Blackfriday
Blackfriday akce
Blackfriday akce

Větrání není jedinou z cest, jak zajistit cirkulaci vzduchu v bytě či domě. Velmi efektivním řešením jsou také rekuperační jednotky, které nejenže odvádějí vydýchaný vzduch a přinášejí čerstvý, ale také udržují jeho stabilní teplotu.

Přinášejí tedy perfektní řešení pro situace, kdy si v zimě nechcete větráním ochlazovat byt a v létě ho zase příliš oteplovat. 

Při proudění vzduchu v rekuperaci se totiž využívá tepla či chladu odsávaného vnitřního vzduchu k přihřívání či ochlazení toho přiváděného zvenčí.

Výměna vzduchu tedy probíhá bez větších energetických ztrát, což znamená úspory při vytápění i případném letním chlazení bytu či domu.

Teď už ale k věci – jak vybrat rekuperační jednotku, aby splnila všechny vaše potřeby?

Odvětrávání jedné, nebo více místností?

Zásadním kritériem pro výběr rekuperační jednotky je, zda budete chtít, aby vám zajišťovala odvětrávání pouze jedné místnosti, nebo celého bytu či domu. Od toho se bude odvíjet nejen to, jakou jednotku vyberete, ale také jak velká investice a stavební úpravy vás čekají.

Centrální vs. decentrální rekuperace

Složitějším řešením je v tomto ohledu takzvaná centrální rekuperace. Sice obvykle vyžaduje „pouze“ jednu větší jednotku, která obstarává celý dům, samotné proudění vzduchu v rekuperaci však probíhá prostřednictvím ventilačního systému.

Je tedy zapotřebí vytvořit komplexní systém ventilačního potrubí napojeného na každou místnost, skrze který bude centrální rekuperace zajišťovat výměnu vzduchu mezi vnějším a vnitřním prostředím. Ventilační trubky se obvykle umisťují do zdí, podlah či podhledů.

Asi už vám došlo, že taková záležitost není zrovna jednoduchá a ani levná, zejména pokud se rozhodnete pro instalaci centrální rekuperace do již obydleného domu. Vyžaduje totiž zásah do každé místnosti, což znamená mnoho stavebních úprav a také nepořádku.

Vhodnou alternativou se pak může stát takzvaná decentrální rekuperace, kdy je jednotka přímo napojená na místnost, o jejíž ovzduší se má starat

To samozřejmě neznamená, že musíte využívat rekuperaci pouze v jedné místnosti. Jednotek můžete koupit více a nainstalovat je do místností, které využíváte nejčastěji – jako je například obývací pokoj, pracovna či ložnice. Výhodou je, že na to můžete jít postupně, což pro vás nebude jednorázově znamenat takovou finanční zátěž.

Některá zařízení jako například Olimpia Splendid SF150 umožňují synchronizaci jednotlivých jednotek, takže bude v každé místnosti ve stejnou dobu probíhat opačný režim a nebude tak docházet k podtlaku, či přetlaku, který by efektivitu snížil. V případě modelu SF150 je možné propojit až deset jednotek, což bez problému pokryje i větší rodinný dům.

Decentrální rekuperace se instaluje přímo do zdi bez použití dalšího ventilačního potrubí – pro instalaci tedy stačí pouze jeden otvor, skrze který proudění vzduchu v rekuperaci probíhá. To bez problému můžete zvládnout v rámci jednoho odpoledne.

Princip centrální rekuperace

Princip decentrální rekuperace

Imagem Imagem
CJR = Centrální jednotka rekuperace DJR = Decentrální jednotka rekuperace

V hlavní roli rekuperační výměník

Alfou a omegou každé rekuperační jednotky je takzvaný výměník – právě díky němu se při proudění vzduchu v rekuperaci udržuje stálá teplota. Standardně se v rekuperačních jednotkách používají tři typy, a sice:

Deskový protiproudý výměník

Jde o nejpoužívanější typ výměníku, jehož název vychází z toho, že jednotlivé proudy vzduchu směřuje proti sobě a využívá jejich látkové teplo. Proudy vnitřního a vnějšího vzduchu se přitom nesetkávají a tím pádem se ani nemíchají.

Účinnost rekuperačních jednotek s tímto výměníkem dosahuje až 90 %, což lze považovat za vysoké číslo. Nevýhodou je, že nevyužívají vlhkost a vznikající kondenzát je proto třeba odvádět do kanalizace. Ze stejného důvodu jsou taková zařízení náchylná vůči mrazu a vyžadují protimrazovou ochranu.

Entalpický výměník

Jestliže si potrpíte na nejnovější technologie, tato varianta pro vás je jako dělaná. Entalpický výměník, podobně jako ostatní typy, využívá tepelné zisky ze zpracovaného vzduchu. Mimo to však dokáže pracovat i s přebytečnou vlhkostí, kterou obohacuje přiváděný vzduch.

Díky tomu nedochází k přílišnému vysušování vzduchu v místnosti, na druhou stranu však může kvůli recyklaci vlhkosti docházet ke kontaminaci přiváděného čerstvého vzduchu. Účinnost rekuperace je v tomto případě vysoká a odhaduje se až na 95 %.

