Podobně jako u klasického jízdního kola se i u elektrokoloběžky můžete setkat s propíchnutou duší. Stačí, když přejedete přes hřebík, ostrý kámen nebo podobnou překážku, a neštěstí je na světě. Prázdné kolo vás může pořádně potrápit, zejména pokud jste připraveni vyrazit na cestu.

S trochou zručnosti a správnými nástroji zvládnete výměnu duše levou zadní. Jak? To si popíšeme v následujícím průvodci, ve kterém se zaměříme nejen na samotný postup výměny, ale i na to, jak identifikovat, že je duše opravdu poškozená.

 

výměna duše u elektrokoloběžky

Zdroj: Canva

Jak poznáte, že je duše prasklá?

Pokud se s elektrokoloběžkou často pohybujete po nerovném povrchu, existuje vyšší pravděpodobnost, že dojde k porušení pneumatiky a následně i duše. Odolnější jsou zpravidla modely, které jsou do takového terénu uzpůsobené – ideální volbou jsou výkonnější elektrokoloběžky s velkými koly.

Identifikace poškozené duše není nějak zvlášť náročná. Poznat ji můžete už při pohledu na pneumatiku, která bude zdeformovaná, nebo dokonce promáčklá. Změnu poznáte i při pohmatu, kdy je kolo měkké nebo jej lze zcela zmáčknout.

Pokud na elektrokoloběžce cestujete už delší dobu, rozpoznáte prasklou duši i na kvalitě jízdy. Jestliže si stále nejste jistí a poškození není na první pohled viditelné, můžete zkusit změřit tlak v pneumatikách pomocí měřiče.

 

výměna duše u elektrokoloběžky

 

Tlak v pneumatikách se obecně doporučuje udržovat v rozmezí 40 až 65 PSI nebo 2,8 až 4,3 barů. Konkrétní hodnoty se liší podle typu výrobce, hmotnosti jezdce i umístění pneumatiky – zadní kolo bývá obvykle huštěno na vyšší hodnoty než přední.

Konkrétní hodnota by však měla být uvedena přímo na pneumatice nebo v přiloženém manuálu. V případě, že je tlak nižší, můžete pneumatiku přifouknout na požadovanou úroveň. Jestliže není možné kolo dostatečně nahustit nebo se tlak po několika minutách sníží, je jasné, že je duše poškozena.

Co budete k výměně duše potřebovat?

Volba nářadí se bude odvíjet zejména od typu elektrokoloběžky a také výrobce. Nejlevnější elektrokoloběžky obvykle disponují jednoduchou konstrukcí, k jejíž demontáži není třeba speciální nářadí. Naopak u terénní elektrokoloběžky se můžete trochu zapotit. U většiny modelů si však vystačíte s:

  • náhradní duší,
  • malým páčidlem,
  • klíčem,
  • imbusovým klíčem,
  • šroubovákem,
  • pumpičkou,
  • palicí,
  • rukavicemi.

Jak na výměnu duše svépomocí?

Když máte vše připravené, můžete se pustit do práce. V první řadě je nutné zmínit, že následující popis je univerzální a konkrétní kroky se mohou v každém případě lehce lišit.

1. Demontáž kola

Na úplném začátku budete muset kolo odmontovat, což může být u některých modelů komplikovanější. Obvykle si však vystačíte s imbusovým a klasickým klíčem, s jejichž pomocí uvolníte šroub, který kolo drží na místě

Během demontáže může být potřeba uvolnit i připevněnou brzdu či různé kabely – pokud je to váš případ, bude lepší se obrátit na servis, abyste nenapáchali více škody než užitku a nepřipravili se o záruku. U některých elektrokoloběžek je nutné odmontovat i kryt kola, který bývá připevněn malými šrouby.

2. Odstranění pneumatiky

Po demontáži kola se můžete pustit do odstranění pneumatiky. V první řadě vypusťte duši tím, že povolíte víčko ventilu a zamáčknete pojistku ventilu. Následně můžete pomocí páčidla oddělit kolo od pneumatiky.

Opět se můžete setkat s odlišnými modely – u některých je například třeba malou palicí oddělit kryt elektrokola a teprve poté se můžete pustit do odstranění pneumatiky. Během oddělování si dejte pozor na to, abyste omylem nepoškodili ráfek.

3. Výměna duše

Dalším krokem je samotná výměna duše. Po oddělení pneu získáte přístup k prasklé duši, kterou můžete jednoduše vytáhnout. Menší zádrhel se může objevit u ventilu, kde se duše často zasekne. Potrápit vás mohou i různé předměty, které způsobily protržení duše a mohou být stále uvízlé uvnitř pneumatiky. Pokuste se je opatrně odstranit tak, aby nedošlo k dalšímu narušení pneumatiky.

4. Instalace kola

Zkontrolujte vnitřek pneu a přesvědčte se, že se v ní nenachází žádné cizí či ostré předměty. Po vyčištění můžete vložit novou duši. V průběhu vkládání si dejte pozor na ventil, který prochází ráfkem. Poté duši lehce nahustěte tak, aby pneumatika alespoň částečně držela tvar.

