Elektrokoloběžky se stávají velice oblíbeným dopravním prostředkem, který využijete nejen ve městě, ale i v přírodě. V posledních pár letech je však předmětem horlivých diskuzí zejména jejich rychlost, která se liší model od modelu.

Proč? Pro některé legislativce i dopravní experty je totiž trnem v oku maximální rychlost elektrických koloběžek, která se často vyrovná i běžným motocyklům. I na první pohled slabé a levné elektrokoloběžky mohou někdy pořádně překvapit.

Jak rychlé jsou elektrokoloběžky ve skutečnosti? To vám prozradíme v následujících odstavcích, kdy se na rychlost podíváme nejen po technické stránce, ale i z hlediska naší legislativy.

Většina koloběžek vám nabídne spíše průměr

Rychlá doba vyžaduje i rychlá řešení. Málokdo si v současnosti může dovolit ztrácet čas čekáním v kolonách nebo na zastávce. Vhodnou alternativou k běžným dopravním prostředkům jsou elektrokoloběžky, se kterými se můžete dostat z bodu A do bodu B za podstatně kratší dobu.

Pokud se rozhodujete o tom, zda si elektrokoloběžku pořídíte, určitě věnujte pozornost jejímu výběru. Během něj byste se měli zaměřit i na maximální rychlost stroje, která rozhodne nejen o tom, jak rychle pojede, ale i to jakými pravidly se budete muset řídit.

Obecně se rychlost elektrokoloběžky odvíjí od výkonu elektromotoru. Nejčastěji se setkáte spíše s průměrným výkonem okolo 500 W a rychlostí okolo 25 km/h. Výjimkou však nejsou ani výkonnější varianty, které dokážou vyvinout i mnohem vyšší rychlost.

Jen pro představu nejrychlejší elektrokoloběžka s názvem Rion2 RE90 dosahuje rychlosti až 161 km/h.

Výkon

Maximální rychlost

elektrokoloběžka 250–500 W

15–35 km/h

elektrokoloběžka 1000 W

30–50 km/h

elektrokoloběžka 2000 W

40–50 km/h

elektrokoloběžka 3000 W

až 55 km/h

elektrokoloběžka 4000 W

až 60 km/h

elektrokoloběžka 5000 W 

více než 90 km/h

elektrokoloběžka 6000 W

více než 100 km/h

Rychlost koloběžky se samozřejmě liší i podle ceny. Logicky nelze očekávat, že vám nejlevnější koloběžky nabídnou nějak zvlášť závratnou rychlost. Naopak byste měli počítat s průměrem od 25 do 50 km/h.

Pokud jste nikdy v životě na elektrické koloběžce nestáli, doporučujeme začít pozvolna. Někdy je totiž velmi jednoduché přecenit své síly a ukousnout si mnohem větší sousto. Zpočátku nemá smysl koloběžku drásat a jet na plný plyn.

Udržet balanc může být v některých situacích celkem složité i při rychlosti 10 km/h. Proto je lepší ze začátku jezdit maximálně 15 km/h – za této rychlosti je zařízení za běžných okolností poměrně lehce ovladatelné. U některých modelů můžete využít i mód pro začátečníky, kdy elektrokoloběžka bude sama regulovat vaši rychlost.

Výkon ani garantovaná rychlost nejsou rozhodující

Rychlost elektrokoloběžky ovlivňuje hned několik faktorů, a to opravdu znatelně. Níže se tedy podíváme na ty nejpodstatnější z nich.

1. Baterie

S poklesem energie v baterii klesá zpravidla i výkon samotné elektrické koloběžky, která tím pádem bude i pomalejší. Často k tomu dochází, když je baterie nabitá pouze na 30 % či méně.

V takovém případě nebudete trpět pouze vy tím, že se na elektrokoloběžce budete brzy doslova ploužit, ale i samotná baterie. Ta může při častém kompletním vybití utrpět poškození, které významně sníží její životnost.

2. Váha řidiče

Rychlost samozřejmě ovlivní i váha řidiče, přičemž platí, že čím je řidič těžší, tím bude pro elektrokoloběžku složitější dosáhnout maximální rychlosti. V praxi se vyplácí investovat raději do elektrokoloběžky s vyšší nosností, než je vaše reálná váha.

Běžně má elektrokoloběžka nosnost 120 kg, kterou disponuje například model AERIUM AOVO PRO. Na trhu ale můžete najít i modely, které nabízí nosnost až do 150 kg.

