Když si pořizujete mobilní klimatizaci, parametry modelu nejsou to jediné, co by vás mělo zajímat. Dopředu byste se měli informovat také o tom, jak se taková jednotka vůbec instaluje, abyste věděli, s čím dopředu počítat.
Postup samotné instalace je sice snadný, mobilní klimatizace však vyžaduje specifické umístění a na to je třeba při výběru jednotky myslet. Co je pro správný provoz potřeba? Vše se dozvíte v následujících řádcích.
Studený vzduch dovnitř, teplý zase ven
Při provozu každé klimatizace je třeba nějakým způsobem zajistit odvod teplého vzduchu. U nástěnných jednotek se to obvykle řeší propojením vnitřního a vnějšího zařízení, která společně ženou chladný vzduch dovnitř a teplý ven.
I u mobilních jednotek to funguje stejně, avšak s tím rozdílem, že se oba procesy odehrávají uvnitř jedné jednotky. O odvod teplého vzduchu se proto stará hadice, kterou z jedné strany napojíte přímo na mobilní klimatizaci a poté její druhý konec vyvedete ven – oknem nebo průchodkou ve zdi.
Jak na odvod teplého vzduchu oknem?
Nejjednodušší cestu pro odvod teplého vzduchu představuje pootevřené okno, kudy hadici protáhnete ven.
Nemusíte řešit žádné stavební úpravy a tím pádem ani žádné další finanční náklady, což je rozhodně velké plus. Nevýhodou je, že se pootevřeným oknem může teplý vzduch částečně vracet zase zpět, což logicky snižuje efektivitu chlazení klimatizace.
Jestliže se tedy rozhodnete pro tuto možnost, určitě se vám bude hodit také izolace do okna. Připevní se pomocí suchého zipu a kompletně vyplní zbývající prostor okolo hadice, takže se dovnitř dostává pouhý zlomek teplého vzduchu.
Izolace je navržena tak, aby vás v otevírání a zavírání okna nijak neomezovala. Můžete ji tedy mít na okně připevněnou po celou sezónu. Díky upevnění systémem suchého zipu lze izolaci kdykoliv sundat i znovu nainstalovat, a to velmi rychle.
Izolace do okna obvykle nebývá součástí standardní výbavy mobilních klimatizací, a proto si ji budete muset dokoupit. Je však velmi odolná, a tak vám při správném zacházení vydrží i několik let.
Okno není pro vás? Alternativou je průchodka zdí
Jestliže už nyní víte, že by vám hadice vyvedená oknem z estetického hlediska nevyhovovala, odvod teplého vzduchu můžete vyřešit také prostřednictvím průchodky zdí. Zde už se menšímu vrtání a bourání nevyhnete, ale získáte mnohem vzhlednější a praktičtější řešení.
Vytvoření průchodky zdí je snadné. V našem obchodě najdete celé instalační sady od výrobce Remko, které obsahují venkovní mřížku, teleskopickou trubku do zdi i zpětnou klapku s víčkem – tím otvor na konci sezóny zase uzavřete.
Průchodku pro odvod teplého vzduchu vytvoříte přesně tam, kam budete chtít klimatizaci postavit, a tak vám dlouhá hadice nebude nikde překážet. Nezapomeňte na to, že pro provoz klimatizace je nezbytné, aby byla v jejím blízkosti přípojka do elektrické sítě – při výběru místa tedy vemte v potaz i délku kabelu.
A co odvod kondenzátu?
Klimatizace se však nepotřebuje zbavovat jen horkého vzduchu. Vedlejším produktem při ochlazování je také kondenzát – jednoduše řečeno zkapalněná vlhkost – který je také třeba někam odvádět. I v tomto případě máte dvě možnosti, jak toho docílit.
Zastaralejším řešením odvodu kondenzátu je jeho shromažďování v nádobce k tomu určené, kterou při provozu klimatizace musíte vylévat. Volbou tohoto řešení možná ušetříte na pořizovacích nákladech klimatizace, ale ve finále si přidáte práci.
Téměř všechny moderní mobilní klimatizace k odvodu kondenzátu využívají automatický výparník. Ten zajišťuje, že se kondenzát odpařuje skrze hadici spolu s teplým vzduchem – žádná zvláštní obsluha vás tedy nečeká.
Umístění klimatizace je třeba naplánovat, abyste dokázali vybrat zařízení, které bude nejlépe odpovídat prostoru, kam jej chcete umístit. Obzvlášť to platí v případě, že se rozhodnete teplý vzduch odvádět průchodkou zdí. Vše se dá sice opravit, ale když už se chystáte dělat stavební zásahy, měli byste mít každý váš krok dobře promyšlený.