Pokud patříte mezi část lidí, kteří vlastní mobilní nebo nástěnnou klimatizaci, jistě si už bez ní léto nedovedete představit. Klimatizace je skvělým pomocníkem, díky kterému hravě zvládnete jak horké letní dny, tak i noci. Klimatizace však nemá jen chladící funkci, jak by se mohlo na první pohled zdát. Velkou oblibu si získávají i díky tomu, že se s nimi dá v chladných měsících přitápět a také mají funkci odvlhčování.
Každý spotřebič ale potřebuje svoji pravidelnou údržbu a ani klimatizace nejsou výjimkou. Když totiž o tu vaši budete správně pečovat, tak vám na oplátku bude dlouho sloužit. Jak ale údržbu správně provádět a na co nesmíte zapomenout?
Pravidelné čištění filtrů
Při čištění klimatizace je nejdůležitější čištění filtrů, a to alespoň jednou za měsíc. Pokud byste je nečistili, zvýšila by se spotřeba klimatizace a zároveň by se snížil její chladící výkon. Samozřejmě berte v potaz prašnost v místnosti. Pokud se v místnosti, kde klimatizaci máte, práší opravdu hodně, tak je potřeba filtry čistit častěji. Prachový filtr je potřeba z klimatizace vytáhnout, omýt ho vodou a poté jej zase vložit zpátky na místo. Než to však uděláte, nezapomeňte vnitřek klimatizace vytřít a zbavit ho veškerého usazeného prachu.
Nezapomeňte na výparník
Kondenzát, který se při používání klimatizace vytváří, je nutné z klimatizace odvádět pryč. Nejlepší je, pokud má mobilní klimatizace automatický výparník kondenzátu. V takovém případě nemusíte kondenzát z klimatizace vylévat, protože odchází spolu s horkým vzduchem z klimatizace ven. Výparník je velmi důležitá součást klimatizace. Nachází se až za filtry, proto je jeho údržba poněkud složitější. Pokud ale pravidelně čistíte filtry, neměl by být výparník zanesený a stačí, když ho budete zbavovat prachu pomocí speciálních čistících sprejů. Množení bakterií také zabráníte tím, že budete na konci sezóny vylévat zbytkový kondenzát, který se nestihl vypařit s horkým vzduchem. Výpusť na kondenzát je umístěna vždy ve spodní části klimatizace. Zbytkový kondenzát je dobré také vylévat před tím, než odjedete například na dovolenou a klimatizace by nebyla delší dobu v chodu.
Pokud jej ale vaše klimatizace nemá, je potřeba kondenzát odvádět jiným způsobem. Často se tato situace řeší zásobníkem, který musíte každý den vylévat - četnost však závisí na době používání klimatizace. Další možností je kondenzační hadice nebo PVC potrubí.
Dezinfekce je také velmi důležitá
V uzavřeném prostoru se ve vzduchu vyskytuje mnohem více bakterií a virů, které se klimatizací roznáší dál po domě. Z tohoto důvodu je potřeba ji pravidelně dezinfikovat, což je jediný způsob, jak šíření škodlivin spolehlivě zabránit. Při použití správného dezinfekčního prostředku můžete viry a bakterie z klimatizace vyčistit a tím zamezit i jejich dalšímu rozšiřování.
Pokud nevíte jak na to nebo prostě jen nemáte čas vaši mobilní či nástěnnou klimatizaci vyčistit, můžete si domů pozvat odborníky, kteří to udělají za vás a vy tak budete mít jistotu, že je vyčištěná opravdu důkladně. Kdybyste se do toho však pustili sami a objevili na vaší venkovní jednotce mastné skvrny, určitě zavolejte servis, jedná se totiž o známku špatného těsnění.
Kdyby se vám něco takového přihodilo nebo vám nebylo cokoliv jasné, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím naší zákaznické linky nebo na e-mailové adrese [email protected].