Čistička vzduchu je velmi účinný pomocník nejen do domácnosti. Dokáže pomoci s odstraněním pachů i zbavením ovzduší od celé řady nečistot. Nicméně k tomu, aby skutečně splnila všechna vaše očekávání, nestačí jen výběr vhodného modelu, ale také správných filtrů.

Pokud vám jde pouze o zlepšení kvality vzduchu v domácnosti či kanceláři, potřebujete trošku něco jiného než alergik, majitel domácích mazlíčků nebo například kuřák.

Pojďme si tedy všechny dostupné filtry představit a povědět si, jaké mají využití v praxi. 

HEPA filtr – naprostý základ pro každého alergika

Jestliže hledáte čističku vzduchu, která uleví od příznaků alergie či astmatu, rozhodně by měla být vybavena HEPA filtrem.

HEPA je zkratkou anglických slov „High Efficiency Particulate Arrestance“, což v překladu znamená zachytávání mikročástic s vysokou účinností. A že je účinnost skutečně vysoká – tento typ filtru dokáže zachytit 99,97 % částic o velikosti až 0,3 mikronu.

HEPA filtr si můžete představit jako náhodně uspořádaná mikrovlákna, která jsou navrstvená do tvaru připomínajícího harmoniku. Právě díky tomuto uspořádání dovede zachytit i velmi drobné nečistoty, jako jsou úlomky zvířecích chlupů, pyl, velmi malé částice prachu, spory plísní a dokonce i smog.

Pokud však hledáte skutečně efektivní čističku vzduchu pro alergika či astmatika, neměli byste se dívat pouze na to, zda má HEPA filtr, ale i na certifikace z řad alergologických autorit. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • European Centre for Allergy Research Foundation (ECARF)
  • Association of Home Appliance Manufacturers (AHAM)

Tyto organizace filtry patřičně testují přímo za tímto účelem a jejich doporučení tedy zákazníkovi dodává jistotu, že mu daný produkt skutečně může přinést úlevu od jeho alergických symptomů.

Prachový předfiltr – prodlužuje životnost HEPA filtru

Pokud se čističku nechystáte umístit do vyloženě prašného prostředí, bez prachového předfiltru se nejspíš obejdete. Nemění to ale nic na tom, že se jedná o šikovný komponent, který dokáže výrazně prodloužit životnost HEPA filtru.

Prachový předfiltr je hrubší a slouží tedy k zachycení větších nečistot poletujících v ovzduší. Filtrovaný vzduch tudy prochází ještě předtím, než pronikne HEPA filtrem, díky čemuž se jemnější HEPA tolik nezanáší a pak logicky vydrží déle.

Uhlíkový filtr – zatočí s každým pachem

S uhlíkovými filtry se setkáte nejen u čističek vzduchu, ale také vysavačů či kuchyňských digestoří. Jejich primárním úkolem je pohlcování pachů, jsou tedy nezbytné především pro kuřáky, hodí se však i k pohlcování nepříjemného odéru čistících prostředků po úklidu či zápachu po vaření.

Obvykle se setkáte se dvěma variantami, a to jednoduchými látkovými nebo filtry s granulovaným uhlíkem, které nabízejí mnohonásobně vyšší kapacitu

Uhlíkové filtry mají výhodu také v tom, že dovedou pohlcovat i těkavé látky. Spolu s HEPA filtrem tedy tvoří ideální dvojici pro efektivní zlepšování kvality ovzduší.

UV lampa – bojovník s viry, bakteriemi a plísněmi

Často používaným komponentem v čističkách vzduchu je také UV lampa, která vzduch procházející jednotkou vystaví ultrafialovému záření. Díky tomu dochází k odstranění bakterií, virů, plísní a jiných organických nečistot, které v něm mohou poletovat, a z čističky pak vychází sterilizovaný vzduch.

Vše se odehrává přímo uvnitř čističky, není se tedy třeba obávat žádných negativních důsledků záření. Účinnost UV lampy je podobně jako u filtrů, které fungují na mechanickém principu, přímo úměrná vzduchovému výkonu čističky.

UV lampa najde perfektní využití nejen v domácnostech, ale také v kancelářích nebo například čekárnách lékařských ordinací. Chřipka a celá řada dalších respiračních onemocnění se totiž šíří primárně vzduchem, čemuž lze pomocí této technologie z velké části předejít. 

