Blackfriday
Blackfriday akce
Blackfriday akce

Pojištění dronu se týká nejen profesionálů, ale i začínajících pilotů. Pilotování není nic jednoduchého, poměrně snadno tedy může dojít ke srážce s překážkou či nechtěnému poškození cizího majetku. Před vysokými náklady vás dokáže ochránit jak pojištění odpovědnosti, tak havarijní pojištění. 

Pokud jako většina majitelů dronů tápete, pak jste tu správně! Tento článek vám pomůže se v pojišťovacím labyrintu jednoduše zorientovat.

 

Pojištění dronu

 

Proč pojistit dron?

Pilotování se nějak zvlášť neliší od provozu různých jiných prostředků. V mžiku můžete způsobit škodu sobě i třetí osobě, což zabolí především vaši peněženku. Právě proto je na místě přemýšlet nad sjednáním pojištění, které vám může ušetřit nemalé výdaje.

Pokud se řadíte mezi začínající piloty, pravděpodobně se během zkušebních letů nevyhnete srážce s překážkou, jako jsou například větve stromů. Srazit se však můžete i s většími předměty, které dokážou na dronu napáchat nemalé škody. Jejich oprava vás může vyjít i pořádně draho, a to zejména u dražších modelů.

K nehodám však dochází i z důvodu ztráty signálu, technických problémů a následného pádu či nepříznivých povětrnostních podmínek. Jestliže se dron dostane do stavu, kdy je neovladatelný, může způsobit škodu nejen na cizím majetku, ale i na zdraví cizích osob.

V takovém případě se škody často vyšplhají i na desítky či stovky tisíc korun. S kvalitním pojištěním však většinu škod hravě pokryjete. Pro vybrané kategorie dronů je pojištění navíc povinné. Zákon tuto povinnost udává osobám, které vlastní drony:

  • s hmotností vyšší než 20 kg,
  • určené k létání či natáčení pro komerční účely,
  • spadající do kategorií OPEN A2, OPEN A3 s váhou nad 4 kg a SPECIFIC.

Typy pojištění dronu

Na trhu narazíte hned na několik druhů pojištění dronů, které se od sebe liší zejména dostupným krytím. Vyberou si tak profesionálové, ale i běžní uživatelé, kteří se v případě škody chtějí chránit před vysokými náklady.

Pojištění odpovědnosti z provozu dronu

Základním a nejvyhledávanějším pojištěním dronu je pojištění odpovědnosti z provozu dronu. To vás chrání v případě škod, které byste způsobili třetím osobám. Pojišťovna za vás odpovídající škodu zcela, nebo alespoň částečně vyplatí podobně jako v případě povinného ručení u automobilů. Jednat se může jak o neúmyslné škody na zdraví, tak i na majetku.

Pomůže vám například v případech, kdy váš dron vysklí okno domu, poškodí zaparkované vozidlo nebo při nejhorším spadne na kolemjdoucího. Tento typ pojištění může být v některých případech povinný.

Havarijní pojištění dronu

Pro krytí škod na samotném dronu je určeno havarijní pojištění. Jeho sjednání je dobrovolné a vyplatí se zejména majitelům dražších dronů. Krytí havarijního pojištění se liší podle pojišťovny, u které si jej sjednáváte. Ve většině případů by však mělo krýt:

  • nahodilé poškození dronu a jeho vybavení,
  • poškození dronu živelnou katastrofou,
  • vandalismus a krádež dronu.

Komplexní pojištění dronu

U vybraných pojišťoven narazíte i na komplexní balíčky pojištění kombinující pojištění odpovědnosti a havarijní pojištění. Krytí se vztahuje nejen na škody, které způsobíte třetím osobám, ale i škody na vašem zařízení. Některé balíčky pak mohou obsahovat i různé asistenční služby. S komplexními balíčky lze často i ušetřit, jelikož u nich pojišťovny poskytují slevy za sjednání více produktů najednou.

 

Pojištění dronu

Zdroj: Canva

Jak vybrat správnou pojišťovnu a pojištění?

K pojištění dronů je třeba přistupovat stejně jako k ostatním pojistným produktům. V první řadě si ujasněte, jaké krytí od pojištění očekáváte. Podle něj si zvolte typ pojištění a zaměřte se na konkrétní nabídky, u kterých budete porovnávat parametry. Jedny z těch nejdůležitějších si rozebereme níže.

Podmínky pojištění

Během výběru pojištění věnujte pozornost pojistným podmínkám. Jedině tak se vyhnete případným nedorozuměním a problémům při likvidaci pojistné události. Pozor si dejte hlavně na rozsah krytí a možné výluky.

Aby to nebylo jednoduché, každá pojišťovna si sama stanovuje konkrétní podmínky. Pokud vám tedy jedna pojišťovna nabízí krytí vandalismu, neznamená to, že vám stejné krytí nabídne i konkurence. Během porovnávání dostupných nabídek se možná trochu zapotíte, ale stojí to za to.

