Podobně jako u jiných dopravních prostředků je i u elektrokoloběžek klíčový výkon. Výběr stroje s dostatečným výkonem znamená, že může nabídnout rychlejší jízdu a nezalekne se ani cestování v náročnějším terénu. Vyšší výkon však oceníte i při jízdě po městě, kde vám mohou dát zabrat kopce nebo dlážděné cesty.
Nicméně o zvýšení výkonu elektrokoloběžky se nejvíce zajímají milovníci přírody a off-roadu. Nikdo nechce každý kopec šlapat po svých nebo zůstat trčet uprostřed lesa s vybitou elektrokoloběžkou a žádným signálem.
Proto jsme pro vás připravili několik tipů, které vám z vašeho stroje pomohou vytěžit maximum.
Zdroj: Canva
Co ovlivňuje výkon elektrokoloběžky?
Výkon elektrokoloběžky ovlivňují samotné vlastnosti stroje i vnější faktory, které bohužel pod kontrolou nemáme. Konkrétní hodnota výkonu je uvedená u každé elektrokoloběžky na základě specifikací výrobce, které se odvíjí od použitých komponent. Mezi ně se řadí hlavně motor, baterie a řídicí jednotka.
Motor
Elektromotor lze považovat za srdce celé elektrokoloběžky. Jeho vlastnosti mají největší vliv na celkový výkon stroje, a tím pádem i rychlost a délku dojezdu. Motor je důležitý k převodu energie z baterie na kola, díky čemuž se elektrokoloběžka pohybuje směrem vpřed.
Setkat se můžete se dvěma hlavními typy osazení elektromotorů, a to samostatnými a duálními. Nejvýkonnější elektrokoloběžky zpravidla disponují duálními motory – v naší nabídce narazíte například na model AERIUM Coolfly 2000 W Dual, který je vybaven dvěma motory, každý s výkonem 1 000 W.
Důvodem je nejen zvýšení výkonu stroje, ale i splnění požadavků ze strany legislativy. Podle ní mohou na veřejné komunikace bez řidičského průkazu a registrace vyrazit pouze elektrokoloběžky s výkonem do 1 000 W. Vypnutím jednoho z motorů tedy můžete z výkonné terénní elektrokoloběžky vytvořit koloběžku do města.
Výkon motoru je uveden vždy ve wattech (W). Na trhu se můžete setkat s různými kategoriemi strojů. Za nejméně výkonné elektrokoloběžky jsou považovány elektrokoloběžky do 250 W a za vysoce výkonné pak modely od 2000 W. S výkonem motoru pak přirozeně roste i celkový výkon elektrokoloběžky a její maximální rychlost.
Jen málokdo ale ví, že se výkon motoru nerovná výkonu elektrokoloběžky. Je tedy běžné, že dvě elektrokoloběžky se stejně výkonným motorem jsou schopné vygenerovat odlišný výkon. V něm totiž hrají roli i další faktory a komponenty – například točivý moment, který se uvádí v newtonmetrech (Nm).
Výkon motoru |
Maximální dojezd |
Max. rychlost |
Dostupné modely |
250 W |
20 km |
25 km/h |
|
500 W |
20–45 km |
25–45 km/h |
|
500–1 000 W |
45–60 km |
60 km/h |
|
1 000–3 000 W |
60–70 km |
70 km/h |
|
nad 3 000 W |
70–120 km |
70 až 100 km/h |
Baterie
Jednou z nejdůležitějších komponent je nepochybně baterie, která napájí ostatní části elektrokoloběžky. Kapacita baterie do elektrokoloběžky se v drtivé většině případů uvádí v ampérhodinách (Ah) – terénní elektrokoloběžky pro představu nabízí kapacitu zhruba 10 Ah a více. Narazit můžete na dva hlavní typy baterií, a to:
- lithium-iontové – narazíte na ně u většiny elektrokoloběžek. Jejich hlavní předností je vysoká kapacita a dlouhá životnost, díky čemuž je lze bez většího opotřebování opakovaně nabíjet;
- olověné (Lead Acid) – využívají je zejména nejlevnější elektrokoloběžky a jejich předností je hlavně nízká cena. Na druhou stranu disponují krátkou životností, takže je lze maximálně nabít přibližně 200×.
