Elektromobilita s sebou přináší řadu benefitů, včetně snížení uhlíkové stopy či jednoduché údržby. Bohužel má i svá úskalí, a to například při kontaktu s vodou. Ne všechny elektrokoloběžky jsou uzpůsobené na jízdu ve vlhkém prostředí, nebo dokonce v dešti. Při neopatrném zacházení se pak stroj může během chvilky trvale poškodit.

Pokud si však dáte pozor a dostatečně se seznámíte s vlastnostmi a parametry vaší elektrokoloběžky, můžete poškození lehce zabránit. Pojďte se s námi podívat, jak můžete elektrokoloběžku chránit před deštěm a podle čeho lze odolné modely rozpoznat.

 

elektrokoloběžka v dešti

Zdroj: Canva

Jak vás může jízda v dešti ohrozit?

Deštivé počasí je pro všechny účastníky silničního provozu určitým rizikem. Největší problém představuje zejména pro fanoušky elektromobility. Jak je známo, elektřina se s vodou zrovna moc nemusí, což může vést k celé řadě nepříjemností a problémů.

Kromě toho, že může dojít k poškození elektrické koloběžky, můžete ohrozit i sebe. Jízda v dešti je totiž mnohem náročnější než za běžných podmínek. Pojďte se s námi podívat, jaká rizika na vás za sychravého počasí číhají.

Snížená viditelnost

Při jízdě v dešti se značně sníží viditelnost, kvůli čemuž pro vás bude složité rozpoznat, kde se pohybujete a zda vám nestojí v cestě nějaká překážka. Se stejným problémem se budou potýkat i ostatní účastníci silničního provozu, kteří vás mohou omylem přehlédnout. Poměrně snadno tak může dojít ke srážce či jiné havárii.

Kluzký povrch

Mokré cesty a ostatní veřejné komunikace jsou za deště i po něm pořádně kluzké. To představuje problém zejména pro elektrokoloběžky s pevnými koly. Naopak lépe jsou na tom elektrokoloběžky s nafukovacími pneumatikami. U nich je však nutné dbát na to, aby disponovaly hlubokým vzorkem a plně přilnuly k povrchu. I přesto může být taková jízda pro méně zkušené řidiče velmi náročná a potenciálně i nebezpečná.

Prodloužení brzdné dráhy

Elektrokoloběžka v dešti se bude chovat odlišně, než když se bude pohybovat po suchém povrchu. Kromě stability vás může potrápit i brzdění. Podobně jako u automobilů platí i zde, že se brzdná dráha za deště podstatně prodlouží.

I sebekvalitnější brzdové destičky na elektrokoloběžku vám bohužel nezajistí, že budete schopni zareagovat včas. Nejvyšší riziko představuje zejména vysoká rychlost, při které se brzdná dráha může prodloužit i o několik metrů.

Poškození elektrokoloběžky

V neposlední řadě se může elektrokoloběžka v dešti i poškodit. Pozor si dejte hlavně na nejlevnější modely, které nemusí být dostatečně voděodolné. Při špatném zacházení či údržbě se může voda dostat až k baterii a elektroinstalaci, čímž může dojít ke zkratu a trvalému poškození celého stroje.

Existují i voděodolné elektrokoloběžky!

Pokud chcete s elektrokoloběžkou vyrazit do terénu za jakéhokoliv počasí, určitě byste měli investovat do voděodolných modelů. Ve většině případů si budete muset trochu připlatit. Vyšší investice však určitě stojí za to, že se nebudete muset během jízdy obávat každé menší přeháňky.

Většina elektrických zařízení je hodnocena podle stupně krytí. Ten je udáván podle standardu IP (Ingress Protection), který stanovuje nejen stupeň krytí vůči vodě, ale i pevným částicím či dalším kapalinám a teplotě. Z hlediska cestování v dešti by vás měl zajímat právě stupeň krytí vůči vodě a vlhkosti. Abyste jej byli schopni rozpoznat, musíme se nejprve podívat na formát standardu IP.

Všechny části uvedené za zkratkou IP mají totiž své vlastní určení:

  • první číslice – uvádí se v rozmezí 0 až 6 a udává stupeň krytí vůči pevným částicím,
  • druhá číslice – uvádí se v rozmezí 0 až 9 a udává stupeň krytí vůči vlhkosti a vodě,
  • písmeno – zapisuje se na konec celého označení a stanovuje další speciální vlastnosti zařízení (například odolnost vůči oleji či konkrétní teplotě).

Poměrně často se setkáte s tím, že je jedno místo nahrazeno písmenem X, což znamená, že výrobce daný údaj neuvádí. Pokud hledáte elektrokoloběžku odolnou vůči vlhkosti a vodě, měli byste sáhnout po modelech s označením minimálně IPX4 – téměř všechny naše elektrokoloběžky s výkonem 1 000 W tuto úroveň krytí nabízí.

I u takových modelů ale doporučujeme raději vyhledat nejbližší přístřeší, kde budete moci déšť přečkat. Elektrokoloběžka, která už má něco za sebou, může mít drobná opotřebení, kvůli kterým do ní může zatékat, což by mohlo vést k trvalému poškození a ztrátě záruky. A co je nejdůležitější, mohli byste výrazně ohrozit vlastní bezpečnost.

