Blackfriday
Blackfriday akce
Blackfriday akce

Drony se těší velké oblibě, a to nejen mezi milovníky technologií a RC modelů. S koupí takového stroje však přichází nejen radost, ale i určité povinnosti. Velkou část dostupných dronů je tak nutné registrovat, což nemusí být vždy zrovna jednoduchý proces.

Každopádně je třeba si uvědomit, že registrace dronu napomáhá k bezpečí nás všech. Stále se totiž naleznou nezodpovědní uživatelé dronů, kteří svým jednáním dokážou nejen poškodit cizí majetek, ale také ohrozit zdraví ostatních osob.

Některé zájemce může taková povinnost odradit, ale věřte, že trocha té administrativy stojí za to. S registrací navíc můžete vlastnit mnohem výkonnější modely, se kterými pořídíte záběry jako opravdoví profesionálové. Pojďte se s námi podívat, jak registrace probíhá a co všechno obnáší.

 

registrace dronu

Zdroj: Canva

Pro koho je registrace dronu povinná?

I když tu jsou s námi drony poměrně dlouhou dobu, legislativa je nějak zvlášť neřešila. To se však změnilo před několika lety, kdy zájem o neprofesionální modely dronů raketově vzrostl. Toho si všimla i Evropská unie a pomalu začala připravovat legislativu, která by celý problém vyřešila. V tomto případě nešlo pouze o regulaci, ale hlavně ochranu majetku a ostatních osob.

Velké modely dronů totiž mohou způsobit i různá zranění, nebo je lze využít i k ohrožení bezpečnosti míst, kde se schází velké množství osob. Právě proto je nejen nutné ověřit si znalosti majitelů dronů, ale také vést jejich evidenci. Veškerá pravidla od 31. 12. 2020 udává nová evropská legislativa z pera Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA).

Podle ní se drony dělí hned do několika kategorií a podkategorií. Zařazení jednotlivých modelů se přitom dělí podle účelu, hmotnosti a oblasti letu, kde se stroj pohybuje. V úplném základu se drony dělí právě podle účelu a jejich rizikovosti, a to na tři kategorie:

  • OPEN (otevřená kategorie), 
  • SPECIFIC (specifická kategorie), 
  • CERTIFIED (certifikovaná kategorie).

Jejich podrobné rozdělení si můžete přečíst v tabulce níže.

 

Parametr

Kategorie dronu

OPEN

SPECIFIC

CERTIFIED

Účel

Pořizování záznamů, zábava, závody atd.

Profesionální využití

Přeprava nákladu či osob

Využití

Soukromé

Soukromé/komerční

Komerční

Míra rizika

Nízká

Střední

Vysoká

Registrace provozovatele

Ano

Ano

Ano

Registrace pilota

Ano

Ano

Ano

Další oprávnění a certifikace

Ne

Ano

Ano

Specifikace dronu

Drony s hmotností do 25 kg, max. výška 120 m, max. rychlost 19 m/s.

Drony, které nesplňují pravidla pro kategorii OPEN (váží více než 25 kg).

Těžké drony větší než 3 metry. Jsou upraveny pro přepravu těžkého nákladu.

 

Běžní uživatelé se mohou setkat pouze s kategorií OPEN nebo SPECIFIC. U druhé zmíněné je registrace komplikovanější a vyžaduje také vyžádání speciálního oprávnění. Pro lepší přehled se tedy v dnešním článku zaměříme pouze na kategorii OPEN, která se dělí na další podkategorie označované C0 až C4.

U všech kategorií je třeba registrovat jak provozovatele (majitele), tak i pilota. Existují však i modely bez nutnosti registrace. Tu není nutné provádět, pokud je model:

  • lehčí než 250 g a nedisponuje kamerou či jiným zařízením pořizující záznam,
  • označen jako hračka pro děti do 14 let a splňuje směrnici č. 2009/48/ES.

Výjimkou jsou také situace, kdy s dronem létáte na svém soukromém pozemku a přitom nepřelétáte nad žádnou obydlenou oblastí. V takovém případě můžete mít i dron s kamerou, který však nesmí omylem zabloudit do hustě zabydlené oblasti – pokud se tedy nacházíte na místě, kde jsou domy blízko sebe, může být použití takového dronu sporné.

 

Parametr

Kategorie dronu

C0

C1

C2

C3

C4

Minimální věk pilota

16 let

16 let

16 let

16 let

16 let

Hmotnost

Do 250 g

Od 250 g do 900 g

Od 900 g do 4 kg

Od 4 kg do 25 kg (o průměru do 3 m)

Od 4 kg do 25 kg (bez omezení velikosti)

Max. rychlost

Do 19 m/s

Do 19 m/s

Nastavitelná

Bez omezení

Bez omezení

Max. napětí

24 V

24 V

48 V

48 V

Bez omezení

Max. hlučnost

Neuvedena

85 dB

97 dB

Bez omezení

Bez omezení

 

Zároveň se drony dělí do podkategorií, a to podle provozního omezení. To stanovuje, kde se může dron pohybovat a jakými podmínkami se musí pilot řídit. Drony jsou zde děleny do tří kategorií – A1, A2 a A3.