U vybraných pojišťoven můžete narazit i na nabídky, které obsahují asistenční služby či pravidelný servis dronů. Obvykle se ale takové služby vážou na konkrétní značku dronů.

Pojistný limit

Pozornost věnujte i pojistným limitům, jež by měly odpovídat rizikům, kterým se během létání vystavujete. Pokud se čas od času prolétnete po krajině a natočíte si pár záběrů, vystačíte si s limity v řádu stovek tisíc.

Pro profesionální piloty, kteří dron s kamerou využívají často, je však lepší sáhnout po vyšších pojistných limitech. U pojištění odpovědnosti je navíc nutné dodržovat předem stanovené minimální výše limitů – prohlédnout si je můžete v tabulce níže.

 

Hmotnost dronu

Doporučená minimální výše pojistného limitu

Do 0,91 kg

250 000 Kč

Od 0,91 do 7 kg

1 000 000 Kč

Od 7 do 20 kg

3 000 000 Kč

 

Cena pojištění

S pojistnými limity souvisí i cena pojistného. Obecně platí, že čím vyšší je pojistný limit a rozsah krytí, tím vyšší je i cena pojištění – u většiny modelů začíná na 1 000 Kč za rok. U komplexnějších balíčků pojištění je třeba počítat s vyšší cenou, která se může klidně pohybovat i okolo 9 000 Kč ročně.

Výši pojistného ovlivňují též parametry samotného dronu. Většinou platí, že cena roste s velikostí a hmotností dronu, jelikož může způsobit mnohem větší škody. U komerčních dronů nad 20 kg zákon doporučuje limit 25 milionů korun.

Pověst pojišťovny

Zajímat by vás měla také pověst pojišťovny, u které si chcete pojištění dronu sjednat. Nejlepší je volit nabídky u již ověřených pojišťoven s dlouholetou historií. Ani to vám však nezajistí, že dané pojištění bude opravdu kvalitní.

V souvislosti s tím se zaměřte i na zkušenosti klientů dané pojišťovny. Vyčleňte si trochu času a hledejte recenze, diskuze a články spojené s vybranou pojišťovnou. Na sociálních sítích narazíte na řadu skupin nadšenců do dronů, kteří vám s volbou pojištění rádi poradí.

TIP: Před sjednáním pojištění je třeba provést registraci dronu. Do té doby vám žádná z pojišťoven své služby nemůže poskytnout.

 

Pojištění dronu

 

Nabídky pojištění dronů na českém trhu

Pojištění dronů není v ČR tak rozšířené jako jiné pojistné produkty. I přesto u nás narazíte hned na několik pojišťoven, jež jej zařadily do své nabídky. Jednou z nich je například ČSOB pojišťovna, u které je dostupné jak pojištění odpovědnosti, tak i havarijní pojištění dronů a jejich vybavení. Cena ročního pojistného začíná už na 1 000 Kč a odvíjí se od hmotnosti a typu dronu.

Pojištění odpovědnosti nabízí také Generali Česká pojišťovna, kde se roční pojistné pohybuje mezi 5 000 až 10 000 Kč. Výše pojistného se opět odvíjí od hmotnosti dronu. Pojišťovna však další informace neuvádí, případní zájemci ji musí kontaktovat přímo.

Naopak konkurenční pojišťovna Kooperativa nabízí havarijní pojištění i pojištění odpovědnosti. Bohužel na svém webu neuvádí téměř žádné podrobnosti. Podobně je na tom Allianz pojišťovna, která opět nabízí obě varianty.

Mnohem sdílnější je Evropská pojišťovna (ERV), u které lze sjednat pouze havarijní pojištění. Na druhou stranu nabízí transparentní podmínky, a to přímo na svém webu. Pojištění se vztahuje na havárii, krádež, nevhodné zacházení, vandalismus, požár i živelní události. Cena pojistného se přitom pohybuje mezi 490 až 7 990 Kč. Uživatelé musí počítat i se spoluúčastí od 10 do 30 %.

Přehlednou nabídkou pojištění disponuje také pojišťovna Renomia. Sjednat u ní lze pojištění odpovědnosti a havarijní pojištění. Pojistit lze pouze nové drony do 20 kg. Výhodou je možnost volby územního rozsahu pojištění, a to nejen v ČR, ale i v rámci celého světa. Pojištění si zde navíc mohou sjednat nejen fyzické, ale i právnické osoby.

