Blackfriday
Blackfriday akce
Blackfriday akce

Kvadrokoptéry, hexakoptéry, oktokoptéry. Všechny tyto výrazy označují jedno a to samé – drony. Liší se od sebe v počtu vrtulí a výkonu, ale mimo to všechny fungují prakticky na tomtéž principu.

Mezi běžnými zákazníky jsou bezesporu nejrozšířenější drony se čtyřmi vrtulemi neboli kvadrokoptéry.

Máte na nějaký takový model také zálusk? Tak to čtěte dále – prozradíme si totiž všechny důležité informace o tom, jak vybrat dron!

Jak drony vlastně fungují?

Drony jsou typické tím, že se ve vzduchu dovedou nejen pohybovat, ale také zůstat na jednom místě. Z létajících zařízení na dálkové ovládání tedy v rámci fungování a stylu pohybu připomínají spíše helikoptéru než letadlo.

Princip fungování dronů je ale pochopitelně mnohem složitější. Ve vzduchu je drží aerodynamický vztlak, který vytvářejí točící se vrtule neboli rotory. Každá dvojice se otáčí opačným směrem, tedy po směru nebo proti směru hodinových ručiček, což umožňuje dronu levitovat na místě, aniž by potřeboval náročnější stabilizaci.

Změny směru létání kvadrokoptéry je dosaženo zrychlením či zpomalením jednotlivých rotorů. Tomu napomáhají i další nezbytné součástky, jako je akcelerometr, výškoměr a gyroskop – o těch si ale povíme více později.

K čemu mohou být drony užitečné?

Drony s kamerou se staly standardní součástí mnoha profesionálních oborů. Filmové prostředí je pak pravděpodobně tím nejznámějším, kde se hojně využívají. Zde drony s kamerou dennodenně nahrazují drahé helikoptéry a jiné letouny, které si tvůrci kvůli točení z výšky dříve museli běžně půjčovat.

Nejde však jen o filmový průmysl – profesionální kvadrokoptéry dokonce zachraňují lidské životy. Dostanou se totiž do míst, která jsou pro lidské záchranné složky zapovězená. Díky tomu slouží například při hledání ztracených osob v oblastech zasažených lavinou či záplavami.

 

Jako běžný uživatel se ale s dronem nejspíš nebudete pohybovat v nebezpečných oblastech ani natáčet hollywoodský trhák. Pravděpodobně ale stejně budete vyhledávat drony s kamerou, abyste mohli dělat zajímavé fotky a videa doma i na cestách.

Spousta dronů umí sledovat vybraný cíl, takže se můžete natáčet třeba při lyžování či jízdě na snowboardu a u toho zabírat i úchvatnou okolní krajinu. Drony navíc mohou pomoci s orientací na výletech – prostě vyletíte pár metrů do výšky a hned budete mít jasno v tom, kde se nacházíte a jakým směrem byste se měli vydat.

 

Nabízí se však nejen drony s kamerou, ale i bez ní. Ty jsou obvykle určené pro stejné účely jako jiné „hračky“ na ovládání. Můžete s nimi dělat zajímavé triky a dokonce se zúčastnit závodů, kde si porovnáte síly s ostatními nadšenci.

Jaké parametry vzít v potaz?

Pokud chcete vědět, jak vybrat dron, musíte mít nejprve jasno v tom, co od něj očekáváte, a v druhé řadě pochopit parametry a funkce, které drony běžně nabízejí. Pak už na základě požadavků vyfiltrujete dostupné modely a snadněji najdete ten, který vám bude vyhovovat.

Pojďme si tedy ty nejdůležitější vlastnosti, se kterými se u kvadrokoptéry můžete setkat, jednu po druhé představit.

Výdrž baterie pro optimální délku letu

Jedním ze základních kritérií, podle kterých je drony třeba vybírat, je typ a kapacita baterie, která přímo ovlivňuje délku provozu a tím pádem i letu. Tak jako u jiných zařízení, i u dronů se určuje v miliampérhodinách (mAh).

Optimální hodnotu však na základě pouhého čísla nelze jednoznačně určit, protože nemusí u každé kvadrokoptéry znamenat totéž – do hry vstupují i faktory jako hmotnost zařízení, jeho výkon a tak podobně. Spolehlivějším ukazatelem je proto spíše délka letu, kterou výrobci u svých naštěstí uvádějí, a to v minutách.