Pro lepší výběr je dobré řídit se také watthodinami (Wh), což je jednotka, která udává, kolik energie baterie přístroji dodá během jedné hodiny. U elektrokoloběžek s elektromotorem do 500 W se tato hodnota obvykle pohybuje mezi 130 a 650 Wh, zatímco při výkonu nad 1 000 W může vyšplhat na 1000 až 3000 Wh.
Řídicí jednotka
Jestliže je motor srdcem, pak je řídicí jednotka elektrokoloběžky mozkem celého stroje. Jejím úkolem je kontrolovat motor a regulovat jeho funkci. Umožňuje nám motor zapnout, vypnout, regulovat otáčky či upravit rychlost jízdy. Zpravidla má řídicí jednotka podobu malé krabičky, ze které vede několik kabelů.
U řídicí jednotky je klíčovou hodnotou napětí, které se udává ve voltech (V) – čím je vyšší, tím výkonnější motor je schopna ovládat. Na trhu jsou dostupné řídicí jednotky s napětím od 36 do 84 V. Silné elektrokoloběžky s duálními motory disponují hned dvěma řídicími jednotkami.
Tipy a triky pro zvýšení výkonu elektrokoloběžky
Když už znáte jednotlivé komponenty, bude pro vás mnohem jednodušší najít cesty ke zvýšení výkonu elektrokoloběžky. K navýšení však může dojít, aniž byste museli zasahovat do její výbavy. Níže jsme pro vás sepsali hned několik tipů, se kterými hravě zvýšíte výkon, a tím pádem rychlost nebo dojezd stroje.
Hmotnost
Obecně platí, že čím více je elektrokoloběžka zatížená, tím nižší bude její výkon. Co to pro vás znamená? Pokud chcete pocítit sílu elektrokoloběžky v celé své kráse, snažte se ji zatěžovat co nejméně. Obrovská taška s nákupem nebo batoh plný učebnic vám cenné kilometry zaručeně ubere. Než se tedy vydáte na výlet, raději tento náklad, pokud možno, odložte doma.
Výkon také podstatně snížíte, když budete elektrokoloběžku zatěžovat nad její maximální nosnost. Z toho důvodu se vyplatí vybírat modely, jejichž nosnost je minimálně o 10 kg vyšší než vaše tělesná váha – v naší nabídce naleznete i elektrokoloběžky s nosností 150 kg.
Typ terénu
Výkon elektrokoloběžky významně ovlivňuje terén, v němž se s ní pohybujete. Ve zkratce tedy platí, že čím náročnější je terén, tím nižší je výkon elektrokoloběžky. K jízdě pak potřebuje více energie, a tak se rychle sníží její dojezd, a to i o několik desítek kilometrů. Pokud chcete dosáhnout maximálního výkonu stroje, měli byste se raději pohybovat po rovných cestách s pevným povrchem.
Tlak v pneumatikách
Jestliže chcete s elektrokoloběžkou dosáhnout maximálního výkonu, měli byste se zaměřit i na tlak v pneumatikách. Ten by měl podle doporučení dosahovat 40 až 65 PSI, nebo 2,8 až 4,3 barů. Konkrétní hodnota je vždy uvedena na plášti pneumatiky.
Nízký tlak v pneumatikách vede k jejich deformaci, což ztěžuje i pohyb elektrokoloběžky, která pak musí vyvinout mnohem více energie. Při jízdě na takovém stroji se sníží jak jeho rychlost, tak i celkový dojezd. Z toho důvodu doporučujeme tlak v pneumatikách pravidelně kontrolovat.
Způsob jízdy
Z hlediska způsobu jízdy platí, že dlouhá jízda ve vysoké rychlosti a časté brzdění vede k rychlému vybití baterie. Taková jízda významně sníží nejen dojezd elektrokoloběžky, ale i její výkon. Ideální je tedy jízda na rovném terénu stabilní rychlostí a bez zbytečných výkyvů – pro delší dojezd je dobré si cestu dopředu naplánovat.
