Rozhodli jste se, že si letošní letní sezónu zpříjemníte nákupem mobilní klimatizace?
Není pochyb o tom, že se jedná o schopného společníka, který vás spolehlivě ochladí, i když venku teploty sahají nad třicet stupňů.
Mobilní klimatizace zvládne prostor vychladit přibližně o 5 stupňů Celsia oproti teplotě, která by byla v místnosti bez jejího použití. Vyššího efektu nelze dosáhnout z důvodu podtlaku. Ten vzniká kvůli tomu, že se do místnosti postupně dostává teplý vzduch z okolních místností, který je třeba také ochlazovat.
Aby tedy klimatizace skutečně plnila svůj účel na sto procent, musí odpovídat nárokům místnosti, kterou má vychladit.
Jak toho docílit? V první řadě je třeba si ujasnit, co vlastně potřebujete a najít ten správný model.
Základním údajem je velikost místnosti
Velikost místnosti je pro výběr mobilní klimatizace naprosto zásadní. Je totiž určujícím faktorem pro to, jak výkonnou jednotku budete potřebovat.
Špatně zvolená jednotka může mít různé nedostatky, avšak nedostatečný výkon patří k těm nejzásadnějším. Využívání klimatizace se totiž mine účinkem a vy se nedočkáte takového ochlazení, jaké nejspíš očekáváte.
Jestliže naopak zvolíte příliš vysoký výkon, jednotka bude s největší pravděpodobností dražší a zbytečně velká, což může v malých místnostech představovat poměrně velký problém.
Jak vybrat správný výkon?
Chladící výkon se u klimatizací udává v jednotkách kW nebo BTU/h a určuje, kolik vzduchu je jednotka schopna během hodiny ochladit.
Pro jeho správné určení je kromě něj třeba vzít v potaz také světovou stranu, na kterou je daná místnost situovaná. Určuje totiž, jak dlouho a silně ji během dne vyhřívá slunce. Přidané teplo totiž její účinek snižuje a je tedy třeba vyššího výkonu.
Pomoci v tomto ohledu může správně zvolené stínění. Spoléhat se na běžné vnitřní žaluzie však nemusí být dobrý nápad. Mají totiž tendenci se rozehřívat a vytvářet v místnosti teplo, na druhou stranu venkovní stínění předokenními žaluziemi či roletami odvede teplo zpět do venkovního prostoru namísto toho, aby je vpustilo do místnosti skrze okna.
Podle velikosti můžeme místnosti a příslušné hodnoty výkonu rozdělit následovně:
Malé místnosti |
Střední místnosti |
Velké místnosti |
S běžnými tepelnými zisky: do 15 m2 |
S běžnými tepelnými zisky: 15 – 35 m2 |
S běžnými tepelnými zisky: nad 35 m2 |
S velkými tepelnými zisky: do 10 m2 |
S velkými tepelnými zisky: 10 – 25 m2 |
S velkými tepelnými zisky: nad 25 m2 |
Doporučený výkon: do 2 kW |
Doporučený výkon: 3 kW |
Doporučený výkon: od 3,5 kW |
Olimpia Splendid Dolceclima
|
Olimpia Splendid Dolceclima
|
Woods
|
|
|
|
|
|
|
Prohlédnout produkt |
Prohlédnout produkt |
Prohlédnout produkt |
Pokud chcete jasně vědět, z jakých modelů můžete vybírat, využijte náš průvodce výběrem mobilní klimatizace.
Po vyplnění základních parametrů se před vámi objeví všechny modely, které odpovídají vašim potřebám. Nemusíte je tedy složitě hledat.
Problematika světové strany
Jak už jsme naznačili, velký vliv na výběr dostatečně výkonné klimatizace má také světová strana, na kterou je situovaná. Ta totiž ovlivňuje, jak dlouho a v jaké intenzitě bude místnost vystavena slunečním paprskům.
Čím déle slunce každý den do místnosti svítí, tím více se vyhřívá. A nejde pouze o vzduch, ale také o nábytek a další vybavení interiéru, které během dne akumuluje teplo a následně jej dlouhodobě uvolňuje do okolního prostředí.