Jestliže si chcete být jistí, že vás elektrokoloběžka zvládne dopravit domů i během přeháňky, hledejte raději elektrokoloběžky s vyšším stupněm krytí. Přehled jednotlivých stupňů krytí si můžete prohlédnout níže v tabulce.

 

Stupeň krytí

Ochrana

Použití

IPX0

Žádná ochrana proti vodě.

Elektrokoloběžka není odolná vůči vodě ani jakékoliv vlhkosti. Poškodit ji může i pobyt ve vlhké místnosti.

IPX1

Ochrana proti kapkám vody padajícím vertikálně, přibližně 3–5 mm za minutu po dobu 10 minut.

Elektrokoloběžku můžete chvíli ponechat ve vlhkém prostředí či místě, kde na ni bude kapat voda.

IPX2

Ochrana proti kapkám vody jako u IPX1, když je zařízení nakloněno pod úhlem až 15°.

Elektrokoloběžka si poradí s vodou například v případě, kdy ji potřebujete rychle přenést v dešti z místa na místo.

IPX3

Ochrana proti stříkající vodě, když je zařízení nakloněno pod úhlem až 60° vertikálně – po dobu 5 minut v objemu 10 litrů za minutu a při tlaku 80–100kN/m2.

Elektrokoloběžka si s velkou pravděpodobností poradí s lehkým deštěm.

IPX4

Ochrana proti stříkající vodě stejná jako u IPX3, avšak ve všech úhlech.

Elektrokoloběžka by měla zvládnout jízdu v dešti, ale i tak raději doporučujeme vyhledat úkryt.

IPX5

Ochrana proti proudům vody ze všech směrů, a to ze vzdálenosti 3 metry po dobu 3 minut tryskou o průměru 6,3 mm ve všech úhlech při průtoku 12,5 litru za minutu a tlaku 30 kN/m2.

Elektrokoloběžka si poradí s deštěm i opatrným mytím pomocí hadice či tlakového čističe (proud však nesmí být moc silný).

IPX6

Ochrana proti silným proudům vody ze všech směrů, a to za předpokladu, že voda stříká z 12,5mm trysky ze vzdálenosti 3 metry při průtoku 100 litrů za minutu a tlaku 100 kN/m2 po 3 minuty.

Elektrokoloběžka je na tom podobně jako u předchozího stupně krytí, pouze je odolnější vůči vyššímu tlaku vody.

IPX7

Ochrana proti dočasnému ponoření.

Elektrokoloběžku lze ponořit až do hloubky 1 metru a až na 30 minut.

IPX8

Ochrana proti ponoření do hloubky přesahující 1 metr.

Hloubka, do které lze ponořit elektrokoloběžku, i doba ponoření je stanovena výrobcem.

IPX9

Ochrana proti vodě pod vysokým tlakem a vysokou teplotou z různých úhlů.

Používá se často v automobilovém průmyslu. Zařízení je tak možné vystavit vysokému tlaku i extrémně vysokým teplotám.

Vystavení dešti může negativně ovlivnit životnost

I když je elektrokoloběžka alespoň částečně voděodolná, neznamená to, že byste ji měli často vystavovat vlhku či vodě. V obou případech dojde ke zkrácení životnosti stroje. První známky poškození se obvykle objeví na její konstrukci, kterou může začít ohrožovat koroze.

Kromě toho, že stroj nebude vypadat zrovna nejlépe po estetické stránce, dříve nebo později dojde i k narušení celé konstrukce. Silná elektrokoloběžka v takovém stavu bude nebezpečná nejen pro vás, ale i ostatní účastníky provozu.

Velmi časté je také poškození elektroinstalace či baterie elektrokoloběžky. Způsobit jej může jak déšť samotný, tak i neopatrné nabíjení. Výrobci obecně varují před nabíjením elektrokoloběžky poté, co jste se s ní pohybovali v dešti nebo ji dokonce ponořili do vody.

Nejprve je důležité nechat elektrokoloběžku pořádně uschnout a až poté ji připojit do sítě. Dlouhodobé vystavení baterie vlhkosti může navíc průběžně snižovat její kapacitu. K úplnému poškození může dojít v případě, že se voda dostane do nabíjecích konektorů. Přesvědčte se tedy před jízdou, že jsou uzavřené a utěsněné.

Jak na jízdu s elektrokoloběžkou v dešti?

Jak jsme už zmínili v úvodu, elektrokoloběžka může být v dešti nebezpečná. Rozhodně tedy platí, že jízdu v dešti nedoporučujeme. Počasí však neporučíte, a proto jsme pro vás sepsali několik tipů, které vám pomohou bezpečně dorazit do cíle nehledě na povětrnostní podmínky.

Správné oblečení

I když se to může zdát jako banalita, měli byste se do deště pořádně obléknout. Během jízdy se potřebujete především soustředit, což vám bohužel nepůjde ve zcela promočeném oblečení, které vás bude nepříjemně studit. Na delší cesty tedy raději volte nepromokavé oblečení nebo si s sebou pro jistotu přibalte pláštěnku.

