Začátky s dronem nejsou jednoduché. Musíte se seznámit s odbornou terminologií, funkcemi dronu, jeho pilotováním, ale i nastavením. Právě to vám nějakou tu chvíli zabere a navíc je možné, že se vám napoprvé nepovede úplně na jedničku. Abychom vám vstup do světa dronů trochu ulehčili, připravili jsme pro vás průvodce kalibrací dronu, díky kterému si s celým procesem hravě poradíte.

 

kalibrace

Zdroj: Canva

Je kalibrace opravdu tak důležitá?

Létání s dronem může na první pohled působit jako něco, s čím si poradí každý. Opak je však pravdou – pokud se chcete stát opravdu zkušenými piloty, nebude vám stačit jen pohybovat joystickem ze strany na stranu.

Pro úspěšný a hlavně bezpečný let je důležité také správné nastavení a kalibrace dronu, zejména pak dostupných senzorů, kterými je dron opatřen. Mezi ně patří například:

  • kompas – slouží k určení směru letu;
  • IMU (Inertial Measurement Unit) – pomáhá dronu orientovat se v prostoru;
  • senzory vzdálenosti – slouží k měření vzdálenosti dronu od překážek, kterým se následně dokáže vyhnout;
  • gimbal – stabilizuje kameru, díky čemuž lze s dronem natáčet videa bez chvění i během složitějších manévrů nebo za nepříznivých podmínek.

Kalibrace senzorů je klíčová pro zajištění bezproblémového letu – manévry budou mnohem přesnější, a tak bude snadnější vyhnout se většině překážek. Kromě toho zvýšíte i stabilitu dronu, což oceníte zejména při pořizování snímků a záznamů.

V neposlední řadě správná kalibrace vede k přesné navigaci dronu, což mu pomůže například při automatickém návratu po ztrátě signálu. Kalibrace může mít vliv nejen na vlastnosti dronu, ale i jeho výkon a výdrž. Přesně nakalibrovaný dron je během letu efektivnější, což vede k úspoře baterie a prodloužení jeho životnosti.

Způsoby kalibrace dronu

Kalibrace dronu zahrnuje hned několik kroků, které je třeba provést. Jednotlivé senzory je totiž nutné nastavit odděleně, což vám může zabrat i několik minut.

Kalibrace kompasu

Kompas pomáhá dronu uvědomit si svou polohu vůči magnetickému poli Země. Správná kalibrace dronu je nezbytná k přesné orientaci dronu v prostoru a udržení správného směru. Kalibrace kompasu je nutná nejen při prvním startu, ale i po změně geografické polohy či aktualizaci softwaru dronu. Znovu ji můžete provést i v případě, že máte problémy s navigací či ovládáním dronu.

Někteří piloti ji provádí dokonce před každým startem, ale není to nutností. Samotná kalibrace naštěstí není nějak zvlášť složitá a zpravidla vám zabere jen pár minut. U většiny dronů ji lze provést jednoduše prostřednictvím mobilní aplikace. 

Nejprve s dronem mírně vzlétněte a zvolte v nastavení možnost kalibrace kompasu. Dron se začne otáčet horizontálně a poté vertikálně. O úspěšné kalibraci vás bude informovat samotná aplikace – v některých případech mohou začít blikat diody na dronu. Pro kalibraci si vyberte volné prostranství, kde se nenachází žádné překážky, do kterých by dron mohl narazit. Vyhýbat byste se měli také kalibraci v místech se silným elektromagnetickým zářením.

Kalibrace IMU (Inertial Measurement Unit)

Jedním z nejdůležitějších senzorů je IMU neboli Inertial Measurement Unit. Konkrétně se jedná o zařízení, které obsahuje gyroskopy a akcelerometry. S jejich pomocí se dokáže dron přesně pohybovat nejen v lineární ose, ale i rotovat. Bez správné kalibrace by tedy nebylo možné s dronem přesně a bezpečně manévrovat.

Kalibrace je opět možná skrze aplikaci, přičemž samotný proces se může u jednotlivých značek i konkrétních modelů lišit. U modernějších kousků stačí dron zapnout, přejít do nastavení v aplikaci, zvolit kalibraci IMU a postupovat podle pokynů.

Aplikace vás většinou navede, abyste dron pokládali a otáčeli v různých směrech. Pro úspěšnou kalibraci je důležité, aby byl dron položený na vodorovném povrchu. Důležité jsou ale i vnější podmínky – například by nemělo docházet k výkyvům teplot, ty by totiž mohly mít na senzory negativní vliv.

Kalibrace senzorů vzdálenosti

Pro bezpečný a přesný let jsou důležité i senzory vzdálenosti. Ty mohou být ultrazvukové, infračervené, laserové nebo optické, přičemž jejich úkolem je efektivně rozpoznávat překážky, kterým se má dron vyhnout. Ve zkratce tedy dronu poskytují informace o jeho vzdálenosti od objektů v okolí, které odesílají do řídící jednotky.

