Suchý vzduch představuje nepříjemnosti pro všechny členy rodiny. Obtížné dýchání u dospělých i dětí navíc zhoršují projevy alergie či výkyvy teplot. Dříve se zvlhčování vzduchu řešilo závěsným zvlhčovačem na radiátory, jenže po mnoha průzkumech se ukázalo, že jsou tyto doplňky spíše okrasné než funkční. Navíc se v dlouho stojící vodě mohou rozmnožit bakterie, které se rozptýlí spolu s vodní párou po místnosti. Využití najdou tyto staromódní odpařovače spíš jako aromalampy k provonění interiéru či ozdobný prvek v místnosti; musí se však pravidelně čistit.
Trápí vás doma také suchý vzduch, jež vás nutí neustále polykat a větrat? Vsaďte na kvalitní zvlhčovač vzduchu, který oproti keramickému konkurentovi v podobě odpařovače na radiátor obstojí na výbornou!
I některé domácí rostliny mají rády vyšší vlhkost, a zimní období ve vytápěných místnostech jim nemusí svědčit.
Ideální jako dárek pod stromeček
Zvlhčovač vzduchu je dobré pořídit ještě před topnou sezónou, protože právě to je čas, kdy vlhkost v prostorách klesá pod úroveň padesáti procent a může způsobovat vysoušení sliznice dýchacích cest. To nás potom nutí neustále polykat, pít nebo kašlat. Správně nastavený a vybraný model zvlhčovače se přitom může významně podepsat na eliminaci roztočů, bakterií i vznikajících plísních. Některé zvlhčovače jsou skvělé proti prašnosti. Pokud váháte, po jaké variantě sáhnout, máte na výběr celkem ze čtyř základních řazení. Oblíbené jsou ultrazvukové zvlhčovače, které pomocí rozechvívané ultrazvukové membrány tvoří vlhkost s kapičkami vody, tedy párou. Finančně nákladnější modely mohou být vybaveny vodním filtrem nanočástic stříbra, jež filtrují stojatou vodu od bakterií. Chcete-li být chráněni před bakteriemi, musíte zvlhčovač předehřívat na osmdesát stupňů Celsia, popřípadě volit speciální antibakteriální filtry.
Pak jsou tady velmi jednoduché a efektivní zvlhčovače na studenou páru, jež fungují na obdobném principu jako diskové modely. Zabudovaný ventilátor se podílí na odpařování vody přímo ze zvlhčovacího filtru, a tím nabízí rychlé zvyšování vlhkosti. Diskové zvlhčovače kombinují mechanické odpařování vzduchu a ionizaci vzduchu, čímž překvapí a uspokojí především náročné zákazníky. I když jsou cenově dražší, než jiná modelová řešení, jejich následný ekonomický provoz cenu vyrovná. Důležitá je pravidelná údržba. Ta je velmi snadná a nezabere vám více než pět minut vašeho času.
Otestujte vonné esence
Velmi oblíbené jsou také parní zvlhčovače. Nehodí se úplně do dětských pokojů, naopak potěší astmatiky. Díky páře tvořené ze stojaté vody usnadní astmatikům dýchání. Provoz je energeticky náročnější, nicméně se stále jedná o nejrozšířenější způsob zvlhčování vzduchu. Rozhodnete-li se pro model s horkou párou, dávejte pozor na svou ratolest.
Zvlhčovač vám pomůže překonat i projevy nachlazení či nemoci. Některé varianty disponují speciálním filtrem na vonné esence, jež standardně využíváme pro aroma lampy. Interiér tak vmžiku provoní vůně levandule, ostré aroma zázvoru nebo sladkého ovoce. Šikovný pomocník se stane okamžitě oblíbeným členem domácnosti, protože vám zpříjemní bydlení a navíc zbaví škodlivin.