Pro zvýšení bezpečnosti je ideální také obuv s protiskluzovou podrážkou – některé terénní elektrokoloběžky jsou vybavené protiskluzovou úpravou nášlapu. Ve výbavě by vám určitě neměla chybět ani helma na elektrokoloběžku, která vás dokáže ochránit před velmi vážným zraněním, a to za každého počasí.

Dodržování bezpečné rychlosti

Mokrý povrch zvyšuje brzdnou dráhu a snižuje přilnavost kol k povrchu. Během deště se snažte rychlost přizpůsobit tak, abyste byli schopni s elektrokoloběžkou včas zastavit. Zejména za silného deště nemá smysl přecenit své síly, jelikož se brzdná dráha může prodloužit i o několik metrů.

Silné zabrzdění navíc může skončit i podklouznutím kol, a tak i vaším pádem z elektrokoloběžky. Ideální je držet se rychlosti lehce nad 10 km/h a podle potřeby ji upravovat – myslete i na své zkušenosti a zbytečně se nevystavujte velkém riziku.

Kvalitní pneu

Pro jízdu v mokrém a kluzkém terénu je ideální volit kvalitní pneu na elektrokoloběžky. Nejbezpečnější volbu představují široké varianty s hlubším vzorkem. Nejdůležitější je však to, aby kola dobře přilnula k vozovce. Pokud si nejste výběrem jistí, určitě se obraťte na někoho zkušenějšího – využít můžete i naši technickou podporu.

Pozor na kaluže

Pokud je to možné, vyvarujte se kalužím. Velká část elektrokoloběžek si poradí pouze se stékající či stříkající vodou. Při vjezdu do kaluže však voda stříká i na spodek elektrokoloběžky a navíc může dojít k potopení velké části a v případě pádu i celého stroje. Terénní elektrokoloběžky se stupněm krytí nižším než IPX7 jsou tedy nechráněné a může dojít i k jejich nevratnému poškození. Louže může být nebezpečná i pro vás. Stačí, když neodhadnete její hloubku nebo najdete na nějaký ostrý předmět, a neštěstí je na světě.

Údržba po jízdě

Po jízdě v dešti je dobré elektrokoloběžku otřít a nechat ji vyschnout v suchém a větraném prostředí. Pokud můžete, vyhněte se skladování elektrokoloběžky venku. Po uschnutí je dobré stroj překontrolovat a ujistit se, že veškeré komponenty fungují tak, jak mají. Velkou pozornost věnujte zejména elektroinstalaci a baterii.

Nabíječku připojte, až kdy je elektrokoloběžka zcela suchá. Pokud se vám „podaří“ namočit elektrokoloběžku, která nedisponuje potřebným stupněm krytí, zamiřte s ní raději přímo do servisu. Zapojení takového stroje do elektrické sítě by totiž mohlo způsobit i vzplanutí baterie.

 

Jak jste se mohli přesvědčit, jízda na elektrokoloběžce v dešti může být nebezpečná. Rizikem přitom není jen poškození stroje, ale ohrožení vás a ostatních účastníků provozu. Pokud se budete řídit našimi radami a tipy, nemusíte se bát s elektrokoloběžkou vyrazit na cestu ani za deště.

V první řadě je důležité ověřit si, jakým stupněm krytí elektrokoloběžka disponuje. Podle něj se řiďte i při výběru elektrokoloběžky. Pro jízdu v dešti jsou vhodné modely s krytím IPX4 a vyšším. Ačkoliv většina výrobců navrhuje elektrokoloběžky tak, aby byly odolné vůči vlhkosti a vodě, neznamená to, že jsou stroje odolné vůči dlouhodobému vystavení těmto vlivům.

V žádném případě nepodceňujte pravidelnou údržbu, servis elektrokoloběžky a její správné skladování. Nezapomínejte ani na bezpečnost během jízdy v dešti. Kromě správného oblečení si pohlídejte rychlost jízdy a přizpůsobte ji stavu vozovky.

Při jízdě se snažte také vyhýbat kalužím, které mohou elektrokoloběžku nevratně poškodit nebo způsobit havárii. Jestliže si nevíte rady s výběrem elektrokoloběžky nebo potřebujete poradit ohledně voděodolnosti již zakoupeného modelu, neváhejte se na nás obrátit.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Průvodce výměnou duše u elektrokoloběžky – jak vše zvládnout během pár minut?
Prasklá duše na elektrokoloběžce pro vás nemusí být překážkou. S naším průvodcem ji zvládnete vyměnit svépomocí bez nutnosti návštěvy servisu....
Nejlepší elektrokoloběžky se sedátkem: Podrobné srovnání modelů pro rok 2024
Hledáte elektrokoloběžku se sedátkem? Porovnali jsme dostupné modely podle jejich kvality, výkonu a dalších parametrů. Zjistěte, který z nich je ten n...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1685 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
20/02/2024

Velice profesionální přístup prodávajícího, ochota poradit a doporučit vhodný produkt, rychlost dodání.