jsou obvykle těžší, čemuž musí odpovídat i jejich výkon a kvalita konstrukce.

Obvykle platí, že vám nejlepší výkon nabídnou modely s vysokou nosností. Ta se v průměru pohybuje okolo 120 kg. Narazit můžete i na elektrokoloběžky s nosností 150 kg.

Kapacita baterie

Vyšší kapacita baterie vám zaručí, že koloběžka bude schopna udržet optimální výkon i při delším stoupání. Během jízdy do kopce musí elektrokoloběžka vynaložit spoustu energie, což se také projeví na baterii.

Krátká jízda v náročném terénu se stoupáním tak vyčerpává stejně energie jako dlouhá jízda po rovném terénu s nízkou rychlostí. Pro jízdu do kopce jsou ideální baterie s kapacitou 10 až 15 Ah. Setkáte se ale i s kapacitou nad 15 Ah, kterou zpravidla disponují elektrokoloběžky s velkým dojezdem či výkonem.

Pneumatiky a odpružení

Pro jízdu v náročném terénu je vhodné volit koloběžky s většími pneumatikami a kvalitním odpružením. Pro jízdu do kopce by pak měly být odpružené elektrokoloběžky samozřejmostí. Pozor si dejte i na tlumení, které by mělo být ideálně použito vpředu i vzadu. S nerovným terénem si nejlépe poradí široká kola o velikosti 10 až 11 palců.

Stoupání

Výrobci často uvádějí maximální stoupání, které je koloběžka schopna zdolat. Stoupání může být uvedeno v procentech nebo stupních. Hodnota uvedená v procentech vyjadřuje, jak velké převýšení překonáte při ujetí 100 m vzdušnou čarou. Jestliže je stoupání uvedeno ve stupních, uvádí, pod jakým úhlem zvládne do kopce stoupat. Je však třeba brát v potaz, že se jedná o referenční hodnoty, které se vážou na konkrétní hmotnost jezdce, v praxi se tedy mohou lišit.

Nejlevnější elektrokoloběžky obvykle zvládají 15% stoupání (zhruba 8,5°). Naopak výkonné elektrokoloběžky s motorem 2 000 W a více si poradí se stoupáním až 100 % (45°). Do velmi kopcovitého terénu je lepší si připlatit a volit modely s výkonnějším motory, které zdolají i strmější kopce.

Hodnocení a recenze

V neposlední řadě je dobré se seznámit se zkušenostmi ostatních uživatelů elektrokoloběžky. Na internetu narazíte na celou řadu recenzí či diskuzí, které obsahují reálné zkušenosti majitelů vámi zvažovaných modelů elektrokoloběžek.

Každopádně je třeba počítat s tím, že lidé mají často tendenci psát hlavně negativní hodnocení. Pokud model disponuje jen několika negativními recenzemi, určitě nemá smysl nad ním hned lámat hůl. Jestliže ale převažují, zkuste se raději poohlédnout po něčem jiném.

4 nejlepší elektrokoloběžky pro jízdu do kopce

Jak jsme již zmínili, výběr elektrokoloběžky do kopce může být pořádnou výzvou. Proto jsme pro vás připravili seznam nejlepších modelů, se kterými hravě zdoláte velmi náročný terén i vysoké stoupání. Níže najdete i recenze, které vám o každém modelu prozradí více informací.

 

Pořadí Model Maximální stoupání Maximální rychlost Počet motorů Výkon motoru Maximální dojezd Kapacita baterie Hmotnost Velikost kol Odpružení Typ brzd Nosnost

1.

AERIUM H5600 Dual

40°

80 km/h

2

5 600 W

70 km

40 Ah

53 kg

11 palců

Ano

Hydraulické

150 kg

2.

AERIUM Coolfly 2000 W Dual

40°

60 km/h

2

2 000 W

70 km

20,8 Ah

29 kg

10 palců

Ano

Kotoučové

150 kg

3.

AERIUM Coolfly 1600 W Dual

35°

45 km/h

2

1 600 W

60 km

15,6 Ah

27 kg

10 palců

Ano

Kotoučové

150 kg

4.

AERIUM H800

20°

40 km/h

1

800 W

60 km

15 Ah

25 kg

10 palců

Ano

Kotoučové

120 kg

 

1.

 

AERIUM H5600 Dual

Terénní elektrokoloběžka AERIUM H5600 Dual

 

Mezi nejvýkonnější stroje v naší nabídce se nepochybně řadí terénní elektrokoloběžka AERIUM H5600 Dual. Jako jediná disponuje duálním motorem o výkonu 5 600 W. Jelikož je elektrokoloběžka podstatně těžší než předchozí model, je schopná stoupat maximálně do kopce s úhlem 40°.