Katalytický filtr – nepřítel toxických látek

S UV lampou pracuje ruku v ruce také katalytický neboli fotokatalyzátorový filtr, který funguje na principu chemických reakcí, k nimž dochází pod ultrafialovým zářením – bez UV lampy tedy nemůže fungovat.

Zbavuje vzduch toxických látek, které jsou pro domácnosti běžné a do ovzduší se uvolňují zejména z textilií, jako jsou závěsy, koberce nebo ložní prádlo, ale také z nábytku. Mezi typické příklady takových látek patří benzen, čpavek nebo formaldehyd.

Velká výhoda katalytického filtru spočívá v tom, že kromě syntetických látek zvládá likvidovat také bakterie a viry, aniž by přitom docházelo k sekundárnímu znečištění. Navíc nevyžaduje žádné výměny součástek a tím pádem ani žádnou složitou údržbu.

Ionizátor – pro čistší a svěžejší vzduch

Jestliže vám záleží na tom, aby vám čistička vzduchu přinesla co největší zlepšení kvality vzduchu, určitě by měla být vybavena také ionizátorem neboli generátorem záporných iontů. Ten dokáže efektivitu čističky výrazně podpořit, jelikož urychluje shlukování a sedimentaci prachových částic.

Nicméně pravé kouzlo ionizátoru spočívá především v jeho pozitivním vlivu na lidské zdraví

Kromě toho, že přispívá k lepšímu čištění vzduchu, ho totiž obohacuje o záporné ionty, které mírní stres a únavu a pomáhají nám cítit se svěže. Ionizátor se proto hodí zejména tam, kde chceme být produktivní – například do pracovny, studovny či kanceláře. 

Využití však najde i v běžném domácím prostředí, kde ho opět ocení zejména alergici a astmatici – negativní ionty totiž mají pozitivní vliv na dýchací ústrojí. Navíc mohou pomoci s hojením ran a přispět ke snížení krevního tlaku.

Pokud jste se s ionizátorem už setkali, možná jste slyšeli o tom, že kromě negativních iontů vypouští do vzduchu také ozon. Při vyšších koncentracích na něj naše tělo může reagovat negativně, jako například bolestí hlavy, ale u našich čističek vzduchu garantujeme, že vyprodukované množství ozonu nikdy nepřekročí bezpečnou hranici. Ke generaci ozonu ve spoustě případů dokonce vůbec nedochází, případně je jeho množství zcela nepatrné.

Jak jste se mohli přesvědčit, čističky vzduchu lze opatřit různými filtry a technologiemi. Nyní už víte, jaké benefity vám každý z nich může přinést, a tak vám nic nebrání v tom, abyste našli model, který bude perfektně odpovídat vašim požadavkům.

 

 

Typ filtru

Vhodný proti

 

 

Prachu

Pylu

Zvířecím chlupům

Plísním

Pachům

Bakteriím a virům

Syntetickým toxinům

1.

HEPA filtr

Imagem

✔️

✔️

✔️

✔️

2.

Prachový předfiltr

Imagem

✔️

✔️

3.

Uhlíkový filtr

Imagem

✔️

3.

UV lampa

Imagem

✔️

✔️

4.

Katalytický filtr

Imagem

✔️

✔️

 

Pokud byste přece jen nevěděli, jak vybrat vhodné filtry do čističky vzduchu, neváhejte se obrátit na naši technickou podporu, která je tu pro vás k dispozici každý všední den od 9:00 do 16:00.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Jak na výběr mobilní klimatizace podle typu místnosti? Vzdušín.cz ví, jak na to!
Typ místnosti hraje při výběru mobilní klimatizace zásadní roli! Jakou? Vzdušín.cz pro vás připravil přehled všeho, co potřebujete vědět. ☑️...
Větrání, čištění a odvlhčování pomocí rekuperace – Vzdušín.cz představuje největší přednosti
Rekuperační jednotky jsou známé hlavně proto, že nabízejí efektivní větrání bez ztráty teploty. Ve skutečnosti však nabízejí i další funkce. Jaké to j...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1685 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
10/02/2024

přehledná prezentace výrobků na e-shopu, dostatečný rozsah informací, rychlé dodání objednaného zboží