AERIUM AOVO PRO

3. Pneumatiky

Podstatný vliv na rychlost elektrokoloběžky mají i pneumatiky, a to konkrétně jejich výška. Vyšší pneumatiky vám kromě rychlosti nabídnou i potřebný komfort při jízdě – neucítíte téměř žádné hrboly, kamínky ani jiné nerovnosti.

To samé platí i pro velikost kol, kdy elektrokoloběžka s velkými koly bude pravděpodobně rychlejší. Rychlost a dojezd může klesat i kvůli nízkému tlaku v pneumatikách.

4. Typ terénu

Rychlost samozřejmě závisí i na terénu, kde se pohybujete. Z tohoto hlediska je ideální městské prostředí, kde ze své elektrokoloběžky můžete vymáčknout opravdu maximum. Situace je jiná u náročnějšího terénu, kdy každý kopec, překážka či výmol rychlost výrazně snižuje. Stále se však jedná o koloběžku a tak jí v jízdě můžete pomoci občasným odrážením. Baterie vás za to odmění větším dojezdem a delší životností.

Pokud chcete často vyrážet do přírody, přijde vám vhod spíše terénní elektrokoloběžka, která si s náročnějšími cestami poradí levou zadní. Doporučit vám můžeme například model AERIUM HX8, který disponuje silnější baterií a výkonnějším motorem.

AERIUM HX8

Nezapomeňte na legislativu

Jízda na elektrokoloběžce je nepochybně zábava, která však může mít v některých případech i nepříjemnou dohru. Stačí, když trochu přeceníte své síly a neštěstí je na světě. Podle slov záchranářů totiž roste s oblibou elektrokoloběžek i počet dopravních nehod.

V praxi se minimálně jednou týdně setkají s nehodou, kdy se řidič elektrokoloběžky střetne buď s pevnou překážkou, chodcem, nebo dokonce jiným dopravním prostředkem. Za většinou takových střetů stojí především neukázněná a rychlá jízda.

V souvislosti s tím byla legislativně upravena i maximální rychlost elektrokoloběžky, která je stanovena na 25 km/h. Ta se liší na různých typech komunikací, kde je nutné dodržovat odlišné limity.

  1. Po chodníku je možné jet maximálně 6 km/h (platí pouze u dětí do 10 let, osoby nad 10 let po chodníku jezdit nesmí).
  2. Na cyklostezce lze jet maximálně rychlostí 30 km/h.
  3. V pěší zóně je povolena maximální rychlost 20 km/h.

Elektrokoloběžka s výkonem do 500 W se smí po silnici pohybovat rychlostí 25 km/h.

Některé modely disponují i funkcí, kdy rozpoznají, kde se v danou chvíli pohybujete, a automaticky upraví vaši rychlost podle platných pravidel. Všechny bezpečnostní zásady si můžete osvěžit v našem článku – Bezpečnost na elektrokoloběžkách aneb Jak se vyhnout pokutám a nehodám?

Není koloběžka jako koloběžka

Elektrokoloběžky s výkonem do 1000 W a rychlostí do 25 km/h jsou podle zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb. považovány za jízdní kolo. Řidič se tedy musí řídit pravidly, která platí pro cyklisty, a pohybovat se zejména po cyklistických stezkách.

Pokud však zmíněné parametry překročí, mění se elektrokoloběžka legislativně na motocykl. V souvislosti s tím plynou pro řidiče i další povinnosti, které je nutné splnit. V opačném případě vám hrozí pokuta či jiný postih.

 

Koloběžka s rychlostí do 25 km/h a výkonem do 1000 W

Koloběžka s rychlostí nad 25 km/h a výkonem vyšším než 1000 W

povinnost nosit ochrannou helmu

ano (u osob do 18 let)

ano

nutnost řidičského oprávnění

ne

ano

technický průkaz

ne

ano

povinné ručení

ne

ano

registrační značka

ne

ano

bezpečnostní prvky (odrazky, světla atd.)

ano

ano

povinná výbava

ne

ano

Pokud se nebudete řídit danými pravidly, budete muset počítat přinejmenším s pokutou. Ta se zpravidla pohybuje v řádu stovek korun, ale u větších přestupků nejsou výjimkou ani pokuty ve výši několika tisíc. Jestli navíc vlastníte i řidičský průkaz, může vám být odebrán.

Odpovídající řidičský průkaz je základ

Jak jsme výše nakousli, elektrokoloběžky bez řidičského průkazu nesmí disponovat výkonem vyšším než 500 W a rychlostí nad 25 km/h. Při jejich překročení je již nutné složit zkoušky a nechat si vystavit platný řidičský průkaz.

