Nejen alergici a astmatici si hlídají prostředí, ve kterém se pohybují. Využíváte v domácnosti o naprosto čistém vzduchu? Běžně v něm najdete hodně pylů, prachu, bakterií, virů a nejrůznějších vzduchů. Klasické větrání příliš nepomůže se zbavit všechožných alergenů, ale zvládne čističky vzduchu.
Umístění čističky vzduchu
Pořízení čističky vzduchu ještě neznamená, že plně využijete její funkčnost. Musíte si dát pozor na vhodné umístění v bytě, což není nijak složité, stačí se řídit několika málo pravidly. Nejčastěji se dává po obvodu místnosti. Natočte ji však takovým způsobem, aby výfuk vzduchu v horní části přístroje směřoval přibližně do středu pokoje. Vzduch musí mít možnost proudit, protože se pracuje s jeho cirkulací. Nad výfukovým otvorem však odstraňte překážky v podobě nábytku, desek apod., aby nic nebránilo rozhánění po prostoru. Výstup čistého vzduchu tedy nasměrujte do nejpoužívanější části, aby ho mohli dýchat přítomní lidé.
Vyvarujte se upevnění pod stropem, ale také přímo u oken a dveří, protože tady by se mohly příliš přisávat usazené nečistoty. Nehodí se ani plochy u zdrojů tepla, průchozí nebo stále otevřené části domu. Většinu druhů čističek lze nechat na podlaze. Jestliže na některém modelu spatříte nasávací otvor také v dolní části, vyberte si podstavec, poličku, skříňku či něco jiného, asi tak ve výšce do poloviny pasu ideálně. Pokud by tento typ čističky vzduchu stál na podlaze, nasávaly by se i hrubé nečistoty, čímž se rychleji zanášejí filtry. Přenosné zařízení však umožňuje přesouvání podle potřeby, aby co nejlépe fungovalo pro osoby, které potřebují přísun čistého vzduchu.
Používání čističek vzduchu
Pokud to lze zrealizovat, používejte čističky vzduchu pouze v uzavřených místnostech, kde bude fungovat nejúčinněji. Obecně platí, že vyčištění vzduchu trvá dost dlouho, tudíž zapnutí na kratší dobu ničemu nepomůže. Jde o čas pod jednu hodinu. Určitě přístroj zapínejte během přítomnosti lidí. Lze uskutečnit i nepřetržité zapnutí, přičemž vybavení automatickou regulací ihned rozpozná míru znečištění. Když bude všechno v pořádku, čistička poběží při nejnižších otáčkách a spotřebuje se minimum elektrické energie. Používání záleží i na právě probíhajícím ročním období. V zimě se větrá méně, venku se však nachází více smogu a dalších škodlivých látek. Z toho vyplývá, že v zimním období se využije častěji. Nezapomínejte pravidelně čistit zanesený filtr, u kvalitních čističek vám stav filtru ohlídá indikátor, který upozorní rozsvícením na vyskytlý problém. Již při vybírání čističky vzduchu se zaměřte na druh filtru, na němž nejvíce záleží. Zapomeňte na modely schopné zachytit méně než osmdesát procent nečistot. K nejkvalitnějším patří filtry HEPA a elektrostatické.