Hmotnost se odráží také na maximálním dojezdu, který činí až 70 km. Na druhou stranu ale můžete počítat s maximální rychlostí až 80 km/h, velkými off-road koly a kvalitními hydraulickými brzdami. Pro terén je upravena i konstrukce výkonné elektrokoloběžky, která je pevná a robustní.

 

 

2.

 

AERIUM Coolfly 2000 W Dual

Terénní elektrokoloběžka AERIUM Coolfly 2000 W Dual

 

Terénní elektrokoloběžka AERIUM Coolfly 2000 W Dual disponuje hned dvěma motory s výkonem 1 000 W. Stroj tedy můžete bez řidičského průkazu vzít do přírody i města. Kromě toho vám dokáže nabídnout stoupání až 40° a maximální rychlost 60 km/h.

Špatně na tom není ani po stránce dojezdu – na jedno nabití dokáže ujet až 70 km. Samozřejmostí je nosnost 150 kg a velká off-road kola.

 

 

3.

 

AERIUM Coolfly 1600 W Dual

Terénní elektrokoloběžka AERIUM Coolfly 1600 W Dual

 

O trochu slabší terénní elektrokoloběžka AERIUM Coolfly 1600 W Dual se velmi podobá předchozímu modelu. Na rozdíl od něj však má dva motory, které samy o sobě disponují výkonem 800 W. Při zapnutí pouze jednoho z nich je tak možné vyrazit i do města.

Opět nabízí nosnost až 150 kg a velká desetipalcová kola. Maximální rychlost stroje činí 45 km/h a dojezd až 60 km. V souvislosti s tím je třeba počítat s menším stoupáním, a to maximálně 35°.

 

 

 

4.

 

AERIUM H800

Terénní elektrokoloběžka AERIUM H800

 

Posledním modelem na našem seznamu je terénní elektrokoloběžka AERIUM H800. I když se nejedná o nejvýkonnější elektrokoloběžku, dokáže vám i přesto nabídnout stoupání až do 20°. Špatně na tom není ani po stránce rychlosti, kdy díky 800 W motoru vyvine rychlost až 40 km/h.

Ostatním modelům konkuruje také dojezdem, který za ideálních podmínek činí 60 km. Kromě terénu je elektrokoloběžka vhodná i do města, díky čemuž můžete mít doma univerzální stroj jak na dojíždění, tak i výlety.

 

 

Jak jste se mohli přesvědčit, jízda do kopce může být pro elektrokoloběžku opravdu náročná. V jejím výkonu přitom hraje roli celá řada faktorů. Rozhodující jsou nejen parametry terénní elektrokoloběžky, ale také kvalita terénu, hmotnost jezdce, počasí či okolní teplota. Výkon stroje se tedy za různých situací může i výrazně lišit.

Každopádně je vždy třeba správně odhadnout možnosti vaší elektrokoloběžky, čímž si zajistíte pohodlnou jízdu a zamezíte poškození stroje – při náročné jízdě se může přehřát motor nebo poškodit baterie. Pokud však přizpůsobíte jízdu a rychlost danému terénu a budete o elektrokoloběžku pravidelně pečovat, překonáte náročný kopcovitý terén i se starším modelem.

Jestliže se řadíte mezi nadšené řidiče a rádi jezdíte v terénu, bude pro vás lepší sáhnout po nadupanějším modelu. U nás v nabídce najdete širokou nabídku elektrokoloběžek do kopce, které vás nezklamou ani ve velmi náročném terénu. Pokud si nejste s výběrem jistí, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit – rádi vám s výběrem pomůžeme a zodpovíme veškeré vaše dotazy.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Jak zamknout elektrokoloběžku? Průvodce zabezpečením stroje před odcizením
Jak chránit vaši elektrokoloběžku před odcizením? Naše tipy vám pomohou nejen s výběrem zámku, ale seznámí vás i se zásadami správného zabezpečení....
Průvodce registrací dronu krok za krokem: Vyhněte se zbytečným problémům s legislativou
Nevíte si rady s registrací dronu? Projděte si náš průvodce, se kterým vše zvládnete levou zadní. Kromě toho vám poradíme i se správnou kategorizací d...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1685 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
07/05/2024

Nakupoval som prvý krát a musím povedať, že som bol veľmi milo prekvapený s prístupom zákazníckej podpory. Pri expedícii vznikla drobná nezrovnalosť (jeden produkt bol dodaný iný), ktorú obratom vyriešili. Nemusel som nikde písať a vyplňovať dáke formuláre, ale stačilo proste len zavolať. Pán s podpory bol veľmi ústretový a do pár dní mi prišiel kuriérom správny produkt a ten nesprávny si kuriér rovno zobral. Všetko za mňa zariadili a kuriér mal proste všetko (nemusel som nič robiť, ani návratovú nálepku riešiť ). Takto si predstavujem služby na vysokej úrovni a mnoho obchodníkov by si mohlo z nich brať príklad!