I když se elektrokoloběžky obecně řadí mezi spolehlivá zařízení, může se stát, že během jejich používání narazíte na problém – třeba, že vám stroj nepůjde zapnout.

V takovou chvíli nemá smysl panikařit, za vším totiž může stát úplná banalita nebo jen lehké poškození. Raději si přečtěte následující průvodce diagnostikou i řešením možných příčin. Díky tomu se vám podaří elektrokoloběžku opět zprovoznit, nebo alespoň odhalíte skrytou vadu, se kterou zamíříte do nejbližšího servisu.

 

the electric scooter cannot be switched on

Zdroj: Canva

Proč elektrokoloběžka nejde zapnout?

Pokud se vám nedaří elektrokoloběžku zapnout, měli byste se v první řadě přesvědčit, že je baterie dostatečně nabitá. Ideálně by měla mít před jízdou 60–100% kapacitu. Také se ujistěte, že víte, jak elektrokoloběžku správně zapnout – u některých modelů totiž může být proces trochu komplikovanější.

Pro klid na duši si přečtěte přiložený manuál, kde by měly být uvedeny všechny potřebné informace. Pokud se vám stále nedaří problému přijít na kloub, je možné, že došlo k poškození jedné z komponent elektrokoloběžky, včetně baterie či spínače.

Nejčastěji se setkáte s poškozením baterie, což může být způsobeno defektem z výroby, špatným nabíjením, stářím, vlhkostí či extrémně vysokými teplotami. Chyba může být i na straně spínače, který je často zablokovaný nebo poškozený. Problém se však může objevit i u ostatních součástek nebo v elektroinstalaci uvnitř elektrokoloběžky – nejčastěji jde o přerušení či odpojení kabelů.

Potrápit vás dokáže i řídící jednotka elektrokoloběžky, která může být porouchaná nebo špatně nastavená. Jednou z možností je také přehřátí motoru, k němuž obvykle dochází kvůli špatnému skladování nebo velmi náročné jízdě – pro náročné cesty jsou proto lepší výkonnější modely, například elektrokoloběžky s výkonem 2000 W. V ojedinělých případech může být na motoru technická závada.

 

the electric scooter cannot be switched on

Zdroj: Canva

Jak snadno diagnostikovat vzniklý problém?

Před jakýmkoliv zásahem do elektrokoloběžky je nutné správně diagnostikovat příčinu problému. To však může být v některých případech pořádný oříšek. Níže si tedy probereme nejčastější poruchy a jejich možnou diagnostiku. Mezi nejčastější důvody, proč elektrokoloběžka nejde zapnout, patří:

Špatné skladování a používání elektrokoloběžky

Na úplném začátku je třeba zhodnotit, zda za poškozením nestojí špatné skladování, opotřebení nebo neopatrná manipulace s elektrokoloběžkou. Ujistěte se, že jste stroj nevystavili vlhku nebo dokonce vodě. Ne každý model má dostatečné krytí na to, aby zvládl například cestování v dešti – o jeho vodotěsnosti byste se měli informovat ještě před první jízdou.

Většina elektrokoloběžek AERIUM nabízí vodotěsnost IP54, a tak jsou chráněné před stříkající vodou i deštěm. Příčinou poruchy může být také neprofesionální přestavba či pokus o zvýšení výkonu elektrokoloběžky. Jestliže jste se o něco takového v minulosti pokusili, nezbyde vám nic jiného než návštěva servisu.

Poškození baterie elektrokoloběžky

Poměrně častým problémem je poškození baterie, kvůli kterému ji není možné nabít. Pokud se ji pokusíte připojit k síti, mějte ji neustále pod kontrolou pro případ, že by její porucha způsobila vzplanutí.

Pro rychlejší kontrolu je možné využít voltmetr, se kterým jednoduše ověříte, zda se baterie nabíjí – tento způsob je také bezpečnější. Zároveň zkontrolujte i funkčnost samotné nabíječky – většina modelů nabíječek je vybavena barevnou kontrolkou, která během nabíjení svítí červeně.