Jelikož se elektrokoloběžka v takovém případě považuje za motocykl, je nutné vybírat řidičské oprávnění podle jednotlivých typů dopravních prostředků.

Výkon

Typ řidičského průkazu

Minimální věk

rychlost nad 45 km/h, nebo výkon vyšší než 1000 W

AM

15 let

výkon do 1100 W

A1

16 let

výkon do 2500 W

A

18 let

výkon nad 2500 W

A

21 let

Ne všechny elektrokoloběžky jsou vhodné pro děti

Poměrně často diskutovaným tématem je i věk, ve kterém můžete na elektrokoloběžku poprvé stoupnout. Obecně platí, že je tento dopravní prostředek určený pouze pro osoby starší 14 let. Důvodem je právě vysoká rychlost elektrokoloběžek, která by mohla ohrozit nejen bezpečí dítěte, ale i jeho okolí.

Vhodnou alternativou může být dětská elektrická koloběžka, která je upravena tak, aby na ní mohli jezdit i ti nejmenší. Takto upravené elektrokoloběžky mají v sobě zabudovaný slabší motor s výkonem 100 W, díky čemuž dosahují maximální rychlosti 10 km/h.

Kromě toho mají i bezpečnostními prvky, jako je například brzda na zadním blatníku, díky které můžete koloběžku kdykoliv zastavit. Tou disponuje i dětská elektrokoloběžka AERIUM E-FOX. Nikdy ale nezapomínejte na to, že byste měli mít dítě při jízdě vždy pod dohledem.

AERIUM E-FOX

Jak můžete zvýšit výkon elektrokoloběžky?

Téměř všechny elektrické koloběžky v sobě mají zabudovaný takzvaný omezovač rychlosti, kvůli kterému nemohou překročit předem stanovený limit. Jelikož je v našich končinách povolená pouze rychlost 25 km/h, je i většina omezovačů na tuto úroveň nastavena.

U některých elektrokoloběžek můžete omezovač odpojit a dosáhnout tak i vyšší rychlosti. Způsob jeho odstranění se liší podle značky i typu modelu, přičemž ho v drtivé většině případů zvládnou i méně technicky znalí jedinci.

Omezovač lze odstranit:

  • přeskřípnutím kabelu, který spojuje omezovač a řídící jednotku,
  • přenastavením displeje,
  • změnou softwaru.

Skvělým příkladem může být elektrokoloběžka Xiaomi, a to konkrétně model Mi M365. Ten dokáže běžně jet s omezovačem rychlosti maximálně 25 km/h. Po změně softwaru, která je někdy i pořádně složitá, může nakonec vyvinout rychlost až 30 km/h.

Odstranění omezovače rychlosti má však i svá úskalí. Prvním z nich jsou možné problémy se zárukou, kdy může prodejce zboží s touto úpravou odmítnout reklamovat. Jízda ve vysoké rychlosti navíc může vést i k častějším nehodám a zároveň i vážnějším zraněním. Baterie vám také nepoděkuje a doveze vás na mnohem kratší vzdálenost.

Podle expertů je jízda při rychlosti 30 km/h velmi náročná a nebezpečná a je vhodná pouze pro osoby, které mají s jízdou na elektrokoloběžce již nějaké zkušenosti. V každém případě se vyplatí přehodnotit, zda si nevystačíte s maximální povolenou rychlostí.

Elektrokoloběžky jsou opravdu všestranným dopravním prostředkem, a to i z hlediska rychlosti. I když rychlá jízda může být někdy zábava, měli byste vždy dát raději přednost bezpečnosti.

Pokud si nevíte rady s tím, jak vybrat elektrokoloběžku, která bude vyhovovat vašim požadavkům, nebojte se nás kontaktovat. K dispozici jsme na našem online chatu, e-mailu [email protected] či telefonní lince 216 216 008. Rádi odpovíme na všechny vaše dotazy.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Na co si dát pozor při nabíjení elektrokoloběžek? Vyhněte se těmto nejčastějším chybám
Jak prodloužit životnost elektrokoloběžky? Důležitá je nejen péče o ni samotnou, ale také o její baterii. Jak se o ni starat a čemu se naopak vyhnout?...
Nejlepší elektrokoloběžky pro rok 2024: Jakou vybrat?
Sháníte elektrokoloběžku a nedokážete se rozhodnout pro konkrétní model? Pojďte se s námi podívat na nejlépe hodnocené modely pro rok [YEAR]....
Heureka
Hodnocení zákazníků
1685 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
10/02/2024

přehledná prezentace výrobků na e-shopu, dostatečný rozsah informací, rychlé dodání objednaného zboží