Vlhkost v domě není problémem jen u starších domů, můžete se s ní setkat i v celé řadě novostaveb nebo čerstvě zrekonstruovaných obydlí. Ideální vlhkost by se v místnostech měla pohybovat mezi 40 až 60 %. Mnoho lidí se domnívá, že do domu proniká především z venku, bývá však způsobená také běžnými domácími činnostmi, jakými jsou například vaření, sušení prádla či sprchování.
Jak poznat, jaká je v domě vlhkost vzduchu?
Abyste zjistili, jak vysoká je vlhkost ve vašem domě, použijte vlhkoměr. Tak zjistíte, jestli je vlhkost v domě optimální, nebo je potřeba ji nějakým způsobem zvýšit, nebo naopak snížit. Je vhodné vlhkost sledovat alespoň několik dní, abyste si udělali představu o jejím vývoji.
Jak zajistit optimální vlhkost v domě?
Komplikace s vlhkostí nastávají většinou od podzimu do jara, kdy je venku chladno a vlhko, které se pak vkrádá i do domu, kde se v tomto období méně větrá a tím pádem se zde vlhkost více udržuje. Absence slunečního svitu tomuto jevu pomáhá, neboť ani zdivo domu dostatečně neprosychá.
Základní pravidlo v boji s vlhkostí je – hodně větrat a topit, a to každý den. V domě by se měl udělat průvan, aby se vyčistil vzduch a spolu s ním zmizela z domu i samotná vlhkost. Bez zapnutého topení to ale samozřejmě nepůjde. Zahříváním se totiž vlhkost začne odpařovat, a díky tomu se při větrání vyžene ven. Vhodné je takové větrání opakovat ideálně několikrát denně. Doba větrání by měla být krátká, maximálně 5 minut. Pokud je průvan silný vlivem povětrnostních podmínek, může stačit i minuta až dvě.
Jak se zbavit vlhkosti v domě?
Vysoká vlhkost vzduchu má celou řadu nežádoucích důsledků, které se po čase začnou objevovat, a zahrnují například odlupování omítky nebo vznik a množení plísní.
Pokud v domě poctivě větráte i topíte, ale přesto se vám nedaří vlhkosti zbavit, pak pro vás bude ideální řešení v podobě odvlhčovače vzduchu, který vodu ve vzduchu dokáže zachytit, a tak ho vysušit. Odvlhčovač je vhodný umístit například do koupelny, jelikož tam vzniká hodně vlhkosti, která se následně šíří dál po domě. Následně jej lze přemisťovat mezi jednotlivými místnostmi dle denního režimu. Například při vaření si jej přesunout do kuchyně, při sušení prádla do dané místnosti a na noc jej umístit do místnosti, kde nikdo nebude, aby vás nerušil.
Jak zvýšit vlhkost v domě?
Ani nízká vlhkost v domě není ideální. V zimě může vlivem topení docházet ke snížení vlhkosti v domě pod 50 %, což je nezdravé pro dýchací cesty, a to zejména u astmatiků a lidí s citlivějšími dutinami. Ty může suchý vzduch velmi dráždit, což pro ně není vůbec zdravé. Hraniční hodnota nízké vlhkosti je většinou pod 45 %, u některých citlivějších osob může být tato hodnota i vyšší.
V takovém případě vám pomohou zvlhčovače vzduchu s automatickou regulací. Ty okolo sebe uvolňují vodní páru, takže vám pomohou zajistit správnou vlhkost vzduchu ve vašem domě a těmto nepříjemným zdravotním komplikacím snadno předejít. Zvlhčování, podobně jako odvlhčování, může být dlouhodobý proces, proto je nutné vybrat dostatečně výkonný zvlhčovač pro daný prostor a počítat s delší dobou nástupu vlhkosti v prostoru. Při zvlhčování vzduchu v zimním období byste se měli vyvarovat větrání tzv. ventilačkou, jelikož typicky trvá déle, a tak by se efekt zvlhčování vůbec nemusel dostavit.
Existuje celá řada typů zvlhčovačů vzduchu, ze kterých můžete vybírat. Mezi našimi zákazníky je však nejoblíbenější následující trojice modelů. Každý z nich má jiný výkon a funkce, a tak se nejlépe hodí pro různé situace a vyplňuje odlišné požadavky.
Plíseň v domě, co s tím?
Vznik plísní je jasným signálem vysoké vlhkosti vzduchu v domě a pro jeho obyvatele představuje velká zdravotní rizika. Uvolňují totiž nebezpečné spory, které způsobují rýmu, kašel a přispívají ke vzniku alergií. Plísně jsou škodlivé pro všechny věkové skupiny, avšak nejvíce jsou ohrožené děti. Pokud plíseň v domě objevíte, co nejdříve s ní začněte bojovat. Jak jsme uvedli výše, je vhodné si udělat představu o hodnotách vlhkosti, abyste vyloučili, že plísně na zdech jsou způsobeny například špatnou hydroizolací stavby či tepelnými mosty stavby. Stále platí, že dlouhodobě zvýšenou vlhkost nad 55–60 % je nutné řešit pomocí odvlhčovače.
Existuje celá řada speciálních přípravků, kterými se dá plíseň zlikvidovat. Stačí je jen na plíseň nastříkat a nechat působit po dobu, která je na postřiku uvedená. Je však potřeba plíseň zlikvidovat hned v momentě, kdy objevíte první černé tečky. Ne všechny plísně mají černou či šedou barvu, a tak může být taková plíseň hůře identifikovatelná.
Jakmile by se plíseň rozrostla, nemuseli byste si s její likvidací poradit sami a museli byste zavolat specialistu. Pokud postřik nezničí veškerou plíseň, je nutné ho opakovat. Stěny je vhodné natřít speciálním přípravkem, který vzniku plísně zabraňuje.
Při vysoké relativní vlhkosti vzduchu je určitě vhodné použít odvlhčovač, který dokáže udržovat vhodnou hladinu vlhkosti, a tím zabraňovat tvorbě plísní. Aby odvlhčovač efektivně fungoval v dané místnosti, musí mít zejména správný výkon.
Jak ale určit správný výkon odvlhčovače a vybrat vhodný model? Na to jsme se zaměřili v našem komplexním testu odvlhčovačů pro letošní rok, kde jsme vybrali celkem dvanáct nejlepších zařízení pro různé místnosti a účely. Jako malou ochutnávku představujeme vítěze z každé kategorie…
Pokud potřebujete pomoci s hledáním vhodného modelu, můžete se inspirovat také naším průvodcem výběrem odvlhčovače vzduchu, kde si představíme nejdůležitější parametry. Velmi rádi vám pomůžeme s výběrem pro vaše konkrétní prostory na naší zákaznické lince 216 216 008 nebo nám můžete napsat e-mail na [email protected], kam můžete detailně popsat komplikace s vlhkostí. S odvlhčovači, ale také se zvlhčovači máme bohaté zkušenosti, a to i osobní.