Zablokování či poškození spínače

Rozpoznat poškozený spínač může být složitější. Několikrát ho zkuste zapnout a vypnout, pokud nedojde k žádné reakci a víte, že baterie funguje a je plně nabitá, dost možná za problémem stojí právě on.

Porouchaná řídící jednotka

Porouchaná může být také řídící jednotka elektrokoloběžky. Rozbitá řídící jednotka je obvykle spojená s předchozími problémy, jako je samovolné vypínání elektrokoloběžky či náhlá změna rychlosti.

O kontrolu řídící jednotky zažádejte v nejbližším servisu – je totiž zpravidla náročnější. Pracovníci provedou diagnostiku, která mimo jiné zahrnuje kontrolu případných uvolněných kabelů. Prohlédnou také ostatní komponenty, včetně jističe a elektroinstalace.

Přehřátý nebo poškozený elektromotor

Pozornost byste měli věnovat i elektromotoru, jehož části mohou být ohořelé nebo uvolněné. K tomu dochází zejména při opakovaném přehřátí motoru, které nejčastěji způsobuje poškozená součástka nebo špatné používání stroje.

I silné elektrokoloběžky mohou mít problém se zvládnutím náročného terénu, a to hlavně za teplého počasí. Jedním z negativních faktorů je také přetížení stroje – nejčastěji narazíte na elektrokoloběžky s nosností 120 kg a tento limit byste měli také dodržovat. Také by na stroji měla vždy jezdit pouze jedna osoba.

Jak opravit elektrokoloběžku svépomocí?

Pokud se vám podařilo identifikovat možnou závadu, můžete se pustit do jejího řešení. Jestliže nechcete způsobit více škody než užitku, určitě byste se neměli do náročných oprav pouštět sami. Neodborný zásah by vás mohl stát ztrátu několikaleté záruky, kterou garantuje většina e-shopů – u nás na Vzdušín.cz získáte klasickou záruku 2 roky, kterou lze za poplatek až o 3 roky prodloužit.

Jestliže se vám ani tak nechce hned běžet do servisu, můžete se pokusit elektrokoloběžku opravit svépomocí. U poškozené baterie není nic jednoduššího než investovat do nové baterie do elektrokoloběžky.

Během výběru si dejte pozor na to, aby nová baterie odpovídala veškerým parametrům, a to zejména z hlediska kapacity. Ideální je vybírat baterii od stejného výrobce, čímž si můžete být jistí i její kvalitou. V případě, že problém spočívá v nabíjení, bude třeba investovat do nové nabíječky na elektrokoloběžku.

Doma si poradíte i s přehřátým elektromotorem, kdy pouze stačí elektrokoloběžku umístit do stínu či chladné místnosti a vyčkat, než vychladne. Pokud se vám ani poté nepodaří elektrokoloběžku zapnout, nevyhnete se zmíněné návštěvě servisu, kde vám zkušený technik pomůže s diagnostikou a výměnou poškozených dílů.

Jak předcházet problémům s elektrokoloběžkou?

Za většinou problémů s elektrokoloběžkami stojí nedostatečná údržba či špatné zacházení. Stačí tedy jen trochu snahy a hravě prodloužíte životnost elektrokoloběžky i její odolnost při jízdě v náročném terénu. Pojďte se s námi podívat na základní pravidla spojená se správnou údržbou elektrokoloběžky.

Skladování elektrokoloběžky

Úplným základem je správné skladování elektrokoloběžky. Ideální je pro ni suché, temné a chladné místo – elektrokoloběžka však v zimě nesmí být umístěna v mrazu. V žádném případě by na ni nemělo po celý den svítit slunce a stejně tak nesmí dlouhodobě pobývat ve vlhkém prostředí.

Pozornost věnujte i baterii, která by měla být nabitá minimálně na 60 %. V takovém stavu lze elektrokoloběžku skladovat i několik měsíců. Pro lepší ochranu je dobré elektrokoloběžku zakrýt plachtou, čímž ji ochráníte před prachem a nečistotami.