V tomto případě se drony opět dělí zejména podle hmotnosti – čím jsou těžší a větší, tím přísnější pravidla pro ně platí. Velké drony mohou způsobit mnohem větší škody, a proto se nesmí pohybovat poblíž obydlených oblastí ani nezúčastněných osob.

 

Parametr

Kategorie dronu podle provozního omezení

A1

A2

A3

Kategorie dronu

C0, C1

C1, C2

C2, C3, C4

Hmotnost

Do 500 g

Od 500 g do 2 kg

Od 2 kg do 25 kg

Přelet nad nezapojenými osobami

Ano (co nejkratší možná doba)

Ve vzdálenosti 30 m od nich

Ve vzdálenosti 150 m od nich

Přelet nad shromážděním osob

Ne

Ne

Ne

Lety v urbanistické oblasti

Minimálně

Minimálně

Nikdy

Lety v hustě obydlené oblasti

Nikdy

Nikdy

Nikdy

 

Dělení v tabulce výše platí pouze pro modely vyrobené před 31. 12. 2025. U výrobků vyrobených po tomto datu platí, že drony s hmotností do 250 g patří do kategorie A1 a drony s hmotností nad 250 g patří do kategorie A3.

Jak probíhá registrace dronu?

Když už víte, do jaké kategorie spadá vámi zakoupený dron, můžete se konečně pustit do jeho registrace. Ta není ve své podstatě nějak složitá a zvládnete ji provést online na webu Úřadu pro civilní letectví ČR (ÚCL).

Velkou výhodou je, že úřad povoluje pouze jednu registraci provozovatele dronu – štítkem tak označíte všechny drony ve svém vlastnictví. Jelikož může být odvození kategorie dronů někdy složité, musí výrobce nově veškeré informace uvádět ve specifikaci produktu, a to od 31. 12. 2025.

 

registrace dronu

Zdroj: Canva

Registrace provozovatele bezpilotního systému

Na úplném začátku je potřeba znát kategorii, do níž chcete dron registrovat. U kategorie OPEN je proces jednoduchý a nevyžaduje žádná speciální oprávnění – vše je navíc zdarma. Samotný proces registrace probíhá takto:

  1. Na stránce dron.caa.cz si zvolíte možnost registrace provozovatele bezpilotního systému.
  2. Zvolíte si způsob ověření vaší identity – využít lze eObčanku, mojeID nebo bankovní identitu. Vše můžete provést i prostřednictvím Portálu občana. Právnické osoby si vystačí s IČ.
  3. Následně stačí doplnit potřebné údaje a odsouhlasit veškerá požadovaná oprávnění.
  4. Systém vás zaregistruje a vygeneruje pro vás registrační číslo, které umístíte na svůj dron/drony.
  5. Ihned po registraci vám ÚCL zašle na e-mail Doklad o registraci provozovatele bezpilotního systému, se kterým se v případě potřeby prokážete.

Registrace pilota bezpilotního systému

Pokud chcete s dronem také létat, budete se muset nejprve zaregistrovat a splnit veškeré požadavky. V tomto případě budete muset splnit online zkoušky na dron, na které se můžete opět připravit online, kde naleznete veškeré potřebné dokumenty. I registrace pilota dronu je zdarma a konkrétně probíhá následovně:

  1. Přihlásíte se opět pomocí Portálu občana či jiného online nástroje.
  2. Vyplníte test pro modely A1/A3 s otázkami, kterých je celkem 40. Pro úspěšné splnění je třeba odpovědět správně alespoň na 30 z nich.
  3. Systém vyhodnotí vaše odpovědi a vygeneruje identifikační číslo pilota dronu.
  4. Podobně jako u registrace provozovatele vám bude odeslán Doklad o absolvování online výcviku.

Test je možné absolvovat hned dvakrát za sebou. Jestliže se vám ho nepodaří projít ani napodruhé, budete se muset znovu zaregistrovat, čímž získáte další dva pokusy.

U dronů v kategorii A2 je navíc nutné disponovat osvědčením o způsobilosti dálkově řídícího pilota. K tomu je třeba:

  • projít online testem pro modely A1/A3,
  • absolvovat praktický výcvik formou samostudia v provozních podmínkách kategorie A3,
  • deklarovat výcvik formou samostudia,
  • složit zkoušku z teoretických znalostí ve školících prostorách ÚCL.