Pokud nejsou senzory správně zkalibrovány, je možné, že budou zaznamenávat nepřesná data, což může vést až k nárazu do jedné z překážek. Přesná kalibrace je důležitá vždy, ale pozor byste si na ni měli dát zejména v případě, že s dronem chcete létat v místě s větším počtem překážek – například v lese nebo uvnitř budov.

I v tomto případě kalibrace standardně probíhá prostřednictvím aplikace, která vás celým procesem provede krok za krokem. Proces se může lišit, ale obvykle bude zahrnovat pohybování s dronem do různých směrů či jeho přibližování k překážkám. Během kalibrace je důležité, aby se v okolí dronu nenacházely pohyblivé objekty nebo silné zdroje světla, které by mohly nastavení senzorů ovlivnit.

Kalibrace kamery a gimbalu

Pokud chcete s dronem pořizovat jedinečné záběry, budete muset věnovat čas také kalibraci kamer a gimbalu. Právě gimbal slouží jako stabilizátor kamery, s jehož pomocí lze zachytit stabilní a kvalitní záběry bez ohledu na prostředí, v němž se pohybujete.

Pouze se správnou kalibrací bude kamera sladěna s pohybem dronu, díky čemuž bude schopná okamžitě reagovat na rychlé změny pohybu. Obraz bude ostrý a čistý i ve větru nebo během prudkých manévrů. 

Stejně jako u ostatních senzorů lze gimbal kalibrovat skrze mobilní aplikaci. V první řadě umístěte dron s kamerou na rovný povrch a ujistěte se, že je kamera volně pohyblivá a nic ji neblokuje. Poté postupujte podle pokynů na obrazovce. U většiny modelů vám však kalibrace nezabere déle než minutu. Stačí dron zapnout, zmáčknout kalibraci a aplikace se o vše postará za vás. Poté už jen zkontrolujte, že gimbal funguje tak, jak má.

Kroky pro úspěšnou kalibraci dronu

Jak jste se mohli přesvědčit, kalibrace dronu je klíčovou součástí provozu a údržby dronu, která vám pomůže dosáhnout stabilního a bezpečného letu. Pro úspěšné dokončení celého procesu je důležité se držet nejen pokynů v aplikaci, ale věnovat pozornost také přípravě prostředí, kde budete kalibraci provádět.

Ideálně byste měli dron s kamerou při kalibraci položit na rovnou a čistou podložku, čímž zabráníte tomu, že byste nastavení senzorů negativně ovlivnili. Pozor si dejte na možné překážky, které by mohly dron ohrozit, zejména pak při kalibraci kompasu. Dron nekalibrujte ani v prostředí s vysokými teplotami nebo vlhkostí, opět by totiž mohlo dojít ke špatnému nastavení senzorů.

Pro správnou kalibraci dronu je důležitý i firmware, který by měl být vždy aktuální – aktualizaci lze provést v mobilní aplikaci a po ní je třeba dron s GPS opět zkalibrovat. 

Jak jsme již zmínili, proces kalibrace nemusí být u všech modelů stejný, a proto je třeba se nejprve seznámit s manuálem daného dronu. Během procesu se vždy řiďte pokyny výrobce, jedině tak dosáhnete optimálního výsledku. Pro zajištění bezpečného a stabilního letu by se kalibrace měla stát pravidelnou součástí údržby dronu, není ji ale třeba provádět před každým letem.

Obecně stačí ke kalibraci přistoupit po aktualizaci firmwaru, pádu dronu nebo poté, co se dron s kamerou začne chovat zvláštně. Pusťte se do ní i poté, co je dron delší dobu neaktivní. Pokud si s tímto krokem nevíte rady, neváhejte se na nás obrátit, naše uživatelská podpora vás ochotně provede celým procesem.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Návod na ovládání dronu krok za krokem – naučte se létat jako opravdoví experti
Abyste s vaším novým zařízením nebourali, je potřeba osvojit si jeho ovládání. Náš průvodce vás provede jak úplnými základy pilotování, tak pokročilým...
Drony v zahraničí – kompletní průvodce létáním na cestách
Cestování s dronem nemusí být vždy snadné, ale není nemožné. S naším průvodcem se vyhnete zbytečným problémům i nedorozuměním ve většině oblíbených de...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1685 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
23/04/2024

Super webové stránky a video návod jako bonus. objednávka byla rychlá a přehledná Doručení objednávky do druhého dne. Doporučím eshopu ještě malý detail a to před dokončením objednávky doporučit příslušenství pro daný model. Např. držák na mobilní telefon. Za mě naprostá spokojenost.