Běžné volnočasové drony obvykle vydrží nepřetržitý let v rozmezí 7–40 minut. Pokud nechcete, aby vás létání brzy omrzelo, vyberte model, který na jedno nabití zvládne alespoň 10 minut ve vzduchu.

Jestliže plánujete delší lety, doporučujeme ověřit dostupnost náhradních baterií a nastudovat postup jejich výměny. Někteří výrobci dokonce náhradní baterie přidávají už do základního balení. Záložní kus si pak s sebou můžete vzít do terénu a přímo venku jej vyměnit.

Ovládání – základ úspěšného povozu

Ať už vás zajímají drony s kamerou kvůli tvorbě zajímavých videí nebo hledáte spíše sportovní kousek, bez vyhovujícího ovládání se neobejdete. Základem je klasický ovladač, který dostanete přímo k dronu – u modelů, které musíte nejdříve sestavit, se často kupují zvlášť.

Stále častěji se ale můžete setkat také s ovládáním pomocí chytrého telefonu či tabletu, které je umožněno prostřednictvím Wi-Fi. Pravdou však je, že spojení mezi chytrým zařízením a dronem nebývá tak stabilní a silné jako v případě klasického ovladače, s větší vzdáleností pak může být spojení ztraceno.

Funkce v takových případech navíc bývají lehce omezené – rozhodně tedy doporučujeme upřednostňovat spíše kvadrokoptéry, které lze ovládat ovladačem a alternativně i smartphonem.

Ovladače mají výhodu také v tom, že obvykle nabízejí větší dosah – vzdálenost, v jejímž rámci je možné dron bez problému ovládat. U telefonů se obvykle pohybuje v rozmezí 20 až 100 metrů, zatímco u ovladačů může jít o stovky metrů až několik kilometrů.

Nicméně pokud chcete mít dron bezpečně na očích, pravděpodobně s ním stejně nebudete létat dále než 500 až 800 metrů – přece jen za něj ze zákona nesete odpovědnost a na to byste měli při létání myslet.

ovládání dronu

Více kontroly díky GPS a gyroskopické stabilizaci

Ovládání kvadrokoptéry může být náročnější, než se na první pohled zdá. Aby to výrobci nováčkům hned ze startu usnadnili, vybavují drony čidly a funkcemi, které zajišťují snadnější ovládání.

Jednou z takových funkcí je gyroskopická stabilizace, o kterou se stará takzvaný gyroskop. Tento senzor kruhového tvaru měří rychlost rotace vrtulí a pomáhá udržovat dron vyvážený v rámci vertikální a horizontální osy. Zajišťuje tedy nejen větší stabilitu, ale také udržování správné pozice i směru – určitě se tedy vyplatí držet se dronů, které jsou gyroskopem opatřené.

Pokročilejší drony disponují také GPS, díky čemuž si „uvědomují“ svoji polohu v prostoru. Pohybují se více klidně, vyváženě a je téměř nemožné se s nimi dopustit nějaké zásadní chyby. Při správném seřízení dovedou dokonce upravit styl letu podle aktuálních povětrnostních podmínek.

Funkce GPS s sebou navíc u některých modelů přináší i další šikovné funkce, jako je návrat domů. V takovém případě se vrátí na předem určené místo na základě stisknutí jediného tlačítka nebo vybité baterie. Také vás – respektive ovladač, který máte u sebe – může lokalizovat a následovat, což se hodí, pokud například využíváte drony s kamerou při sportu.

Kromě toho může obkroužit zvolený bod nebo si prostě jen udržovat stálou výšku či konkrétní pozici. Dron navíc díky GPS lokalizaci vždy spolehlivě najdete, například v případě nehody.

A na to, jak vypadá kalibrace GPS stabilizace, se můžete podívat v následujícím videu:

Když se řekne rychlost

Pokud se nechystáte začít závodit s jinými drony, rychlost pro vás bude především ukazatelem toho, jak velkou vzdálenost budete po dobu výdrže baterie schopni pokrýt. Jestliže s ovládáním dronu zatím zkušenost nemáte, méně je rozhodně více.

Neznamená to však, že byste měli napoprvé spokojit s ním nejpomalejším modelem. Jen ho při prvních pokusech nepouštějte úplně na maximum a držte si takovou rychlost, kterou dokážete zvládat. Optimálně by dron měl zvládat alespoň 15 km/h.

