Úspora energií a ekologie jsou jedněmi z hlavních trendů současné doby. Není tedy divu, že si stále více domácností instaluje na střechu fotovoltaické elektrárny, které přináší finanční úspory a patří mezi udržitelné zdroje energie. Když navíc získáte státní dotaci, náklady na pořízení nemusí být tak vysoké.
Energie z fotovoltaiky nachází využití zejména během topné sezóny. Nejvíce jí však získáte během léta, kdy je sluneční záře nejsilnější a trvá nejdéle. Spotřeba v tomto období ale zároveň bývá menší, protože se netopí a není třeba ohřívat tolik vody.
Z toho pak vznikají takzvané přetoky do sítě neboli přebytek energie. Co s ním dělat?
Možností existuje více. Někdo přebytečnou energii prodává, jiný ji využívá k ohřevu vody. Jenže co když máte teplé vody dost a prodej se vám jednoduše nevyplatí, nebo u vás dokonce není možný? Máme pro vás tip, jak energii v letních měsících zužitkovat!
Co nezužitkujete, využijte ke chlazení
Když zasáhnou letní horka, často se není kam schovat. Stačí pár teplých dnů, a i když máte zatažené rolety a větráte až po setmění, váš byt či dům se chtě nechtě vyhřeje. Zároveň se v těchto slunečných dnech nejvíce rozjede výroba solární elektřiny, a to právě v době, kdy sluneční paprsky hřejí nejvíce – přibližně od 10:00 až do 18:00.
Proč tedy nevyužít přebytečnou energii ke chlazení vašeho obydlí? Dokonce ani nemusíte dělat stavební úpravy, mobilní klimatizace vám efektivní chlazení nabídnou také a navíc za zlomek pořizovací ceny. Výhod pochopitelně nabízí mnohem více, patří mezi ně například možnost snadného přesunu nebo jednoduchá instalace.
Řada modelů už je v dnešní době vybavená i Wi-Fi připojením, díky čemuž můžete klimatizaci snadno ovládat na dálku pomocí aplikace, a to i když zrovna nejste doma.
Některé mobilní klimatizace dovedou také přitápět. To oceníte během chladnějších večerů nebo třeba v přechodném období na jaře a na podzim, kdy ještě nemá smysl zapínat klasické topení. Každá klimatizace totiž funguje jako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, a tak nabízí úsporné řešení přeměny energie.
Nemusíte se bát ani toho, že byste při chlazení odebírali elektřinu za sítě. Pokud vsadíte na jednotku s autorestartem, jako je například Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13, můžete ji napojit přímo na okruh, který se sepne pouze v případě přebytků energie – takovou variantu je ale nutné řešit přímo s instalační firmou vaší fotovoltaiky.
Mobilní jednotky mají o něco vyšší spotřebu než ty nástěnné. Nicméně když se s přebytky energie naučíte pracovat, dopřejete si ochlazení v letních měsících prakticky zadarmo.