Léto je za dveřmi a s ním i horké dny, kdy se bez klimatizace obejde jen málokdo. Pokud zvažujete její pořízení, možná vás napadá spousta otázek jako jaký typ vybrat, na co si dát pozor a jak se zorientovat v nepřeberném množství modelů. Tento článek je tu od toho, aby vám pomohl a umožnil vám vybrat klimatizaci, která bude přesně vyhovovat nejen vašim potřebám, ale i rozpočtu.
Jaký typ klimatizace vybrat?
Úplně prvním krokem, který na vás čeká, je správný výběr typu klimatizace. I když to nemusí na první pohled působit zas tak důležitě, ve skutečnosti toto rozhodnutí ovlivní váš komfort, spotřebu energie i účinnost klimatizace. Na trhu narazíte na různé typy zařízení, které se od sebe liší svým fungováním, rozměry, cenou i náročností instalace. Pro lepší přehled si všechny podrobněji rozebereme níže.
Mobilní klimatizace
Hledáte způsob, jak se efektivně ochladit během horkých letních dnů, aniž byste museli investovat do nákladné instalace? V takovém případě je pro vás vhodnou volbou mobilní klimatizace. Oproti klasické klimatizaci je přenosná, díky čemuž vám nabídne potřebnou flexibilitu – hodí se do domácnosti i například kanceláře.
Většina mobilních klimatizací je navržena s ohledem na kompaktnost a co nejjednodušší přenos. U těchto modelů najdete madla a kolečka, a tak je snadno přemístíte i v případě, že se budete například stěhovat.
U některých mobilních klimatizací můžete využít funkci topení. Plusem je nepochybně jednoduché uvedení do provozu – stačí vyvést ven hadici pro odvod tepla (délka hadice je vždy do 1,5 m), zapojit klimatizaci do elektrické sítě a nastavit požadovaný režim. Ne každý má ale možnost hadici vyvést a někomu může vadit i větší hlučnost levnějších modelů.
Výhody ✔️
- Bez venkovní jednotky
- Přemístitelnost do jiné místnosti
- Cenově nejdostupnější funkční řešení klimatizace
- Jednoduchá uživatelská instalace
- Bez nutných stavebních úprav
- Není třeba doplňovat chladivo
Nevýhody ❌
- Přístroj může být umístěn maximálně cca metr od okna nebo otvoru ve zdi
- Hlučnější provoz než u nástěnných klimatizací
- Většinou sníží teplotu v místnosti o maximálně 3 až 5 stupňů oproti teplotě venku
Nástěnné klimatizace Unico
Pokud hledáte komfortnější a efektivnější způsob, jak ochladit svůj domov během horkých letních měsíců, a nevadí vám o něco náročnější instalace, nástěnné klimatizace Unico jsou tím pravým pro vás. Vhodnou volbou jsou především pro ochlazování jedné menší či středně velké místnosti.
Vybírat můžete z široké škály modelů, jako je například Olimpia Splendid Unico Air 8 SF nebo Olimpia Splendid Unico Art 12 HP. I zde můžete počítat s tišším a výkonnějším chlazením než u mobilních klimatizací.
Modely, které jsou na konci označené písmeny HP, nabízí i funkci topení, která je vhodná pro úsporné vytápění pomocí tepelného čerpadla zejména na podzim a na jaře.
Výhody ✔️
- Bez nevzhledné venkovní jednotky
- Efektivní a komfortní chlazení
- Tichý provoz
- Možnost ovládání pomocí aplikace (přes Wi-Fi)
- Montáž je možná i svépomocí
- Možnost úsporného vytápění zabudovaným tepelným čerpadlem (modely HP)
- Možnost instalace ke stropu i k zemi
- Není třeba doplňovat chladivo
Nevýhody ❌
- Nepřenositelnost
- Nutné drobné stavební úpravy
- Vyšší pořizovací cena
Multi/Splitové klimatizace
Pokud zvažujete pořízení nástěnné klimatizace, setkáte se s dalšími dvěma typy, a to splitovými a multisplitovými modely. Ty se skládají z venkovní a vnitřní jednotky.
Multisplitový systém umožňuje připojení až pěti vnitřních jednotek k jedné venkovní jednotce, díky čemuž můžete chladit jednu velkou místnost nebo hned několik místností najednou.