Běžně prodávané modely létají rychlostí až 50 km/h a některé závodní verze zvládnou až 100 km/h. Jedná se o speciální drony, které se ovládají přes virtuální realitu. Pilot má tedy nasazené VR brýle, které minimalizují externí vjemy, a tak se může do závodění plně ponořit.

rychlost dronu

Pokud však pořídíte dron bez kamery a rozhodnete se ji na něj připevnit dodatečně, může se maximální rychlost kvůli větší hmotnosti snížit.

Ochranou proti nárazu k prodloužení životnosti

Většina výrobců řeší ochranu konstrukce dronu před nárazem pomocí ochranných oblouků, které se nasadí na jeho nejchoulostivější části – vrtule. Pokud však některá z nich přijde k úhoně, lze ji snadno vyměnit. Náhradní vrtule bývají totiž většinou součástí balení, a pokud ne, není problém je dokoupit.

Někteří však posouvají hranice ještě dál a své drony obohacují o laserové nebo infračervené senzory, které dovedou rozpoznat překážku v cestě a dát dronu signál, aby zastavil nebo se jí sám vyhnul.

dron - prekazky

Kvalitní záběry zásluhou rozlišení a stabilizace kamery

Pokud vás zajímají především drony s kamerou, které tvoří většinu trhu, měli byste vzít v potaz také její rozlišení. V dnešní době se kvalita videa posouvá rychle vpřed, a tak je dobré zvolit model alespoň s FullHD rozlišením (1920×1080 px). Běžnou součástí trhu jsou však drony s kamerou, která zvládne fotit a natáčet ve 2,7K (2704×1520 px), 4K (3840×2160 px) nebo dokonce 8K (7680×4320 px).

Avšak nejlepším ukazatelem v tomto případě není samotný číselný údaj, ale především videa uživatelů, kteří si tento model zakoupili před vámi – ukázkami záznamů běžně prodávaných dronů se to na YouTube jenom hemží. Uděláte si tak lepší představu o práci s barvami a světlem.

Pokud vám nejde jen o to, abyste se kochali záběry v reálném čase, a chcete i něco slušného natočit, určitě vás bude zajímat také stabilizace obrazu. Bez ní by byla videa roztřesená a jejich sledování by se stalo spíše utrpením než radostí.

Stabilizace obrazu se obvykle řeší pomocí gimbalu, který eliminuje otřesy a náklony, drony s kamerou však často mívají i dodatečnou elektronickou stabilizaci.

 

dron - kamera a stabilizace

Seznámení s legislativou na prvním místě

I když tento střípek našeho návodu, jak vybrat dron, uvádíme jako poslední, při nákupu byste ho měli řešit jako první. Jak už jsme totiž popsali v našem článku o legalitě používání dronů, s vlastněním a používáním dronu se pojí určitá pravidla.

Konkrétní podmínky se liší podle kategorizace vybraného modelu, téměř nikdy se však nevyhnete:

  • registraci provozovatele a pilota dronu,
  • označení dronu štítkem s přiřazeným kódem,
  • absolvování pilotních zkoušek.

Stejně tak jsou zákonem omezena i konkrétní pravidla létání – vzdálenost, výška, povolená území a tak dále. Vše, co byste měli znát, jsme ve zmíněném článku podrobně popsali, a proto ho doporučujeme předtím, než vyrazíte do terénu, dobře nastudovat.

Jak vybrat dron podle ceny?

Popsali jsme si nejpodstatnější technické specifikace, ale ještě nám chybí shrnout jeden další parametr, který je stejně tak důležitý – a tím je cena.

Nebudeme vám ale pochopitelně říkat, kolik byste do dronu měli investovat. Namísto toho jsme pro vás připravili představení jednotlivých cenových kategorií a jejich konkrétní zástupce – najdete je v následující tabulce.

 

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Sedmero pravidel provozu dronů: Jak létat zcela legálně?
Zvažujete, že byste začali s novým koníčkem a pořídili si dron na ovládání? Ať už jste v jakékoliv fázi nákupu, než svůj nový letoun vytáhnete z krabi...
Bezpečnost na elektrokoloběžkách aneb Jak se vyhnout pokutám a nehodám?
Vyhněte se pokutám i úrazům! Přinášíme základní pravidla bezpečné jízdy na elektrokoloběžce a také pár tipů navíc, které vám pomohou jezdit svědomitě ...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1943 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
02/09/2024

Skvělý obchod. Zastavil jsem se na provozovně. Dostal jsem odpovědi na mé dotazy ohledně tohoto výrobku, a to velmi ochotně a profesionálně. Obratem udělal objednávku, a jsem velmi spokojen s tímto prodejcem i koupeným produktem.