A co vylepšení elektrokoloběžky svépomocí?
Pokud vám zmíněné rady a tipy nestačí, můžete přistoupit k úpravě elektrokoloběžky. Nejčastější je výměna baterie za variantu s vyšší kapacitou. Některé elektrokoloběžky totiž mohou být vybaveny slabšími bateriemi s nižší kapacitou, a proto nedokážou dosáhnout svého plného potenciálu.
Oblíbená je i výměna či montáž pomocného motoru, čímž jeho výkon navýšíte i o stovky wattů. Během výměny je nutné dát pozor na to, aby ostatní komponenty odpovídaly výkonu nově namontovaného motoru. Přistoupit můžete i k výměně řídící jednotky, která tak bude schopna z motoru vymáčknout opravdové maximum.
Menším upgradem je i výměna kol za větší či montáž pneumatik s hrubším vzorkem. Elektrokoloběžka se bude v náročném terénu snadněji ovládat a poskytne vám větší stabilitu.
Některé modely také umožňují deaktivovat omezovač rychlosti v nastavení mobilní aplikace nebo případně v servisním nastavení ovládacího panelu. I při takových úpravách však může dojít ke snížení životnosti stroje a dokonce i ke ztrátě záruky.
Pozor na bezpečnost a legislativu
Pokud se rozhodnete elektrokoloběžku upravit za účelem zvýšení výkonu, ověřte si, zda takový krok nebude mít negativní dopad nejen na samotný stroj, ale i bezpečnost jízdy. Bohužel existují stovky případů, kdy neprofesionální zásah do elektrokoloběžky skončil tragédií.
I pouhá výměna řídicí jednotky či jiného komponentu svépomocí může vést k poškození elektrokoloběžky, kvůli kterému bude zcela neovladatelná. Neprofesionální zásah do stroje může skončit i nevratným poškozením či nečekaným vzplanutím elektrokoloběžky nejen během nabíjení.
Po výměně některých dílů za výkonnější se navíc můžete dostat do křížku i s legislativou. Pro jízdu bez řidičského průkazu jsou totiž přizpůsobeny pouze elektrokoloběžky so 1000 W a s maximální rychlostí 25 km/h. V případě porušení těchto podmínek vás pokuta vyjde i na deset tisíc korun.
V neposlední řadě je třeba počítat se ztrátou záruky. Většina prodejců totiž poskytuje záruku pouze na neupravené stroje. To však neznamená, že by nebylo možné na elektrokoloběžce provést žádné úpravy. Obvykle se však musí jednat pouze o náhradní díly pro elektrokoloběžky se stejnými parametry.
Pokud se tedy rozhodnete vyměnit opotřebovanou baterii, neměli byste o záruku přijít. Mnohem bezpečnější je obrátit se přímo na autorizovaný servis prodejce, kde vám s výměnou dílů pomohou.
Pokud hledáte způsob, jak zvýšit výkon elektrokoloběžky, můžete zvolit hned dva přístupy. Tím prvním je výběr dostatečně výkonného modelu a úprava stylu jízdy v závislosti na požadovaném výkonu. Zvolit můžete i přímou úpravu elektrokoloběžky, která je však rozporuplná.
Neprofesionální výměnou dílů, jako je baterie, motor nebo řídicí jednotka, může dojít k poškození stroje či snížení jeho bezpečnosti. Pozor si dejte i na legislativu a také ztrátu záruky, která je v případě jakýchkoliv zásahů do stroje prakticky jistá.
Potřebujete poradit ohledně zvýšení výkonu nebo rovnou s výběrem nové elektrokoloběžky? Neváhejte se obrátit na naši technickou podporu. V případě potřeby vám poskytneme i servis u nás zakoupených elektrokoloběžek, abychom pro vás zajistili jejich maximální funkčnost a samozřejmě i bezpečnost při každé jízdě.