Přílišné sucho, ale ani vysoká vlhkost neprospívají lidskému organismu. Je potřeba neustále hlídat optimální hodnoty v interiéru, aby se lidé lépe vyhnuli nejrůznějším onemocněním a zbytečně nezatěžovali organismus.
Trápení v podobě vysoké vlhkosti
I když lidé jenom dýchají, produkují tím vodní páru. Pouze v jedné domácnosti si k tomu připojte produkci vodních par při sprchování, koupání, zalévání rostlin, sušení prádla atd. Jakmile přijde doba dešťů, bude se toto množství ještě závratněji zvyšovat. V tomto prostředí se vám bude těžce dýchat, pocítíte nepříjemné dusno. Zaměřte se na neustálé odstraňování vlhkosti, jinak se vystavujete riziku vzniku nemocí kvůli obsaženým choroboplodným plísním, bakteriím a virům ve vzduchu. Dále se začne drobit omítka, budou se rosit okna, plísně se začnou rozšiřovat po stěnách.
Několik tipů, jak si poradit s vlhkostí
Nejjednodušším způsobem, jak se zbavit přílišné vlhkosti, je klasické větrání. Vyžaduje však pravidelnost. Dá se tvrdit, že postačí i deset minut denně, pokud okna pořádně otevřete a necháte proudit vzduch. Pokud v nějaké místnosti schází okno, zaměřte se na pořízení větráku nebo odvlhčovače. Něco však zvládnete vlastním přičiněním. Zkuste omezit sušení prádla v bytě, pokud to nejde, vyberte alespoň větranou místnost. Doporučuje se i sušička prádla. Během vaření zapínejte digestoř. Při objevení plísně ji ihned odstraňte doporučovanými přípravky a postupy.
Příjemné prostředí s odvlhčovačem
Naštěstí existují chytrá zařízení, která dovedou dost omezit kondenzaci vzdušné vlhkosti na oknech, stěnách apod. Díky nim se můžete doma cítit příjemně a bezpečně. Lze si vybírat z několika druhů, aby vyhovovaly požadavkům na různý výkon. Odvlhčovač vzduchu si vyberte takový, aby se vyznačoval nízkou poruchovostí a správným výkonem. Setkáte se s několika typy odvlhčovačů, které na základě konstrukce slouží pro profesionální, domácí nebo bazénové prostředí.
Při výběru záleží také na technologii, a to na absorpční nebo kompresorové. Dále zvažte, jak budete odvádět kondenzát. Někdy se odvádí samospádem, jindy do vestavěné nádoby, ale také je tu možnost vysoušeče se zabudovaným čerpadlem.
Absorpční odvlhčovače fungují nejlépe při nízkých teplotách pod deset stupňů Celsia. Jde o přístroje hodně závislé na relativní vzdušné vlhkosti. Vyznačují se nízkou hlučností. K nejrozšířenějším se řadí kompresorové, kterým nechybí chladivo a kondenzační deska, kde se pomocí rychlého zchlazení vysráží vzdušná vlhkost. Výkon vysoušečů se různí podle teploty a obsažené vlhkosti. Používají se především ve vytápěných budovách, efektivita se projevuje od deseti stupňů Celsia. Profesionální modely s přehledem zvládnou odvlhčit i sto litrů denně za optimálních podmínek. Pro domácí použití postačí přístroje s maximálním výkonem od 10 l do 25 l za den.