Dostatečný přísun čerstvého vzduchu je základem pro dosažení optimálního zdraví, a to jak fyzického, tak i psychického. Venku ho máme každý dost, nicméně v uzavřených prostorách potřebujeme větrat.
I když je obyčejné větrání otevřenými okny nejlogičtější cestou, nejde o jediný způsob, jak do domova dostat svěží vzduch. Velmi efektivním řešením jsou také rekuperační jednotky, které díky využití tepla či chladu odsávaného vzduchu z vnitřního prostředí umožňují větrání bez ztráty teploty.
Nejde však jen o teplotu. Prostřednictvím rekuperace lze zajistit celkově vyšší kvalitu vzduchu v domácím prostředí. Jaké funkce vám může nabídnout?
Co je vlastně rekuperace?
Rekuperací se rozumí zpětné získávání tepla z odpadního zdroje, čímž je v tomto případě myšlený vzduch odváděný z místnosti ven. S touto technologií se můžete setkat zejména v novodobých pasivních a nízkoenergetických domech, kde je tímto způsobem dosaženo menších tepelných ztrát.
V takových objektech se nejčastěji využívá takzvané centrální rekuperace, která je složená z komplexní sítě potrubí napojeného na hlavní jednotku, jejímž úkolem je samotné větrání bez ztráty teploty.
Princip ventilace vzduchu s rekuperací tepla
- Nasávání vydýchaného vzduchu z místnosti
- Přívod čerstvého, ohřátého vzduchu dovnitř
- Nasávání čerstvého vzduchu zvenčí
- Odvod vydýchaného vzduchu ven
- Výměník, kde probíhá předávání teploty vnitřního vzduchu tomu vnějšímu.
Do již postavených a obydlených domů se však mnohem lépe hodí decentrální neboli lokální rekuperace. V takovém případě totiž každou místnost obsluhuje pouze jedno zařízení, takže není třeba budovat ventilační síť – postačíte si s otvorem ve zdi.
Posléze je princip takový, že rekuperační jednotka nasává vnitřní vzduch do výměníku, kde se využije k ohřátí či ochlazení toho vnějšího – záleží na ročním období. Oboustranné proudění vzduchu však většinou probíhá odděleně, a tak se odsávaný vzduch s tím přiváděným nemísí.
Když chcete ovzduší zbavit nečistot
Mezi slabiny běžného větrání nepatří jen nechtěné ohřívání či ochlazování místnosti, ale také spousta nečistot, které s sebou venkovní vzduch přináší.
Prachem, pyly a dalšími alergeny se to venku jen hemží. Pokud má některý z členů domácnosti citlivější dýchací ústrojí, ať už kvůli alergii, astmatu či jiným zdravotním potížím, mohou pro něj otevřená okna představovat problém.
Pomocnou ruku v takových případech může opět poskytnout rekuperace. Řada modelů je totiž opatřena také filtry pro čištění vzduchu s různou účinností.
Perfektním příkladem je model Olimpia Splendid DF100 Pure, který je na čištění vzduchu pomocí rekuperace přímo zaměřený. Má totiž integrovaný systém Sitali DF 100 složený ze dvou čistících filtrů, a sice:
- G4 filtru – který je určený k pohlcování prachu, pylu a dalších větších nečistot, které se do bytu běžně dostávají z vnějšího prostředí.
- F7 filtru – který má jemnější strukturu, a tak dokáže zbavovat vzduch velkého množství bakterií, spór plísní a částečně také olejové mlhy, sazí a tabákového kouře.
Je třeba mít na paměti, že pokud chcete mít opravdu čisté domácí ovzduší, musíte filtry pravidelně měnit – u tohoto modelu vás na nutnost výměny filtrů upozorní LED dioda. Kromě toho je třeba čas od času provést údržbu, respektive čištění rekuperační jednotky, pro které je nejlepší využít odborný servis.
Jestliže budete o jednotku řádně pečovat, můžete se spolehnout na to, že čištění vzduchu pomocí rekuperace bude velmi efektivní. Pokud vás často trápí dýchací obtíže, jistě brzy pocítíte rozdíl oproti běžnému větrání.
Když vás doma trápí vlhkost
Větrání pomocí rekuperační jednotky může představovat vhodné řešení i v domácnostech, které bojují s nadměrnou vlhkostí.
Spousta jednotek dokáže kromě tepla předávat do přiváděného vzduchu i vlhkost – vše záleží na tom, jakým výměníkem jsou opatřené. Některé však mají i technologie, které s ní dokážou pracovat opačně a vzduch tím pádem lehce vysušovat.
Přesně takovou technologií je vybavená i rekuperační jednotka Olimpia Splendid SF150. Nabízí totiž funkci spínání na základě vlhkosti, kterou následně reguluje spolu rychlostí a směrem proudění vzduchu.
Navíc je přímo dělaná pro prostory, kde je třeba využití více jednotek. Umožňuje totiž spárování s dalšími modely ze stejné řady, čímž lze dosáhnout stejného efektu ve všech místnostech, kam jednotky umístíte. Navíc se jednotky synchronizují a jejich efektivita je díky omezení podtlaku a přetlaku vyšší.
Rekuperační jednotky nenabízejí jen obyčejné větrání. S jejich instalací získáte čistší a kvalitnější vzduch, který bude mít navíc stálou teplotu, což pro vás znamená výrazně nižší náklady při vytápění v zimních měsících. Zkrátka získáte univerzální řešení do vaší domácnosti, které si zamilujete již po pár použitích. Pokud bydlíte v městské zástavbě, pak je dalším benefitem tohoto přivětrávání omezení hlučnosti z městského provozu, který by vás obtěžoval v případě větrání oknem.