Už vám někdy vaši rodiče či prarodiče řekli, že cítí v kloubech přicházející déšť, změny tlaku nebo nadcházející oteplení? Pokud ano, určitě můžete potvrdit, že se jejich proroctví ve spoustě případech také vyplnila. Nejsou to však pouze starší lidé, kdo na sobě cítí měnící se počasí, takzvaných meteosensitivních lidí je u nás celá spousta - dokonce tolik, že tvoří celou třetinu našeho obyvatelstva.
Důvodů, proč se změny počasí projevují na zdraví člověka, existuje hned několik. Na vině mohou být různé vrozené choroby, věk nebo také nezdravý a až příliš choulostivý způsob života. Silná citlivost na počasí se také týká především lidí žijících ve městech. Obyvatelé vesnic se s těmito problémy potýkají až třikrát méně, a to nejspíš zásluhou častějšímu pohybu a pobytu venku, díky čemuž jsou výrazně otužilejší a odolnější. Díky bohatému slunečnímu svitu také mívají mnohem lépe pokrytý příjem vitamínu D. U lidí, kteří žijí ve městech, je velice častý jeho nedostatek, který je pak zapotřebí řešit doplňkem stravy.
Citlivost na počasí nebo nemoc?
Meteosensitivní lidé by se dali rozdělit na dva tábory. První z nich tvoří ti, kteří jsou v podstatě zdraví a určité symptomy pociťují jen tehdy, když se blíží vlna horka, zimy nebo srážek. Příznaky bývají různé, nejčastěji však zahrnují bolesti hlavy, potíže se spánkem a soustředěním, únavu a stavy podobné chřipce, závratě, nevolnosti nebo dokonce potíže s dechem a svíravý pocit u srdce. Pokud vás trápí potíže se spánkem, můžete vyzkoušet novinku v rámci CBD olejů.
Trpíte na migrény? Možná jste senzitivní na výkyvy počasí. Řešte to nejprve s doktorem.
Zdroj obrázku: pixabay.com
Pokud těmito problémy trpíte i vy, vždy se vám vyplatí nejprve navštívit lékaře a vyloučit případná onemocnění, než se začnete považovat za meteosensitivního člověka. Mohli byste podcenit závažný problém a tím, že byste jej neřešili, si následně způsobit nemalé zdravotní následky, kterých byste si později zbavovali jen těžko. Ostatně vždy je lepší mít jistotu, že je vše skutečně v pořádku.
Počasí často zhoršuje symptomy jiných nemocí
Do druhého tábora meteosensitivních lidí patří lidé, kteří už nějakým onemocněním trpí a kdykoliv se blíží nějaká změna počasí, jejich symptomy se rapidně zhorší. Typickým příkladem těchto projevů jsou alergici, jejichž dýchací problémy se kvůli změnám teplot, atmosférického tlaku nebo vlhkosti vzduchu stávají často až nesnesitelné a vyžadují zvýšené dávkování užívaných léků.
K tomu dochází zejména při zvyšujících se teplotách nebo během topné sezóny, když se vzduch vysušuje, a tak silně dráždí dýchací cesty, a to nejen u alergiků, ale i u zdravých jedinců. Jednou z možností jak tyto problémy zmírnit by mohl být zvlhčovač vzduchu, který vlhkost vzduchu vyrovnává, a tak pomáhá sliznice přirozeně zvlhčit a případným dýchacím obtížím zabránit.
Opačné problémy mívají lidé s revmatem nebo artrózou, kteří jsou naopak citlivější na chladné a vlhké dny - právě za těchto podmínek je totiž klouby bolí nejvíce. Pro ně by mohl být během jarních a podzimních měsíců zajímavým řešením přímotop, který jim alespoň v domácím prostředí poskytne potřebnou úlevu. Když se totiž klouby pěkně prohřejí, bolest se výrazně zmírní. Pobyt v přetopené místnosti však také není zrovna nejdravější, proto to s přímotopem určitě nepřehánějte.
Prokázaný ozdravný účinek mají tzv. infrazářiče. Pracují s velmi nízkými infračervenými frekvencemi, což umožňuje průnik tepelných vln hlouběji do lidského těla. Blahodárně působí při revmatických potížích, při bolestech svalů, kloubů a výrazně urychlují léčbu zánětlivých a virových onemocnění.