Blackfriday
Blackfriday akce
Blackfriday akce

Nadšenců do létání s drony stále přibývá, často ale zapomínají na rizika, která se s tímto koníčkem spojují. K jejich prevenci slouží pravidla Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA), která od roku 2024 platí také pro Česko a zahrnují i podmínky kategorizace dronů. Jak se tato zařízení nyní rozdělují? Pojďme si aktuální kategorie představit.

 

Kategorie dronů podle evropských pravidel

 

Otevřená podkategorie – OPEN A1

Jelikož se legislativa spojená s drony od 1.1.2024 změnila, může být orientace v jednotlivých kategoriích dronů složitější. Nově je třeba dělit drony s kamerou na modely:

  • Bez štítku – patří sem drony vyrobené před 1. 1.2024, které nejsou opatřeny štítkem,
  • Se štítkem – patří sem většina dronů vyrobených po 1. 1. 2024, bohužel ne všichni výrobci stíhají drony štítky vybavit.

Podkategorie A1 je určena pro drony s lehkou konstrukcí, které jsou schopné létat v bezprostřední blízkosti lidí, aniž by je jakkoliv ohrozily. Díky tomu je lze využít nejen na venkově, ale i v městském prostředí. Konkrétně sem patří kategorie dronů C0 s hmotností do 250 g a C1 s hmotností do 900 g.

Vlastnosti a omezení podkategorie

Drony v této podkategorii musí udržovat maximální výšku letu 120 metrů nad zemí. Jak již bylo zmíněno, záleží na tom, s jakým dronem se rozhodnete létat. Pokud létáte s dronem bez štítku, nemusíte mít pilotní průkaz na dron a během letu se musíte vyhýbat přeletu nad nezapojenými osobami.

Naopak u dronů se štítky jsou pravidla od 1.1.2024 více specifikovaná:

  • Kategorie C0 – registrace je nutná pouze u zařízení s kamerou či senzorem, nemusíte vlastnit povolení, lze létat nad nezapojenými osobami. Provoz dronu není omezen věkem.
  • Kategorie C1 – registrace je podmínkou, nutný je pilotní průkaz na dron A1/A3, přičemž nelze létat nad nezapojenými osobami. Dron lze provozovat od 16 let.

TIP: I když můžete v kategorii C0 létat nad nezapojenými osobami, stále potřebujete jejich souhlas. Pokud by někdo váš let nahlásil, může vám pořádně zavařit.

Jak a kde lze dron využívat

Podkategorie A1 je nejlepší volbou pro ty, kteří hledají mini drony s kamerou pro osobní použití, jako je fotografování, natáčení videí nebo lehká akrobacie. Létat s ním lze v odlehlých i městských oblastech. Vhodné jsou také pro začínající piloty, kteří nemají s drony dostatek zkušeností. Navíc v kategorii narazíte na dětské drony, které mohou využívat i vaše ratolesti.

Otevřená podkategorie – OPEN A2

Podkategorie A2 je určena pro drony, které sice mohou létat v blízkosti lidí, ale nesmějí přelétávat přímo nad nezúčastněnými osobami. Konkrétně sem patří drony C2 s hmotností do 4 kg. Piloti k jejich provozování potřebují projít rozšířeným výcvikem.

Vlastnosti a omezení podkategorie

V rámci podkategorie A2 musí drony udržovat minimální horizontální vzdálenost 30 metrů od nezúčastněných osob. Vzdálenost může být snížena na 5 metrů, pokud je aktivován nízkorychlostní režim.

Zároveň drony nesmí přelétávat přímo nad shromážděním lidí. Stejně jako předchozí podkategorie musí udržovat maximální výšku letu 120 metrů nad zemí. Kromě toho je nutná registrace provozovatele dronu a pilotní průkaz na dron pro OPEN A1/A3 a OPEN A2. Minimální věk pilota je nastavený na 16 let.

Jak a kde lze dron využívat

Podkategorie A2 je vhodná pro pokročilejší rekreační, ale i komerční použití. Kvůli velikosti dronu je však manipulace s ním omezená a v mnohých případech se neobejdete bez potřebných potvrzení. Drony v této podkategorii by si tedy měli pořídit už zkušenější piloti, kteří mají potřebné zkoušky na dron.

Otevřená podkategorie – OPEN A3

Podkategorie A3 je určena pro drony, které mohou létat daleko od lidí a pro jejichž provoz je nutné vlastnit povolení na dron. V jejím rámci lze létat s drony s hmotností až do 25 kg. Podkategorie zahrnuje kategorie dronů C3 a výše. Během letu je třeba dodržovat přísná pravidla, a to především kvůli vysoké hmotnosti dronu, která může vést k větším škodám.

Vlastnosti a omezení podkategorie

Drony s kamerou v podkategorii A3 musí dodržovat minimální vzdálenost 150 metrů od rezidenčních, komerčních, průmyslových nebo rekreačních oblastí. Jedině tak lze minimalizovat riziko vysokých škod nejen na majetku, ale i na zdraví. Výška letu je stejně jako u ostatních podkategorií omezena na 120 metrů.

Pokud vlastníte dron bez štítku, stále patří do starší skupiny OPEN A3 uznávané před 1. 1.2024. Dříve sem patřily všechny drony s hmotností nad 250 g. Nově stanovená skupina OPEN A3 pro drony se štítkem zahrnuje modely v kategorii C3 a výše – patří sem tedy drony s hmotností od 4 do 25 kg.

V obou případech je nutné dodržovat výše zmíněná pravidla a zároveň disponovat pilotním průkazem OPEN A1/A3.