Výhody ✔️
- Efektivní chlazení i vytápění
- Tišší provoz
- Chlazení více místností najednou
Nevýhody ❌
- Nepřenositelnost
- Nutnost stavebních zásahů
- Vyšší počáteční náklady
- Nutná odborná a nákladná instalace certifikovanou firmou
- Porucha jedné části vede k vyřazení celého systému
- Venkovní jednotka může rušit sousedy hlukem
- Může rušit vizuálně okolí (stavbu)
- Vedení chladícího a kondenzačního potrubí uvnitř – častý zásah do interiéru
- Může nastat nutnost doplnění chladiva
Ochlazovače vzduchu
Pokud z technických či jiných důvodů nemůžete pro ochlazení vzduchu využít ani jeden z výše uvedených typů klimatizace, ochlazovače vzduchu pro vás mohou být vhodnou alternativou. Tato zařízení fungují na jednoduchém principu, kdy na rozdíl od klimatizací neochlazují samotný vzduch, ale pouze odpařují studenou vodu, kterou ochlazují uživatele.
Ochlazovač nasává horký vzduch, který prochází přes vlhké médium, obvykle vodu nebo kostky ledu, a tím se ochlazuje. Ochlazený a zvlhčený vzduch se potom vhání zpět do místnosti. Chlazení není v tomto případě nijak zvlášť intenzivní, ale pokud vám během horkých dnů stačí pouze lehké osvěžení, bohatě si s tímto zařízením vystačíte.
Využívat ho můžete i jako zvlhčovač vzduchu, a to bez ohledu na roční období. Největší výhodou je především jednoduchá instalace a používání. Stačí ochlazovač postavit do požadované místnosti, nalít do něj studenou vodu a spustit. Plusem je i jeho nízká pořizovací cena.
Výhody ✔️
- Nízká cena
- Tišší provoz
- Snadná údržba
- Kompaktní rozměry
- Možnost využití
Nevýhody ❌
- Nutná pravidelná údržba
- Zanedbatelný výkon chlazení – nesnižuje teplotu v místnosti
- Vhodné pouze do menších místností
- Může zvyšovat pocitovou teplotu kvůli generované vyšší vlhkosti vzduchu
Ostatní typy klimatizací
Pokud z nějakého důvodu nemůžete instalovat nástěnnou klimatizaci a nevyhovuje vám její mobilní alternativa, máme pro vás dobrou zprávu – existují další zařízení, která můžete zvážit. Jedním z nich jsou okenní klimatizace, které se, jak už název napovídá, umisťují přímo do okna. Berte však na vědomí, že většinou vyžadují stavební úpravy a vhodné jsou hlavně pro americké typy oken.
Samostatnou kapitolou jsou pak klimatizace pro karavany, které vás zase ochladí na cestách.
Podle čeho klimatizaci vybírat?
Při výběru klimatizace je nutné vzít v potaz celou řadu parametrů. Jaké to jsou? Každý z nich si podrobně představíme níže, abyste se mezi dostupnými modely dokázali zorientovat, i když s používáním klimatizace nemáte žádné předchozí zkušenosti.
Velikost prostoru a výkon klimatizace
Správně zvolený výkon vám zajistí efektivní chlazení či vytápění zvolených prostor. Pokud totiž vyberete moc slabý model, budete zbytečně spotřebovávat energii na provoz klimatizace, jejíž efektivita pro vás bude téměř nulová.
Základním pravidlem je, že na každých 10 m2 klimatizovaného prostoru je potřeba přibližně 1 až 2 kW chladicího výkonu. Jedná se však pouze o hrubý odhad, který nemusí vždy odpovídat skutečnosti. Reálný výkon klimatizace totiž ovlivňuje celá řada faktorů, včetně:
- objemu místnosti,
- velikosti a typu oken,
- počtu osob v místnosti,
- orientace podle světových stran,
- množství zařízení produkujících teplo.
Během výběru je lepší zvolit jednotku s mírně vyšším výkonem. Menší rezerva zajistí, že klimatizace bude schopna efektivně chladit i při extrémních teplotách nebo v případě vyššího zatížení. Většina techniků doporučuje k vypočtenému výkonu pro jistotu přidat 10 až 20 %.
Velikost prostoru (m3) |
Požadovaný výkon klimatizace (BTU/h) |
60 |
7 000–8 000 |
70 |
9 000–10 000 |
85 |
11 000–13 000 |
100 |
14 000 |
135 |
16 000 |
150 |
18 000 |
185 |
22 000 |
Hlučnost zařízení
Při výběru klimatizace je důležité věnovat pozornost nejen jejímu výkonu a energetické účinnosti, ale také hlučnosti. Většina uživatelů ji stále opomíjí, ale to je velká chyba. Hlučná klimatizace vás bude rušit nejen v průběhu dne, ale hlavně v noci.
Obecně platí, že čím vyšším výkonem klimatizace disponuje, tím hlučnější provoz můžete očekávat. Výrobci se samozřejmě snaží hlučnost modelů snížit na minimum, a to například pomocí již zmíněného invertoru.
Nejhůře jsou na tom mobilní klimatizace, kde většinou ve dvou metrech od přístroje naměříme nad 50 dB. Pro představu, šumění trávy produkuje hluk okolo 10 dB, šepot se pohybuje kolem 20 dB a rušná ulice generuje hluk kolem 60 dB. Sami si tedy můžete určit, jaký hluk je pro vás snesitelný.
