Vybíráte si mobilní klimatizaci? Pak jistě porovnáte hlavní parametry jednotlivých modelů, abyste našli ten pravý pro vaše potřeby. Ale co když si nejste jistí, co vlastně znamenají? Pak jste tu na správném místě! Níže si každý z důležitých parametrů vysvětlíme a uvedeme si i jednoduché příklady, které vám pomohou jejich význam pochopit.
Zdroj: Canva
Chladicí výkon (BTU/h nebo kW)
Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů, který se obvykle udává v BTU/h (British Thermal Units za hodinu) nebo v kilowattech (kW). Vyjadřuje množství tepla, které klimatizace dokáže odstranit z místnosti během jedné hodiny. U většiny modelů najdete obě hodnoty, my však doporučujeme se řídit zejména parametrem BTU.
Příklad: Všeobecně se doporučuje 1 kW na každých 10 m² podlahové plochy. V případě podkrovních místností nebo pokojů nadměrně vystavených slunečnímu záření je třeba počítat alespoň s 1,3–1,5 kW na každých 10 m² plochy.
Když se zaměříme na BTU, tak k chlazení cca 25 m² vystačí jednotka s chladicím výkonem 9 000 BTU, zatímco pro větší místnosti s rozlohou 40 m² bude potřeba alespoň 14 000 BTU.
Příkon (W)
Příkon by se dal také pojmenovat jako spotřeba energie, jelikož udává, kolik elektrické energie klimatizace při svém provozu využívá. Vyšší příkon obvykle znamená vyšší spotřebu energie, a tak i vyšší náklady na elektřinu.
Příklad: Klimatizace s příkonem 1000 W spotřebuje za hodinu 1 kWh energie. Pokud běží 8 hodin denně, za den to vychází na 8 kWh. Pokud za 1 kWh svému dodavateli platíte 5 Kč, denní provoz tohoto modelu vás vyjde na 40 Kč. To je vzhledem k pořizovací ceně klimatizace a jejímu příznivému efektu na domácí klima vcelku zanedbatelná částka.
Vzduchový výkon (m³/h)
Občas označovaný také jako průtok vzduchu, vzduchový výkon udává, kolik vzduchu klimatizací proteče za hodinu. Tento parametr je důležitý pro zajištění rovnoměrného a rychlého chlazení místnosti a určuje, pro jak velkou místnost je vybraný model vhodný a jak rychle ji dokáže ochladit.
Příklad: Klimatizace s vyšším průtokem vzduchu dokáže zajistit, že se studený vzduch dostane do vzdálenějších míst, a tak zvládá efektivněji ochladit větší místnosti.
Hlučnost (dB)
Hlučnost klimatizace je důležitá zejména pro použití v obytných prostorech nebo kancelářích, kde příliš hlasité zařízení může být rušivé. Konkrétně se měří v decibelech (dB), a to v různých vzdálenostech od zařízení.
Příklad: Klimatizace s hlučností 50 dB je podobně hlasitá jako běžný rozhovor. Pro tichou kancelář, dětský pokoj nebo ložnici tedy může být vhodnější jednotka s hlučností okolo 40 dB.
Energetická třída chlazení
Energetická třída chlazení udává, jak efektivní je klimatizace při svém provozu. Třídy jsou označeny písmeny od A+++ (nejúspornější) po G (nejméně úsporná). Vyšší energetická třída znamená nižší provozní náklady a menší dopad na životní prostředí.
Příklad: Klimatizace s energetickou třídou A+ spotřebuje výrazně méně energie než klimatizace s třídou B při stejném chladicím výkonu.
Odvlhčovací výkon (l/den)
Mobilní klimatizace také často fungují jako odvlhčovače, což se může hodit v horkém a vlhkém prostředí. Uvedená hodnota pak určuje, kolik litrů vody dokáže klimatizace ovzduší zbavit za jeden den provozu. Proces odvlhčování je vedlejším produktem každého chlazení. Snížení teploty bez odvlhčení by vedlo ke hromadění vlhkosti v místnosti, a tak i vzniku nezdravého ovzduší.
Příklad: Klimatizace s odvlhčovacím výkonem 20 l/den tedy dokáže odstranit z místnosti 20 litrů vlhkosti za 24 hodin, což je možné dále přepočítat na požadovaný počet hodin.
Automatický výparník kondenzátu
Automatický výparník zajišťuje odpařování kondenzátu vzniklého při chlazení prostřednictvím výfukové hadice, která ho odvádí spolu s horkým vzduchem ven. Díky tomu během provozu nemusíte pravidelně vyprazdňovat nádržku s kondenzovanou vodou, což usnadňuje údržbu a zvyšuje komfort používání. Ve Vzdušín.cz je pro nás vaše pohodlí na prvním místě, a proto v naší nabídce najdete pouze mobilní klimatizace, které jsou automatickým výparníkem opatřené.
Autorestart
Autorestart funguje jako paměť, díky které se klimatizace při výpadku proudu a opětovném obnovení automaticky znovu zapne a pokračuje v provozu v posledním nastaveném režimu. Odpadá tedy potřeba manuálního zásahu.
Ovládání
Způsob ovládání klimatizace přímo ovlivňuje vaše pohodlí při obsluze klimatizace. Běžně jsou dostupné různé možnosti, včetně dálkového ovladače nebo ovládacího panelu na jednotce. Moderní kousky můžete ovládat dokonce prostřednictvím mobilní aplikace – takže si nastavíte teplotu, režim nebo časovač, i když právě nejste doma. Klimatizace pak vytvoří příjemné prostředí ještě před tím, než se vrátíte domů.
Hmotnost a rozměry
Jak naznačuje samotný název, mobilní klimatizace by měly být snadno přenosné, a proto je důležité zvážit hmotnost a rozměry jednotky. Čím menší a lehčí model, tím snadněji se vám bude přenášet. Všechny mobilní klimatizace navíc disponují pomocnými prvky, jako jsou kolečka či madla, které přesun mezi místnostmi dále usnadňují.
Připadáte si moudřejší? My věříme, že ano! Pokud byste si přece jen nevěděli rady, můžete nakouknout do našeho žebříčku nejlepších mobilních klimatizací pro letošní rok. V něm najdete tipy na nejlepší modely a uděláte si přehled o jejich funkcích a možnostech využití. Jedno je totiž jisté – správně vybraná klimatizace vám zajistí pohodu a komfort i během nejteplejších letních dnů. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru!