Už jste se stihli připravit na letní sezónu? Ať už o nákupu mobilní klimatizace teprve uvažujete nebo jste si svůj vytipovaný model už stihli zakoupit, určitě budete potřebovat vědět, jak mobilní jednotku zprovoznit. Proto jsme pro vás připravili průvodce, který vám ukáže, jak při instalaci mobilní klimatizace postupovat, abyste ji dokázali využít skutečně na maximum.

 

instalace mobilni klimatizace

Zdroj: Canva

Kam klimatizaci umístit?

Logickým prvním krokem je výběr správného místa, kam klimatizaci postavíte. Nestačí jen přísun elektrické energie, umístění má totiž velký vliv na efektivitu vybraného zařízení. Dokonce takový, že při dlouhodobém provozu v nevhodných podmínkách se zkracuje životnost klimatizace a může dojít k opotřebení, poruše či jejímu přehřátí.

Naopak výběr vhodného místa vám umožní dosáhnout skutečně optimálního chlazení. Zajistíte totiž rovnoměrný rozptyl vzduchu, který přispěje ke zvýšení výkonu a zabrání tomu, že by někdo z přítomných „chytil průvan“. Teplý vzduch se navíc bude efektivně dostávat z místnosti ven, čímž přispějete ke snížení spotřeby energie.

Doporučení pro správné umístění

Základem je klimatizaci dát na místo, kde bude dostatečně cirkulovat vzduch. Toho lze dosáhnout vytvořením dostatečného prostoru okolo zařízení – ideálně by mělo stát alespoň 30 až 50 cm od okolního nábytku i zdí. Jedině tak bude chladný vzduch rovnoměrně cirkulovat po místnosti.

Dále je také nutné zajistit odvod přebytečného tepla, k čemuž slouží hadice, která je součástí každého balení. Protože její délka nepřesahuje 1,5 metru, je nutné klimatizaci postavit blízko místa, kudy hadici vyvedete ven – nejčastěji u pootevřeného okna. 

Někteří lidé se uchylují k prodloužení hadice, aby měli při výběru místa pro klimatizaci větší svobodu. To ale není dobrý nápad – klimatizace pak ztrácí na výkonu a může docházet k jejímu přehřátí a následné poruše.

Kudy vyvést hadici?

Správné vedení a utěsnění výfukové hadice je klíčové pro zajištění maximální účinnosti klimatizace. Pokud hadice není dobře utěsněná nebo je umístěna na nevhodném místě, teplý vzduch může pronikat zpět do chlazeného prostoru. V důsledku se zvyšuje zatížení klimatizace a spolu s ním i spotřeba energie a provozní náklady. 

Nejčastěji se hadice u mobilních klimatizací vyvádí ven oknem. Tradiční okna jsou pro tento účel nejlépe uzpůsobená a s použitím izolace do okna lze snadno předejít úniku teplého vzduchu zpět do místnosti. Toho lze dosáhnout také u střešních oken či balkonových dveří, pro ně ale budete potřebovat speciální izolační sadu. 

TIP: Izolační sady pro různé typy oken u nás najdete mezi příslušenstvím pro klimatizace. Všechny se snadno instalují a jsou navržené tak, abyste mohli okno či balkonové dveře bez problému využívat.

A na jaká místa pro vývod hadice je lepší zapomenout? V první řadě jsou to jakékoliv dveře, pokud během provozu nepoužijete těsnění. Vznikl by totiž příliš velký prostor, kudy by se teplý vzduch vracel dovnitř, a tak by výsledné chlazení bylo velmi neefektivní. 

Kromě toho raději zapomeňte i na komín, pokud ho doma máte. Komín by prodloužil délku vedení a zvýšil tlak na ventilátor klimatizace, což by s velkou pravděpodobností způsobilo poškození jednotky. Komín totiž v teplých dnech nemá tzv. tah, aby dovedl odvést teplý vzduch z místnosti.

Jak na instalaci izolace?