I mezi mobilními klimatizacemi však najdete tišší modely – patří mezi ně například Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi, která je až o 10 % tišší než konkurenční modely ve stejné cenové kategorii. Další nejtišší mobilní klimatizace jsme pro vás vybrali zde.
Náročnost instalace a údržby
Pozor si dejte i na náročnost instalace a následnou údržbu. V první řadě na vás čeká odvod kondenzátu, který lze řešit několika způsoby, a to přes:
- Automatický výparník – všechny modely mobilních i nástěnných klimatizací Unico v naší nabídce jsou vybaveny automatickým výparníkem, který při funkci chlazení kondenzát průběžně odpařuje a odvádí ven spolu s horkým vzduchem.
- Odvod hadičkou – u splitových klimatizací vždy, u mobilních klimatizací a nástěnných klimatizací UNICO pro funkci topení/odvlhčování se odvod kondenzátu řeší pomocí hadičky. V tom případě je kapalina vedena samospádem do odpadu nebo venkovního prostoru. Pokud není vše řešeno samospádem, je třeba ke klimatizaci instalovat čerpadlo.
Pozn. Pokud není možné odvést kondenzát hadičkou ven nebo do odpadu, je potřeba se u mobilních klimatizací a nástěnných klimatizací Unico při využívání funkce topení spokojit s pravidelným vypouštěním integrované menší nádržky.
Z hlediska instalace jsou nejméně náročné mobilní klimatizace, u kterých je třeba vyřešit pouze odvod horkého vzduchu hadicí ven – tu lze vyvést ven přes okno nebo prostupem zdí.
Pokud si zvolíte monobloky Unico, čeká vás v zásadě pouze vyvrtání dvou otvorů (případně třetího malého na kondenzát pro funkci topení) do obvodové zdi, připevnění mřížek zevnitř a připevnění klimatizace na zeď.
Nejnáročnější je instalace klimatizace s vnitřní a vnější jednotkou. Obě je totiž nutné propojit trubkami s chladivem, elektrickým přívodem a na odvod kondenzátu nejčastěji v liště po stěně. To vždy dle zákonných předpisů vyžaduje poměrně nákladnou montáž certifikovanou firmou. Tím ale nic nekončí, pokud klimatizace využívá chladivo, může být nutné jej doplňovat. U některých modelů je třeba výměna filtrů.
Design a rozměry
Výběr správné klimatizace není jen o výkonu a ceně, ale i o designu a rozměrech. Vzhled všech typů klimatizačních jednotek se v posledních letech pořádně proměnil, díky čemuž můžete vybírat z široké škály modelů s moderním vizuálem. Výrobci ale myslí i na praktičnost, a proto se u většiny klimatizací snaží dosáhnout kompaktních rozměrů.
Před výběrem si ujasněte, jaké rozměry jsou pro vás přijatelné zejména s ohledem na vaše prostorové možnosti. Průměrné nástěnné klimatizace disponují rozměry okolo 60×80×30 cm – dostupný je ale i slim design s hloubkou pod 20 cm. U klimatizací se dá zhruba říci, že čím jsou výkonnější, tím bývají i větší. Nicméně o něco větší rozměry na stejný výkon nemusí nutně znamenat horší technologii, bývá tomu právě naopak, což dokazuje např. Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi. Ta je až o 10 % tišší než konkurenční modely i díky vestavěnému odhlučnění předního i zadního ventilátoru.
Funkce a doplňková výbava
V neposlední řadě se zaměřte na dostupné funkce a doplňkovou výbavu, která vám usnadní používání klimatizace. Výhodou je, že už i levnější modely klimatizací disponují pokročilými funkcemi. Pokud je pro vás důležitý komfort a přitahují vás nejnovější technologie, budete si muset trošku připlatit. Pro lepší představu si některé z oblíbených funkcí představíme níže.
Invertor
Technologie invertoru je dnes již téměř standardem u většiny klimatizací s venkovní jednotkou nebo monoblokových nástěnných klimatizací Unico. Jeho úkolem je regulace výkonu jednotky podle požadované a skutečné teploty v místnosti. Pokud je místnost již vychlazená a klimatizace má pouze udržovat teplotu, invertor zajistí adekvátní snížení výkonu. Tuto technologii však nehledejte u klimatizací mobilních.
V praxi dokáže invertor ušetřit až 30 % energie a zároveň sníží hlučnost klimatizace. Díky tomu jsou jednotky mnohem efektivnější a úspornější než modely bez invertorů.