Zkouška zahrnuje 30 otázek, přičemž k úspěšnému absolvování je nutné odpovědět správně alespoň na 23 z nich. O absolvování testu můžete požádat opět na stránkách dron.caa.cz, a to po přihlášení do svého profilu pilota. Pokud se chcete navíc pohybovat v hustě obydlených oblastech, budete potřebovat také oprávnění o provozu pro kategorii SPECIFIC. Poplatek za absolvování pilotní zkoušky na dron A2 činí 500 Kč.

 

registrace dronu

Zdroj: Canva

I po registraci je třeba dodržovat pravidla

Pokud se vám podařilo úspěšně registrovat svůj dron, z hlediska legislativy jste plně způsobilí k jeho pilotování. To se však opět neobejde bez dodržování určitých pravidel – jaká to jsou?

Označení dronu

Do vzdušného prostoru nelze vypustit dron s kamerou bez označení. Zvolit můžete jakýkoliv štítek a můžete se setkat i s alternativou SPZ na dron. Důležité je, aby označení bylo možné přečíst bez brýlí nebo lupy. Pokud je dron příliš malý, můžete štítek připevnit na jeho baterii. K označení je možné využít i QR kód.

Drony musí nově disponovat také dálkovou identifikací, se kterou se má zvýšit bezpečnost ve vzdušném prostoru. Tato povinnost platí pro všechny drony od roku 2025 – výjimkou jsou stroje s hmotností do 250 g a hračky. Pokud vlastníte dron, který není touto technologií vybaven, můžete zakoupit dodatečné zařízení a přimontovat jej – jeho cena činí zhruba 8 000 Kč.

Doklady a dokumenty

Jako pilot dronu musíte být při případné kontrole připraveni předložit potřebné doklady a dokumenty, kterými se prokážete. Konkrétně se jedná o:

  • registraci provozovatele,
  • doklad o absolvování online výcviku dálkově řídícího pilota,
  • osvědčení o způsobilosti dálkově řídícího pilota (platí pro kategorie A2 a SPECIFIC),
  • doklad o pojištění (neplatí pro drony určené ke sportu či rekreaci),
  • oprávnění k provozu (platí pro drony v kategorii SPECIFIC a zařízení, se kterými se chcete pohybovat v hustě obydlené oblasti).

Pro lepší přehled o potřebných dokladech jsme pro vás připravili tabulku níže.

 

Typ dokladu

Dokumenty a doklady podle kategorie dronu podle provozního omezení

Kategorie OPEN

Kategorie SPECIFIC

A1

A2

A3

Registrace provozovatele

✔️

✔️

✔️

✔️

Doklad o absolvování online výcviku dálkově řídícího pilota

✔️

✔️

✔️

✔️

Osvědčení o způsobilosti dálkově řídícího pilota

✔️

✔️

✔️

✔️

Doklad o pojištění (mimo rekreační a sportovní provoz)

 

✔️

 

✔️

Oprávnění k provozu

 

 

 

✔️

 

Dodržování pravidel letu

Registrace dronu neznamená, že můžete létat kdekoliv a kdykoliv se vám zachce. I malý dron dokáže při nesprávném používání nadělat pořádnou paseku. Právě proto ÚCL stanovuje pravidla, podle nichž je možné dron používat. Ta se liší zejména na základě toho, do jaké kategorie daný stroj spadá. V OPEN kategorii je povinností pilota, aby:

  • dodržoval maximální výšku 120 m,
  • měl nad dronem neustále vizuální dohled,
  • sledoval počasí a vyhnul se létání do oblak,
  • se vyhnul létání poblíž letišť, armádních zařízení, elektráren, památek, železnic či center měst,
  • za pomocí dronu nepřevážel žádné zboží či předměty,
  • byl při provozu dronu zcela střízlivý,
  • při letu v noci využíval předepsané osvětlení,
  • udělal vše pro zamezení kolize s ostatními letouny či předměty.

Pokud si nejste jistí, zda se můžete na daném území pohybovat, můžete využít aplikaci DronView. Každopádně je třeba počítat s tím, že aplikace nemusí být zcela přesná, což by mohlo způsobit nedorozumění. Pro lepší a přesnější pohyb je ideální volit drony s GPS.

Pravidelná obnova registrace

Klasická registrace provozovatele je trvalá a není ji nutné znovu obnovovat. Pozor si však dejte na pilotní zkoušky na dron – u kategorií A1 a A3 činí doba platnosti pouze 5 let. Poté je nutné testem projít znovu. Stejnou délkou platnosti disponuje i osvědčení způsobilosti dálkově řídícího pilota. Pro jeho prodloužení je možné absolvovat speciální seminář, nebo znovu projít testem.

