Odvlhčovače vzduchu
Odvlhčovače vzduchu použijeme tam, kde hrozí vznik škod z důvodu zvýšené vlhkosti obsažené ve zdivu nebo materiálech. Snížením relativní vlhkosti vzduchu se zvýší jeho kapacita pojímat další vlhkost obsaženou v pevných materiálech, tím tak pomocí odvlhčovače vzduchu likvidujeme vlhkost i v nich. Odvlhčovače dělíme podle konstrukce hlavně na domácí, profesionální a bazénové a podle použité technologie na adsorpční a kompresorové. Do naší nabídky zařazujeme pouze odvlhčovače s nízkou poruchovostí!
Pokud potřebujeme odvlhčovat při nízkých teplotách pod 10 ºC je vhodné využít kompresorový odvlhčovač společně s přímotopem nebo adsorpční odvlhčovač. Adsorpční odvlhčovač v sobě obsahuje absorpční rotor a topné tělísko. Dá se říci, že proces odvlhčování je zde oproti kompresorovým přístrojům obrácený. Proto je vhodné jeho použití do chladnějších prostor. Musíme ale pamatovat, že absorpční odvlhčovače jsou velmi závislé na relativní vzdušné vlhkosti v prostoru, při relativní vlhkosti pod 50 % nemůžeme očekávat nijak výrazné výsledky dalšího odvlhčování. Mezi výhody adsorpčního odvlhčování patří i nízká hlučnost. Kompresorové odvlhčování s přitápěním je energeticky náročnější ovšem často rychlejší než adsorpční technologie.
Kompresorové přístroje jsou nejrozšířenějším druhem odvlhčovačů. Obsahují chladivo a kondenzační desku na které se rychlým zchlazením vysráží vzdušná vlhkost. Čím větší je rozdíl mezi teplotou nasávaného vzduchu a teplotou kondenzační desky, tím větší je i odvlhčovací účinek. Odvlhčovací výkon kompresorových vysoušečů proto bude různý v závislosti na teplotě, stejně jako i množství vlhkosti obsažené ve vzduchu. Doporučujeme použití kompresorových odvlhčovačů ve vytápěných objektech, efektivní začínají být někde kolem 10 ºC, přístroje ze starší konstrukční školy pak až kolem 15 ºC. Některé kompresorové odvlhčovače jsou velmi výkonné a v ideálních podmínkách odvlhčí i přes 100 l za den. Jak vybrat odvlhčovač?
Před finálním výběrem odvlhčovače je třeba zvážit, jakým způsobem budeme odvádět kondenzát. Některé odvlhčovače vzduchu dovolují odvádět kondenzát samospádem, jiné jej pouze jímají do vestavěné nádoby, nejpraktičtější však jsou vysoušeče se zabudovaným čerpadlem (ETF 360, ETF460). Umožní odvlhčovat dlouhodobě bez nutné obsluhy přístroje a zároveň vyvedou hadičkou kondenzát například otvorem ve zdi nebo do umyvadla. Většina odvlhčovačů je bez čerpadla. Hodí se tak do domácnosti, kde nechceme řešit odvod hadičkou nebo prostoru, kde je možné přístroj umístit do vyšší pozice a vyvést vysráženou vodu samospádem.