Ihned poté můžete pneumatiku navléct na ráfek a kolo namontovat zpět na elektrokoloběžku. Na úplném konci kolo dohustěte na požadovanou hodnotu. Po kompletní montáži pro jistotu dohustěte i druhé kolo. Na úplném konci si ověřte, že je kolo dobře upevněné a volně se otáčí.

Tipy a triky pro snadnější výměnu

Pokud se chcete ujistit, že vše půjde podle plánu, připravte si kvalitní nářadí. Jedině tak se vyhnete nechtěnému přetáhnutí šroubů, které by vám mohlo v budoucnu zkomplikovat opětovnou demontáž kola. 

Práci si ulehčíte i pomocí kompresoru s měřidlem, která vám umožní kola nahustit na přesnou hodnotu. Pozornost věnujte i výběru správné duše, která by měla zcela odpovídat typu a velikosti kola.

Během demontáže umístěte elektrokoloběžku na stůl. Usnadníte si tak nejen celý proces, ale zamezíte i nechtěnému poškození jednotlivých dílů. 

Pokud se chcete vyhnout výměně duše, měli byste se snažit předcházet jejímu poškození. Nejlepší prevencí je pravidelné huštění kol na správný tlak. Četnost kontrol se odvíjí od toho, jak často elektrokoloběžku používáte, a v jakém terénu se pohybujete. Pokud na stroji jezdíte každý den, není od věci změřit tlak jednou za čtrnáct dní.

Kontrola se vyplatí i poté, co se vrátíte z náročné cesty v nerovném terénu. Pro prodloužení životnosti duše, pneumatik i celé elektrokoloběžky je důležitá i správná volba modelu podle nosnosti. Podle zatížení se pak liší i ideální hodnota tlaku v pneumatikách.

 

Hmotnost jezdce (kg)

Tlak předního kola (PSI)

Tlak zadního kola (PSI)

50 až 70

35-45

40-50

70 až 90

40-45

45-55

90 až 100

45-50

50-60

 

Co dělat, pokud se výměna nedaří?

Výměna duše na elektrokoloběžce může být náročná, a to zejména v případě, že nemáte dostatek zkušeností. Pro netechnické typy může být složitá už samotná demontáž kola. Pro některé může být překážkou i demontáž brzdy či některých kabelů, u kterých může snadno dojít k poškození.

Pokud se vám montáž nedaří, je možné, že není problém ve vás, ale například v použitém nářadí. Zkontrolujte, že používáte správnou velikost klíče a že páčidlo není příliš velké. Komplikované je často i vyjmutí samotné duše, která může být v pneumatice zaseklá.

Většina majitelů elektrokoloběžek zápasí zejména s montáží pneumatiky na ráfek. Pokud se vám instalace nedaří, pomůže vám mýdlová voda nebo silikon, kterými pneumatiku namažete, aby byla poddajnější. Její instalace na ráfek tak bude mnohem snadnější.

Jestliže máte obavy, že byste mohli napáchat více škody než užitku, obraťte se raději s výměnou na servis – tyto opravy zajišťuje většina cykloservisů, takže stačí, když si seženete náhradní pneumatiku nebo duši. Pokud jste svoji elektrokoloběžku zakoupili u nás, obraťte se na naši technickou podporu, která vám poradí, jak postupovat.

 

Jak jste se mohli přesvědčit, výměnu duše zvládnete i doma svépomocí. Jediné, co k tomu potřebujete, je kvalitní nářadí a trocha trpělivosti. Učený z nebe nespadl, a proto nemá smysl věšet hlavu.

Pokud budete postupovat krok za krokem a případně si necháte poradit od někoho zkušenějšího, určitě vše zvládnete levou zadní. Zanedbat byste však neměli ani pravidelnou údržbu elektrokoloběžky, která zahrnuje především kontrolu tlaku kol a jejich případné dohuštění. Několikanásobně se tak sníží šance, že by v průběhu jízdy k propíchnutí duše vůbec došlo.

Výměně duše i jiným opravám pneumatik se můžete vyhnout i tím, že si pořídíte elektrokoloběžku s pevnými koly – naším nejprodávanějším modelem z této kategorie je AERIUM AOVO PRO. Pakliže potřebujete poradit s nákupem ideálního stroje na základě vašich potřeb, neváhejte se obrátit na naši zákaznickou podporu.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Cena nabití elektrokoloběžky: Kolik stojí v porovnání s jinými způsoby dopravy?
Zvažujete koupi elektrokoloběžky jako levnou variantu přepravy? Porovnali jsme cenu jejího nabití a ostatními dopravními prostředky!...
Elektrokoloběžka v dešti – na co byste si měli dát pozor?
Chystáte se vyrazit na elektrokoloběžku v dešti? Přečtěte si naše tipy pro bezpečnou a pohodlnou jízdu pro vás i vaši elektrokoloběžku....
Heureka
Hodnocení zákazníků
1685 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
14/05/2024

Zboží dorazilo ihned druhý den po objednání.Bylo v perfektnim stavu, krásně zabalené . Jsem velmi spokojená s výkonem zboží. Nevěřila jsem , že za tak krátkou dobu odčerpá tolik vody z mistnosti. Vzdušín mohu vřele doporučit všem zákazníkům