Rotační výměník

Jak napovídá název, u rotačního výměníku odváděný vzduch z místnosti rotuje okolo své osy, přičemž předává teplo a vlhkost nasávanému vzduchu zvenčí. Není zde hermetické oddělení jednotlivých proudů vzduchu a tím pádem se částečně mísí – účinnost je tedy o něco nižší, a to až 85 %.

Na druhou stranu zde není třeba odvodu kondenzátu a v nízkých teplotách (zhruba do -6 °C) nehrozí poškození mrazem, stejně jako u entalpického výměníku. 

Správný poměr výkonu a hlučnosti

Pro zajištění efektivního proudění vzduchu v rekuperaci je třeba vybrat dostatečně výkonnou jednotku. Výkon se uvádí v m3/h a určuje se podle objemu místnosti a počtu osob, které v ní běžně pobývají – tedy členů v domácnosti, případně zaměstnanců na pracovišti.

Po stránce výkonu se vyplatí mít dostatečné rezervy a vybírat tak, abyste jednotku nemuseli mít neustále puštěnou naplno, zejména pokud si brousíte zuby na decentrální rekuperaci, která je umístěná přímo v místnosti. 

Pokud totiž zařízení pojede neustále na maximum, můžeme vám zaručit, že ho uslyšíte. Neustálý provoz v nejvyšším výkonnostním režimu navíc znamená větší spotřebu a stejně tak i opotřebení přístroje. Platí zde tedy jednoduché pravidlo – čím výkonnější, tím lepší.

Funkce pro komfortní provoz

Nyní už se můžeme přesunout od technických záležitostí k těm praktičtějším a sem patří funkce, které vám jednotka může nabídnout. Ty se u každého modelu pochopitelně liší, my vám však představíme ty nejčastější a nejzásadnější z nich.

Režim Silent

Pokud větrání probíhá, když jste zrovna mimo domov, hlasitost provozu řešit pochopitelně nebudete. Nicméně o víkendech nebo kdykoli se rozhodnete trávit čas v pohodlí domova, vám hluk provozu může začít vadit, zejména u decentrální rekuperace

Právě od toho je zde režim Silent, při jehož spuštění se chod jednotky upraví tak, aby se hlučnost snížila na minimum. Konkrétní hodnoty hluku se liší v závislosti na konkrétním modelu, mohou však dosahovat i pouhých 10 dB.

Detekce teploty a koncentrace CO2 v místnosti

Nevíte, jak a kdy máte jednotku spustit, abyste dosáhli optimálního ovzduší v místnosti? U spousty modelů si s tím ani nemusíte dělat starosti – čidla pro detekci teploty a případně i koncentrace oxidu uhličitého sama rozpoznají, že je třeba větrat.

Na základě stavu ovzduší se spustí proudění vzduchu v rekuperaci, a to buď na dobu určenou spuštěným režimem, nebo dokud není dosaženo optimálního stavu ovzduší v místnosti.

Čištění vzduchu

Pro alergiky a astmatiky může být větrání často nepříjemné – zejména v jarních a letních měsících, kdy s sebou čerstvý vzduch přináší také dráždivé pyly a jiné alergeny. Rekuperace opět může představovat vhodné řešení, jelikož mnohdy dokáže vzduch i filtrovat.

Perfektním příkladem je jednotka Olimpia Splendid DF100 Pure, která je opatřena dvěma filtry, a to G4, který zbavuje přiváděný vzduch pylů, prachu a jiných nečistot zvenčí, a F7, jehož úkolem je pohlcovat bakterie, výtrusy a plísně z vnitřního ovzduší.

Nízkoenergetický režim

Také nesnášíte, když se po dovolené vrátíte domů a čeká na vás nepříjemný, vydýchaný vzduch? S tím může pomoci nízkoenergetický režim, kdy se proudění vzduchu v rekuperaci spouští pouze jednou denně, a to na velmi nízký výkon. Díky tomu se náklady stanou minimální a vaše návraty domů budou mnohem příjemnější.

Ovládání aplikací

Prakticky každá rekuperační jednotka přichází s dálkovým ovladačem, pomocí kterého můžete nastavovat různé provozní režimy. Co ale když nejste doma a chcete přijít do vyvětraného bytu? 

K tomu vám poslouží možnost spárování s mobilní aplikací, která u moderních jednotek nebývá žádnou novinkou. S její pomocí můžete zařízení spustit, vypnout, změnit režim nebo nastavit automatické zapnutí v určitou denní dobu, a to i mimo domov.


Jak sami vidíte, možností při výběru rekuperační jednotky je skutečně spousta. Naši nabídku si můžete prohlédnout tady, a pokud byste si nevěděli rady, neváhejte nás kontaktovat na zákaznické lince – s výběrem vám rádi poradíme.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Větrání, čištění a odvlhčování pomocí rekuperace – Vzdušín.cz představuje největší přednosti
Rekuperační jednotky jsou známé hlavně proto, že nabízejí efektivní větrání bez ztráty teploty. Ve skutečnosti však nabízejí i další funkce. Jaké to j...
Klimatizace jako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch – jak funguje topení pomocí klimatizace?
Každý ví, že klimatizace je primárně určena k ochlazování vzduchu. Věděli jste ale, že dokáže fungovat jako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch a efektivně...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1940 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
11/01/2025

Nebyl dodán český návod a na stránkách obchodu se musí hledat s velkým úsilím. Obsluha zařízení není zdaleka intuitivní.