Před instalací je důležité okno i jeho rám umýt přípravkem, který povrch odmastí, díky čemuž bude těsnění dobře držet. Poté obvod rámu oblepte suchým zipem, který je součástí balení izolace – nikdy ho nelepte na vnitřní plochu rámu, jinak okno nepůjde otevřít. Stejný postup opakujte i na vnitřní, nebo vnější straně okenního křídla. Detaily i s obrázky najdete v přiloženém manuálu.

Než začnete pomocí suchých zipů upevňovat izolaci, ujistěte se, že okno jde stále zavřít. Pak ho otevřete a začněte připevňovat širokou stranu izolace od středu směrem nahoru, dolů a do stran. Vyzkoušejte, zda při zavření okna izolace není nikde přiskříplá, případně její upevnění ještě upravte. Pokud je vše v pořádku, můžete stejným způsobem přichytit úzkou stranu na křídlo okna.

Nakonec už zbývá jen otevřít okno, rozepnout izolaci a vzniklým otvorem protáhnout hadici klimatizace. Otvor pak pomocí zipů zase uzavřete a upravte tak, aby hadice byla v optimální poloze. Berte na vědomí, že každý model těsnění je jiný, a tak jeho instalace může probíhat trochu odlišně. Postup uvedený výše platí pro izolace do okna z našeho sortimentu.

Pro ještě jednodušší instalaci jsme pro vás připravili následující videonávod, který vás jednotlivými kroky provede.

Jak na údržbu mobilní klimatizace?

Klimatizace není zařízení jen na jednu sezónu, naopak vám může sloužit dlouhá léta. Ovšem pouze za předpokladu, že jí věnujete patřičnou péči. Jak by měla vypadat? Pojďme se podívat na jednotlivé kroky, které byste neměli podcenit.

Příklad: Klimatizace s energetickou třídou A+ spotřebuje výrazně méně energie než klimatizace s třídou B při stejném chladicím výkonu.

Čištění filtrů

Prachové filtry by se měly čistit jednou za 2–4 týdny podle toho, jak často a v jak prašném prostředí klimatizaci využíváte. Za běžných podmínek si vystačíte s čištěním přibližně jednou za měsíc, pokud však máte doma velmi prašno, možná bude nutné je čistit každých 14 dní nebo častěji. Rovnou přitom můžete vlhkým hadříkem otřít i samotnou klimatizaci. 

Vypouštění kondenzátu

Většina mobilních klimatizací už je dnes vybavena automatickým výparníkem kondenzátu, který ho odpařuje hadicí ven spolu s horkým vzduchem. I přesto se však kondenzát může v jednotce nahromadit, na což vás obvykle upozorní zvukový signál. V takovém případě je obvykle potřeba otevřít zátku a nechat nahromaděnou vodu vytéct. Také je vhodné kondenzát vypustit při delší nečinnosti zařízení, tedy například pokud se ochladí, odjíždíte na dovolenou nebo před zazimováním klimatizace. Konkrétní postup byste měli najít v návodu pro váš konkrétní model.

Zazimování klimatizace

Zvláštní péči je klimatizaci potřeba věnovat také po skončení sezóny. Jedná se o ideální období nejen na čištění filtrů a vypouštění kondenzátu, ale také na čištění a vysoušení samotné klimatizace. Kdybyste tento krok podcenili, mohly by se v ní během skladování množit bakterie a plísně, kterých byste se pak těžko zbavovali. 

Součástí zazimovacího procesu by měla být také kontrola jednotlivých součástí, zda nenesou známky poškození či opotřebení. Pokud je vše v pořádku, můžete důkladně vysušenou klimatizaci zabalit do igelitového pytle a uložit na suché místo. Tímto způsobem předejdete potížím a ušetříte si spoustu práce na začátku sezóny.

6 nejčastějších chyb při instalaci mobilní klimatizace – jak se jim vyhnout?

