Pokud se nechcete vzdát možnosti chlazení domácnosti, ale nemůžete z jakéhokoliv důvodu nainstalovat stacionární klimatizaci (napevno na stěně), mobilní klimatizace jsou jistě tím nejlepším řešením.

Svým výkonem se pevným klimatizacím často vyrovnají, a to ani nemusíte být limitováni pouze na jednu místnost. Oproti dvoudílným nástěnným klimatizacím jsou hlučnější, protože mobilní jednotka obsahuje celkový chladící mechanismus, jsou však praktické v tom, že je po sezóně můžete jednoduše zabalit a uskladnit.

Mobilní klimatizace nejsou větší než malá lednička, a proto vám dávají svobodu v tom, zda chcete dopoledne chladit obývací pokoj, ve kterém sedíte, nebo odpoledne zase ložnici předtím, než v ní budete spát.

V tomto článku vám poradíme, kam správně mobilní klimatizaci umístit, abyste se neochudili o nic z jejího výkonu a využili tak její potenciál naplno.

mobilní klimatizace vývod vzduchu

Kudy má mobilní klimatizace odvádět vzduch?

Mobilní klimatizace funguje tak, že ochlazuje vzduch v místnosti a ten teplý z ní odvádí ven. Pro správné fungování tedy musí být propojená s venkovním prostředím. K tomu slouží hadice, kterou je nejjednodušší prostrčit ven oknem. Výhodou je, že nemusíte provádět žádné stavební úpravy na domě.

Pro toto řešení je však nezbytné dokoupit izolační sadu do okna (funguje na suchý zip a její instalaci zvládne snad každý), aby nedocházelo k teplotním ztrátám. Pracně vychlazený vzduch by vám mezerou v pootevřeném okně ucházel z místnosti ven. Přestože okenní sada není nijak drahá, existuje ještě lacinější řešení - mezeru lze utěsnit i třeba pomocí plovacích nudlí do bazénu, které si nařežete podle potřeby.

Hadici můžete vyvést třeba také dvířky pro psa nebo kočku. 

Pokud plánujete, že bude mobilní klimatizace stát u okna nebo francouzských dveří, její výkon zvýšíte tím, že na ni nenecháte přímo svítit slunce. Obecně se vám podaří pokoj vychladit rychleji, pokud před slunečním zářením zatáhnete závěsy nebo žaluzie.

Na co si dát při vývodu hadice pozor?

Hadice mívá maximálně 1,5 m. Vyberte proto pro mobilní klimatizaci místo u takového okna, aby do něj hadice pohodlně dosáhla a nebyla nikde přetěžována. Pokud máte prostoru dostatek, je vhodné si pohlídat, aby nebyla hadice nikde stočená a překroucená. Pokud bude někde “přiškrcená” nebo zlomená, mohl by se přetížit ventilátor klimatizace. Všeobecně pak platí, že čím kratší odvod teplého vzduchu od mobilní klimatizace je, tím účinněji se jednotka chladí a tím je její výkon efektivnější.

Rozhodně nedoporučujeme vyvádět horký vzduch z hadice do komína, jelikož může dojít k přehřátí kompresoru a klimatizace by se mohla poškodit. Zjednodušeně řečeno - maximální délka odvodu teplého vzduchu je rovna délce hadice a jakékoliv její prodloužení může způsobit jednotce poškození.

mobilní klimatizace vývod vzduchu

Tipy na umístění mobilní klimatizace

  1. Mobilní klimatizaci umístěte na rovný, stabilní povrch. Okolo ní by měl být dostatek prostoru, aby kolem ní mohl proudit vzduch. Je vhodné jí ze všech stran vyhradit alespoň 30 až 50 cm – nestavte ji do rohu nebo mezi dva kusy nábytku. To samé platí i ze shora. Zastrčením pod stůl byste sice ušetřili trochu prostoru v místnosti, klimatizace by ovšem nemohla přes překážku správně směřovat vzduch do okolí.

  2. Mobilní klimatizace by neměla stát blízko zdroje tepla. Je celkem logické, že pokud v místnosti potřebujete chladit vzduch, tak zrovna neběží ani kamna, ani si nezapálíte oheň v krbu. Zdrojem tepla ale může být třeba i lednička, trouba, ve které se peče, nebo počítač, pokud na něm hrajete náročnou hru.

  3. Studený vzduch z klimatizace by na vás nikdy neměl foukat přímo. Dlouhodobé setrvávání v průvanu totiž není zdravé. Není proto vhodné situovat mobilní klimatizaci tak, aby směřovala na postel, psací stůl, pohovku nebo kamkoliv, kde budete trávit delší čas.

  4. Dnes již standardní výbavou mobilních klimatizací je mód SLEEP, který sníží chod ventilátoru na minimum. Pokud však máte velmi lehký spánek a ani tento mód vám nevyhovuje, je tu možnost umístit mobilní klimatizaci do chodby (je-li i tam možnost vyvést hadici na teplý vzduch) a nasměrovat proud vzduchu otevřenými dveřmi do ložnice. Ruchy se tím trochu odstíní. Takové možnosti u stacionární klimatizace nedostanete.

  5. A poslední tip, ačkoliv se zdá zřejmý, je přístup k zásuvce. Mobilní klimatizaci nebude možné používat v místnostech, kam nevede elektřina (půda, kůlna apod.).

Různé části domu či bytu a jejich úskalí

Jak už bylo řečeno, mobilní klimatizaci můžete používat v kterékoliv místnosti v domě. Ještě během koupě si rozmyslete, ve kterých ji budete umisťovat nejčastěji, abyste mohli při výběru zohlednit její chladící výkon. Místnosti orientované na jih a západ budou totiž vyžadovat klimatizaci s vyšším výkonem.

Při umístění klimatizace v patře pro ni vyberte takovou pozici, aby nestála blízko schodů. Studený vzduch padá dolů po schodišti a vychladili byste si místo toho prostor v přízemí. Než by se vychladilo i horní patro, spotřebovala by se spousta energie a pravděpodobně byste cílové teploty ani zcela nedosáhli.

Pokud máte ještě nějaké pochyby o tom, kam umístit svou mobilní klimatizaci, neváhejte se nám ozvat na telefon 216 216 008 nebo e-mail [email protected] a popište situaci našim odborníkům. Rádi vám poradí, co může vaši klimatizaci blokovat v jejím plném výkonu a kam ji postavit, aby vám mohla sloužit dlouho a naplno.

Zobrazit nejlepší mobilní klimatizace 2021


Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
5 klimatizací s nejlepším výkonem – Vzdušín.cz přináší řešení pro náročné zákazníky
Velký prostor potřebuje k vychlazení velký výkon. Ten ale není vše! ☑️ Proto jsme ve Vzdušín.cz vybrali nejen nejvýkonnejší, ale i nejšikovnější klima...
Jaký je rozdíl mezi ionizací, sterilizací, UV lampou, generátorem ozónu a ionizátorem? Vzdušín přináší odpověď!
Čističky vzduchu mají mnoho různých účelů a každých z nich vyžaduje trochu jiné technologie. S čím vám může pomoci UV lampa, generátor ozónu či ionizá...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1685 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
10/04/2024

Nakupoval jsem Na vzdušínu několikrát a vždy bez problémů. Korektní jednání, přiměřená doba dodání. Fajn obchod.