Jak a kde lze dron využívat

Podkategorie A3 je vhodná pro rekreační i komerční využití. Jelikož sem patří těžší profi drony s kamerou, hodí se spíše pro zkušenější piloty – vyhnete se tak zbytečným pádům nebo dokonce škodám. Kromě toho počítejte s tím, že s takovými modely můžete létat pouze v odlehlých oblastech daleko od lidí či obydlí.

 

 

OPEN A1

OPEN A1

OPEN A2

OPEN A3

Kategorie dronu

C0

C1

C2

C3 a výše

Hmotnost

Do 250 g

Do 900 g

Do 4 kg

Do 25 kg

Minimální věk pilota

Bez omezení

16

16

16

Registrace

Ne (bez kamery a jiných senzorů)

Ano

Ano

Ano

Pilotní zkoušky

Ne

Ano

Ano

Ano

Pohyb nad nezapojenými osobami

Ano (omezeně)

Ne

Ne

Ne

Urbanistické oblasti (mimo HOP)

Ano

Ano

Ano

Ne (150 m od všech budov)

Urbanistické oblasti (včetně HOP)

Ne

Ne

Ne

Ne

 

Výcvik a certifikace – bez čeho se při létání neobejdete

Pokud se rozhodnete létat v otevřené kategorii a vlastníte malý dron, vyhnete se zdlouhavému papírování i náročným testům. U těžkých modelů je situace jiná – u nich se v některých případech nevyhnete ani zkoušce znalostí či samostudiu.

Mimo to je od 1. 1.2024 pro legální provoz dronu třeba mít u sebe prohlášení o shodě s EU nařízením 2019/945 a příbalový leták EASA.

OPEN A1 a A3

Pro létání s drony s GPS v podkategorii OPEN A1 a A3 si vystačíte pouze s vyplněním online testu. Ten se skládá ze 40 otázek, které se týkají letecké bezpečnosti, předpisů, provozních postupů a dalších souvisejících témat.

Pro pilotní průkaz je nutné splnit test na 75 %, přičemž na vyplnění máte 60 minut. Příprava na test je pouze na vás, ale obecně platí, že se ji nevyplácí podcenit. Pokud se vám podaří test úspěšně zvládnout, obdržíte e-mailem doklad o absolvování online výcviku a můžete vyrazit do oblak.

 

příbalový leták EASA

 

OPEN A2

U podkategorie A2 je situace trochu složitější. U ní potřebujete projít nejen zkouškou pro A1 a A3, ale i rozšířeným výcvikem, který nelze absolvovat pouze online. V souvislosti s tím je nutné provést praktický výcvik formou samostudia, k čemuž vyplníte čestné prohlášení.

Následně si musíte projít dalším testem, který zajišťuje Úřad pro civilní letectví. Jedná se o 30 otázek, které jsou spojené s meteorologií či prováděním letů s bezpilotními letadly. Test je nutné absolvovat osobně ve školících prostorách – zároveň je nutné uhradit poplatek 500 Kč.

Bezpečnostní pravidla a doporučení

Pro bezpečné létání s drony v České republice je třeba také dodržovat evropské směrnice, které se však od 1. 1.2024 nějak zvlášť nezměnily. Důležité je vědět, do jaké kategorie dronů váš model spadá a jaké oprávnění k jeho provozu máte.

Poté se už jen seznamte s platnými pravidly a řiďte se jimi. U všech podkategorií platí maximální výška letu 120 metrů. Její výše se však může měnit podle toho, kde budete s dronem létat. Během letu si dejte pozor zejména na:

  • letiště,
  • veřejná místa,
  • přírodní památky,
  • dopravní infrastrukturu,
  • národní parky a CHKO,
  • budovy,
  • ostatní strategická místa (armádní budovy, úřady, čerpací stanice a další).

Když se už v nějaké oblasti rozhodnete létat, dopředu si zkontrolujte, zda v ní neplatí speciální pravidla. K tomuto účelu vám skvěle poslouží aplikace DronView – více se o jejím použití dočtete v našem článku: Kde lze létat s dronem legálně a bezpečně? Vzdušín vám to prozradí!

Létání s dronem je sice zábava, ale legislativa a bezpečí je vždy na prvním místě. Pokaždé se ujistěte, že víte, jakými pravidly se máte řídit, abyste se vyhnuli zbytečným problémům a pokutám. Zároveň vždy dodržujte základní bezpečnostní pravidla, s nimiž ochráníte nejen dron před poškozením, ale i zdraví a majetek třetích osob.

Pokud teprve plánujete koupi dronu a nevíte si rady, jaký vybrat, neváhejte se obrátit na naši uživatelskou podporu. Poradíme vám nejen s výběrem vhodného modelu, ale také vám zodpovíme, jaký řidičák na dron budete pro jeho provoz potřebovat.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Kde lze létat s dronem legálně a bezpečně? Vzdušín vám to prozradí!
Pořídili jste si dron a nevíte, kde ho vyzkoušet? V tomto článku si probereme celou problematiku legálního létání s drony a přidáme i pár tipů na skvě...
Jak vybrat klimatizaci? Vzdušín.cz vám poradí, na co se zaměřit!
Hledáte klimatizaci, ale nevíte, jakou vybrat? Poradíme vám s výběrem modelu na míru vašim potřebám a rozpočtu. Ušetřete a dopřejte si úlevu během hor...
Heureka
Hodnocení zákazníků
1943 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
18/11/2024

Rychlá komunikace ,rychlé dodání ,vše v pořádku. Zakoupený odvlhčovač opravdu pomohl vyřešit problém s každodenními orosenými okny, okna jsme měli orosené od vrchu až dolů a nyní jsou Suchá, v kombinaci s větráním se nám podařilo vlhkost snížit ze 78% na 50%.