Načasování spuštění a vypnutí
Časovač vám umožní pohodlně nastavit dobu, kdy se má klimatizace spustit nebo vypnout. Snížíte tak spotřebu a zároveň se nemusíte starat o její obsluhu. Moderní jednotky vybavené ovládáním přes mobilní aplikaci díky zabudované WiFi lze dokonce programovat klidně na týden dopředu.
Displej
Přehledný displej vám poskytne přehled o všech podrobných nastaveních klimatizace. Většina modelů je již vybavena dotykovým displejem.
Funkce sleep
Funkce sleep automaticky upravuje teplotu v místnosti během noci, aby se přizpůsobila vašim potřebám a zároveň ušetřila energii.
Auto restart
V případě neplánovaného výpadku elektřiny se klimatizace po obnovení napájení sama vrátí do posledního nastavení.
Nastavitelný směr lamel
Lamely určují směr, kterým bude klimatizovaný vzduch proudit. Díky nastavitelnému směru lamel můžete přizpůsobit proud vzduchu podle svých preferencí. Některé modely disponují funkcí swing, která automaticky mění směr lamel, aby byl vzduch rovnoměrně distribuován po celé místnosti.
Funkce turbo
Slouží k intenzivnímu chlazení, když potřebujete rychle snížit teplotu v místnosti.
Čištění vzduchu
Některé klimatizace nabízejí také funkci čištění vzduchu, která vám zajistí zdravé ovzduší v místnosti. Například klimatizace z řady Olimpia Splendid Air Pro je možné vybavit HEPA (pro odstraňování drobných částic, jako jsou alergeny a poletující prach), uhlíkovým (pro neutralizaci nepříjemných pachů) a fotokatalickým filtrem (pro antibakteriální působení).
Dálkové ovládání
Dálkové ovládání vám umožní pohodlné ovládání klimatizace z postele nebo pohovky. V současnosti jimi disponuje většina dostupných modelů.
Termostat
Termostat automaticky zapíná a vypíná klimatizaci v závislosti na změně teploty. Pokud se teplota vychýlí z požadované hodnoty, přístroj se sám zapne a upraví ji.
Ovládání přes Wi-Fi
Pokud si chcete obsluhu klimatizace maximálně usnadnit, podívejte se po modelu, který umožňuje ovládání přes Wi-Fi. Stačí pak jednoduše stáhnout aplikaci přes Google Play nebo App Store, následně je možné zařízení ovládat odkudkoliv.
Tepelné čerpadlo vs klimatizace
Každá domácnost potřebuje nejen chladit, ale také vytápět. Mnoho lidí se proto snaží zabít dvě mouchy jednou ranou a kromě různých typů klimatizací do výběru zahrnuje také tepelná čerpadla. Ta totiž fungují na stejném principu jako klimatizace vybavené funkcí topení, jen jsou primárně určena pro vytápění.
Pokud hledáte především účinný způsob, jak ochladit váš domov v parných letních měsících, klimatizace je jasnou volbou. Moderní jednotky však často nabízejí také dodatečné funkce, jako je čištění vzduchu nebo přitápění, kterého můžete komfortně využít během přechodných období jara a podzimu.
Pro vytápění během zimních měsíců je však vhodnější tepelné čerpadlo. Kromě toho však také zvládá ochlazovat vzduch a ohřívat vodu – proto musíte v tomto případě počítat s mnohonásobně vyšší investici, jejíž návratnost však není vždy jistá.
Jak jste se mohli přesvědčit, výběr správné klimatizace závisí na mnoha faktorech, včetně velikosti místnosti, požadovaných funkcí či náročnosti instalace. Věříme, že vám náš průvodce pomůže s výběrem klimatizace na míru. Pokud si i přesto nevíte rady, neváhejte se na nás obrátit – rádi vám odpovíme na vaše otázky a pomůžeme vám s výběrem.
Celkové srovnání typů klimatizací
Pro usnadnění vašeho rozhodování jsme pro vás připravili tabulku hodnocení nejdůležitějších kritérií pro jednotlivé typy klimatizací. Každému jsme v dané kategorii udělili hodnocení od 1 (nejhorší) do 10 (nejlepší). Kompletní přehled najdete v tabulce níže.
|
Mobilní klimatizace |
Nástěnné klimatizace Unico |
Ochlazovače vzduchu |
Multi/Splitové klimatizace |
Efektivita chlazení |
6 |
10 |
2 |
10 |
Efektivita topení |
4 |
7 |
- |
10 |
Nákladnost / náročnost instalace |
9 |
6 |
10 |
3 |
Náročnost údržby |
10 |
8 |
6 |
5 |
Nároky na vnitřní a venkovní prostor |
8 |
9 |
10 |
6 |
Přemístitelnost |
10 |
3 |
10 |
1 |
Hlučnost |
6 |
8 |
7 |
10 |
Pořizovací cena |
8 |
6 |
10 |
6 |