Kdybyste se při instalaci mobilní klimatizace dopustili nějaké chyby, určitě byste nebyli první ani poslední. Proč ale riskovat, když se můžete z nejčastějších omylů poučit, aniž byste se jich sami dopustili? Na závěr přinášíme přehled běžných chyb, kterých se lidé dopouštějí, a tipy na to, jak se jim vyhnout.

  1. Nedostatečné utěsnění výfukové hadice

    Nejčastější chybou je špatné utěsnění hadice pro vývod teplého vzduchu ven. To pak způsobuje únik teplého vzduchu zpět do místnosti, čímž se významně snižuje efektivita chlazení. Prevence je v tomto případě snadná – stačí dobře zkontrolovat uchycení hadice a spoléhat na kvalitní izolaci do okna.

  2. Příliš dlouhá nebo zakřivená hadice

    Jak už jsme zmínili, někteří lidé si chtějí rozšířit možnosti umístění klimatizace tím, že hadici pro odvod horkého vzduchu prodlužují. Někdo zase kvůli nedostatku místa uvádí hadici do zkroucené polohy. V obou případech se účinnost klimatizace může výrazně snížit a riziko jejího poškození či vzniku poruchy naopak zvýšit. Jak tomu předcházet? Hadici neprodlužujte a snažte se ji vyvést ven tak, aby byla co možná nejvíce narovnaná.

  3. Málo okolního prostoru

    Uživatelé klimatizace často umisťují příliš blízko ke zdi nebo překážkám, což omezuje proudění vzduchu a snižuje efektivitu chlazení. Vždy byste měli zařízení dát na takové místo, kde okolo sebe bude mít alespoň 30 až 50 cm volného prostoru, kudy bude vzduch bez problému proudit. 

  4. Nesprávné zapojení do elektrické sítě

    Nejnebezpečnějším přešlapem, kterého se lidé dopouštějí, je zapojení klimatizace do sítě pomocí prodlužovacích kabelů nebo zásuvek, které provoz klimatizace neutáhnou. Může pak dojít k přehřátí nebo dokonce k požáru. Nejprve se tedy ujistěte, zda má zásuvka odpovídající parametry, a teprve potom do ní klimatizaci zapojte. 

  5. Obcházení pokynů výrobce

    Asi nikomu se nechce číst manuál od A do Z, pokud se ale chcete vyhnout potížím, měli byste to udělat. Když totiž nebudete znát pokyny výrobce, nemůžete se jimi ani řídit. V případě, že je porušíte, ztratíte záruku, a tak i nárok na opravu či výměnu porouchané klimatizace.

  6. Instalace odtokové hadičky na kondenzát

    Často se stává, že naši zákazníci instalují hadičku na odvod kondenzátu do externí nádoby, i když to ve skutečnosti není potřeba. Mobilní klimatizace jsou totiž vybaveny automatickým výparníkem, takže se kondenzát během chlazení odpařuje sám. Hadička slouží pro využití v režimu samostatného odvlhčování, při kterém se nevyvádí hadice z okna ven.

Při instalaci mobilní klimatizace se můžete dopustit určitých chyb, ale v porovnání s jinými typy se stále jedná o velmi jednoduchý proces, se kterým si jistě bez problému poradíte. Všechny nejdůležitější kroky najdete přehledně popsané v přiloženém manuálu, takže je stačí pozorně následovat. 

A pokud zatím nemáte co instalovat, nezapomeňte si projít naši pestrou nabídku mobilních klimatizací. Máme pro vás připravené modely s různým výkonem, hlučností i velikostí, takže mezi nimi najdete vhodné řešení do domu, bytu či kanceláře, ať už jsou vaše požadavky jakékoliv. 

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Co znamenají jednotlivé parametry u mobilních klimatizací? Vysvětlivky jsou tady!
Vybíráte klimatizaci, ale už vám jde ze všech parametrů hlava kolem? Přinášíme vysvětlení každého z nich, a to jak teoreticky, tak i na příkladech z p...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1685 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
10/04/2024

Nakupoval jsem Na vzdušínu několikrát a vždy bez problémů. Korektní jednání, přiměřená doba dodání. Fajn obchod.