Nejčastější otázky a problémy při registraci

Vstup do světa dronů je sice vzrušující, ale může být spojen s různými problémy. Ne každý se snadno zorientuje v složité legislativě, která může být zejména pro nováčky matoucí. Proto si zodpovíme také nejčastější otázky spojené nejen s registrací, ale i provozem dronů.

Od kolika let lze dron pilotovat?

Podle legislativy můžete dron provozovat i pilotovat od 16 let. Pokud se rozhodne s dronem létat mladší osoba, musí být pod dohledem akreditovaného a zkušeného pilota.

Jaké drony je třeba registrovat?

Obecně platí, že musí být registrovány všechny drony, které disponují kamerou, nebo váží více než 250 g. Výjimkou jsou hračky opatřené kamerou či fotoaparátem.

Co mi hrozí při porušení pravidel?

Pokud porušíte pravidla spojená s používáním dronů, bude na vás často čekat poměrně vysoká pokuta, která se může pohybovat od 50 000 až do 3 000 000 Kč. Obvykle přijdete i o pilotní lístek a další oprávnění spojené s provozem dronů.

Jak mám správně určit kategorii dronu?

Většina majitelů dronů se ztrácí hlavně v určení kategorie dronů. U modelů vyrobených po 31.12.2025 by měla být kategorie uvedena přímo na obalu stroje. Starší modely je nutné identifikovat podle specifikací, které jsou uvedeny na obalu či v manuálu stroje. Pokud si nevíte rady, můžete se obrátit přímo na prodejce nebo požádat o radu někoho zkušenějšího.

Kolik mě bude registrace stát a jak dlouho je platná?

Cena registrace dronu a její platnost se může různit. Základní registrace provozovatele a registrace pilota včetně zkoušek pro A1/A3 je zdarma. Zpoplatněna je až zkouška pro osvědčení o způsobilosti dálkově řídícího pilota, a to částkou 500 Kč. Všechny pilotní lístky jsou platné 5 let. Poté je nutné buď zkoušku absolvovat znovu, nebo se zúčastnit speciálního semináře.

 

Jak jste se mohli přesvědčit, legislativa spojená s používáním dronů není zrovna jednoduchá. Pokud se ale ve všem zorientujete, bude pro vás registrace dronu hračka. Největší výzvou je především přiřazení správné kategorie dronu. Potrápit vás však mohou i pilotní zkoušky na dron, které je naštěstí možné absolvovat vícekrát.

Registrací však nic nekončí. Během používání dronu je nutné dodržovat celou řadu pravidel. V opačném případě na vás mohou čekat i tučné pokuty v řádu několika tisíc, nebo dokonce milionů korun. 

Pokud si nevíte s registrací rady, nebo jste si u nás pořídili dron a nevíte, jaké jsou jeho specifikace, neváhejte se obrátit na naši uživatelskou podporu. Rádi zodpovíme vaše dotazy a poradíme vám i s případnou registrací.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Elektrokoloběžka do kopce – co ovlivňuje její výkon a jak ho lze zvýšit?
Zvažujete nákup elektrokoloběžky a víte, že budete často jezdit do kopce? Sepsali jsme pro vás průvodce jejím výběrem a jako bonus porovnali také nejl...
Nevíte, co darovat pod stromeček? Vzdušín má tipy na neotřelé dárky k Vánocům 2025!
Vánoce se blíží! Čím obdarovat své blízké? Přinášíme tipy na nejlepší vánoční dárky pro muže, ženy, děti i prarodiče – a ponožky mezi nimi nenajdete!...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1943 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
02/01/2025

V domácnosti řeším problém s plísní kolem okna v kuchyni a v šatně, proto jsem se rozhodl napsat mail s podrobným popisem mého problému do této firmy. Velice brzy mi přišla odpověď na mé dotazy od pana Mikuly. Odpověď byla velmi obsáhlá,ale tím to neskončilo. Pan Mikula byl velmi důsledný a ptal se mě na další podrobnosti týkající se mého problému. Když jsem mu napsal, odpověď přišla vždy velmi brzo. Nakonec mi doporučil vhodný odvlhčovač. Přístup tohoto pána, mě opravdu velmi mile překvapil. Vůbec jsem neměl pocit, že mi chce jen něco vnutit a prodat(a pokud možno to nejdražší), ale opravdu se mi snažil pomoct. Děkuji panu Mikulovi za pomoc. Svým přístupem dělá opravdu dobré jméno společnosti Vzdušín.cz. A přestože při objednání 19.12. firma již negarantovala dodání do Vánoc, tak 23.12. byl odvlhčovač u mě doma. Děkuji Kozlovský