 

the electric scooter cannot be switched on

Zdroj: Canva

Správné a bezpečné nabíjení

Životnost elektrokoloběžky prodlužuje správné nabíjení, čímž zabráníte poškození elektrobaterie a zbytku elektroinstalace. Neopatrné zacházení během nabíjení může navíc skončit i vzplanutím elektrokoloběžky, k tomu však naštěstí dochází pouze výjimečně.

Podobně jako při skladování je elektrokoloběžku třeba nabíjet na suchém a chladném místě – v žádném případě nesmí být vystavena přímému slunečnímu záření ani jiným zdrojům tepla. Elektrokoloběžku byste neměli nabíjet ihned po jejím použití, jelikož by mohlo dojít k jejímu přehřátí. Pozor si dejte také na přebíjení baterie, k němuž dochází při dlouhodobém zapojení baterie do sítě.

Údržba a kontrola po každé jízdě

Po každé jízdě je na místě provést krátkou údržbu elektrokoloběžky. Ihned po příjezdu nechte stroj chvíli odpočinout a vychladnout. Poté se pusťte do jeho čištění, u kterého si vystačíte se suchým hadříkem. Následně zkontrolujte stav elektrokoloběžky, a to hlavně pneumatiky, pevnost dílů a stav jednotlivých součástek.

Čas od času je dobré v nejbližším servisu nechat zkontrolovat i elektroinstalaci a s ní spojené komponenty – včetně spínače, jističe a řídící desky. Důležité je překontrolovat, zda není kabeláž uvolněná nebo dokonce spálená. U pohyblivých částí elektrokoloběžky je nutné dbát na jejich pravidelné promazání. O postupu údržby by vás měl informovat prodejce, zpravidla prostřednictvím manuálu.

Pravidelný servis

Opravdový klid na duši vám nabídne pravidelný a profesionální servis elektrokoloběžek, který vám zajistí, že je váš stroj opravdu v dobrém stavu. Obecně se doporučuje návštěva jednou za rok, a to ideálně na konci sezóny. Zkušený technik vám pomůže elektrokoloběžku seřídit, zkontroluje veškeré komponenty a případně navrhne výměnu opotřebovaných dílů.

 

Jak jste se mohli přesvědčit, elektrokoloběžka je poměrně složité zařízení, což může zkomplikovat i přesnou diagnostiku problému. S trochou trpělivosti se vám však podaří i v domácím prostředí odhalit menší závady, obzvlášť pokud se jedná o problémy s baterií, nabíječkou nebo přehřátým motorem.

U ostatních poruch je však lepší obrátit se na servis elektrokoloběžek. V tom našem vám pomůžeme nejen s náhlými opravami, ale i pravidelnou kontrolou všech modelů z naší nabídky. Jako autorizovaní prodejci elektrokoloběžek máme také přístup k originálním náhradním dílům a příslušenství. Ať už máte ohledně vaší elektrokoloběžky jakýkoliv dotaz, neváhejte se s ním na nás obrátit.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Jak efektivně využít přebytky energie z fotovoltaických elektráren (FVE)?
Co dělat s přebytky energie z fotovoltaických elektráren? Představujeme vám jednoduchý a efektivní způsob využití tohoto solárního nadbytku. Dozvíte s...
Elektrokoloběžky a legislativa – jaká pravidla musíte dodržovat?
I na elektrokoloběžky se vztahují pravidla provozu, která na silnicích zajišťují bezpečnost a řád. Jak jezdit v souladu s legislativou?...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1685 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
26/05/2024

Výhoda je možnost výrobek technický odzkoušet v domácnosti. Manžel je technik, hodnotí stroj jako vyhovující, dobrý: ) technicky parametry odpovídají. Já jsem objednala a vnímáme s dcerou (6 let) změnu klimatu, atmosféra je moc příjemná, pocit čistoty. Máme psa, kocourka, křečka a kanáry. Doma nám to voní. Občas velmi krátce použiji UZdifuzer s levandulí. DĚKUJEME S pozdravem Ozimová