Kvůli tomuto faktoru bývá lepší místnost vychladit předem, aby se snížila i teplota vybavení a chladící efekt vydržel déle. Zejména to platí pro ložnici, kde máte v plánu celou noc spát a požadujete tedy dlouhotrvající účinek.
V hlavní roli tepelné zisky
Přirozený přísun tepla se označuje jako tepelné zisky. Ty mohou kromě slunečních paprsků vznikat například také v důsledku využívání různé elektroniky a spotřebičů, které jsou samy o sobě zdrojem tepla. Takovými zdroji jsou lednice, sporák, televize, počítače a další.
Pokud tedy víte, že jsou u vás tepelné zisky tak velké, že by mohly představovat problém, je rozhodně jistější vybrat výkonnější klimatizaci.
Výběr vhodného výkonu může ovlivnit i to, zda budete chtít klimatizaci spustit až po příchodu domů (například z práce) nebo si místnost raději vychladíte předem. Jestliže se přikláníte k první variantě, vyšší výkon bude opět na místě.
Nezapomínejme na účel využití místnosti
Kromě velikosti místnosti a tepelných zisků ovlivňuje výběr klimatizace také účel, pro který ji využíváte.
Nyní máme na mysli hlavně ložnice, kde je třeba vzít v potaz také hlučnost, případně dostupnost časovače či ovládání na dálku, abyste si mohli místnost komfortně vychladit předem.
Mobilní klimatizace Olimpia Splendid vyšších tříd disponují například módem Silent, kdy se hlučnost klimatizace sníží na minimum a není tak výrazným rušivým elementem při spánku. Pro rychlé vychlazení, například při večerním příchodu z práce, u těchto modelů poslouží režim Turbo.
Klimatizaci však můžete ovládat, i když jste zrovna mimo domov. Řada zařízení je vybavená připojením k Wi-Fi, které umožňuje vzdálenou správu přes mobilní aplikaci. Klimatizace, které tuto funkci nemají, to obvykle kompenzují 24hodinovým časovačem nebo funkcí autorestart, kdy lze využít ovládání přes chytrou zásuvku.
Co se týče samotné tichosti provozu, nabízejí se i efektivnější řešení než klasické mobilní klimatizace.
Klimatizace Unico bez venkovní jednotky
Unikátním řešení jsou klimatizace od výrobce Olimpia Splendid z řady Unico. Představují kompromis mezi mobilními a stacionárními jednotkami.
Jsou totiž umístěné pevně na zdi, avšak ke svému fungování nepotřebují žádnou venkovní jednotku. K instalaci jsou potřeba pouze drobné stavební úpravy, a to vyvrtání dvou otvorů ve zdi pro odvod horkého vzduchu.
Jejich provoz je tišší než u běžných mobilních klimatizací, a tak se pro použití v ložnici hodí mnohem více.
Řešením může být i splitová klimatizace
Kdo má možnost využít venkovní jednotku, pro toho by mohla být vhodnou volbou splitová klimatizace a Multi-split klimatizace, která díky dvěma vnitřním jednotkám umožňuje chlazení ve více místnostech bez jakéhokoliv přesouvání.
Použití venkovního zařízení zabraňuje vzniku podtlaku, což výrazně zvyšuje efektivitu klimatizace. Zároveň je tímto způsobem dosaženo výrazně nižší hlučnosti, která se v případě vnitřních jednotek pohybuje zhruba v rozmezí 21 a 40 dB.
Klimatizace multi-split i Unico navíc odstraňují rizika spojená s odváděním horkého vzduchu skrze otevřené okno bez izolace – například škody způsobené průvanem či protékající vodou při dešti.
Jak jste se mohli přesvědčit, určení parametrů místnosti, pro kterou klimatizaci vybíráte, je klíčovým faktorem pro úspěšný nákup toho správného zařízení.
Pokud byste si i tak nevěděli rady, můžete se na nás obrátit na zákaznické lince 216 216 008 nebo prostřednictvím emailu na [email protected].