 

Pojišťovna

Typy pojištění

Pojistné krytí

Spoluúčast

Minimální roční pojistné

Územní platnost

ČSOB pojišťovna

Pojištění odpovědnosti, havarijní pojištění

Škody třetích osob, havárie, živelní události, krádež

10–30 %

1 000 Kč

Česko a Slovensko, Evropa

Generali Česká pojišťovna

Pojištění odpovědnosti

Škody třetích osob

1 000 až 10 000 Kč

5 000 až 10 000 Kč

Česko a Slovensko, Evropa

Kooperativa

Pojištění odpovědnosti, havarijní pojištění

Škody třetích osob, havárie, živelní události, krádež

Neuvedeno

Neuvedeno

Česko a Slovensko, Evropa

Allianz

Pojištění odpovědnosti, havarijní pojištění

Škody třetích osob, havárie, živelní události, krádež

Neuvedeno

Neuvedeno

Česko a Slovensko, Evropa

Evropská pojišťovna (ERV)

Havarijní pojištění

Havárie, neopatrné zacházení, vandalismus, požár, živelní události, krádež

30 % u havárií a neopatrného zacházení, 10 % u ostatních událostí

490 Kč

Česko a Slovensko, Evropa, svět

Renomia

Pojištění odpovědnosti, havarijní pojištění

Škody třetích osob, havárie, živelní události, krádež

Neuvedeno

Neuvedeno

Česko a Slovensko, Evropa, svět

 

Jak jste se mohli přesvědčit, většina předních tuzemských pojišťoven není ohledně pojištění dronů zrovna sdílná. Hledání vhodného pojištění dronu vás tak bude stát podstatně více úsilí než u jiného pojistného produktu. Nebojte se tedy pojišťovnu oslovit a vyžádejte si potřebné informace.

Kličky a háčky spojené s pojištěním dronů

Pojištění dronu funguje stejně jako jiné pojistné produkty. Při špatném výběru vás tedy dokáže nemile překvapit tím, že nastalá situace není zahrnuta v pojistném krytí. Proto si pečlivě přečtěte pojistnou smlouvu i obchodní podmínky. Ty nemusí být vždy zcela jednoznačné, a proto není od věci se s dotazy obrátit přímo na pojišťovnu.

Zároveň je třeba přemýšlet dopředu a vytipovat si možné situace, které mohou během pilotování nastat. Jedním z dobrých příkladů jsou živelní události. Ty se mohou vztahovat buď na uložené zařízení, které není v provozu, ale i letící dron – velká část pojišťoven vám však neuzná škody způsobené letem v nepříznivém počasí.

Pozor si dejte také na možné poplatky, které se týkají zejména neuhrazeného pojistného. Většina pojišťoven navíc vyžaduje spoluúčast klienta, ne každá vás však bude o této skutečnosti informovat. Ještě před sjednáním si ověřte výši spoluúčasti a ujistěte se, že pro vás nebude v případě pojistné události spíše přítěží.

Cena versus hodnota pojištění

Platba pojistného je často nákladným, ale zároveň nezbytným výdajem. Pokud vás trápí napjatý rozpočet, měli byste zvážit, zda je pro vás sjednání pojištění správným krokem. Profesionálové, jež vlastní pilotní průkaz na dron, a majitelé dronů v předem stanovených kategoriích se pojištění odpovědnosti nevyhnou.

Pro klid v duši si ale mohou sjednat i havarijní pojištění. To se obecně vyplatí pouze v případě, že kupujete dražší model dronu. Jestliže navíc dron s kamerou slouží k podnikatelským účelům, určitě bude lepší mít v záloze plán B v podobě pojištění, díky němuž budete moci rychle financovat koupi nového zařízení.

Za předpokladu, že roční pojistné u pokročilejších modelů činí 5 000 Kč, vyplatí se investice do pojištění u dronů s hodnotou nad 10 000 až 15 000 Kč. Velmi ale záleží na vašem rozpočtu. Jestliže si můžete dovolit v případě potřeby sáhnout do úspor a pokrýt hodnotu dronu, lze pojištění u levnějších dronů vynechat a ušetřit.

Pokud se řadíte mezi rekreační piloty, je pouze na vás, jaké pojištění zvolíte. Z osobní zkušenosti ale doporučujeme nějakou formu pojištění odpovědnosti každému majiteli dronu. Nešťastná událost vás totiž může potkat doslova kdekoliv, a to i uprostřed divočiny.

Nikdy nevíte, zda neměl někdo podobný nápad jako vy a nevydal se do přírody na krátkou procházku. Případný pád dronu vás pak může stát i stovky či miliony korun. Základní pojištění odpovědnosti vás navíc vyjde pouze na pár stovek ročně.

 

Pojištění dronu je nepochybně skvělou formou krytí, které ocení ostřílení i začínající piloti. Pojištění odpovědnosti by mělo být samozřejmostí téměř pro každého, jelikož i mini dron s kamerou, který pořídíte do pár tisíc korun, dokáže napáchat pořádnou paseku, která vás může stát statisíce či miliony korun.

Naopak havarijní pojištění se vyplatí zejména u drahých modelů dronů, jejichž oprava či opětovná koupě by ohrozila váš rodinný rozpočet. V každém případě přistupujte k výběru pojištění zodpovědně a věnujte pozornost jak podmínkám, tak i pojistným limitům a výši spoluúčasti.

Radek

Autor článku
Radek je zkušený profesionál v oblasti elektroniky s dlouholetým zaměřením na produkty našeho e-shopu (zejména klimatizace, odvlhčovače, elektrokoloběžky, drony a mnoho dalších). Jeho praktické zkušenosti s produkty jsou klíčovým faktorem při tvorbě článků, kde aktivně přispívá k nalezení praktických řešení pro každodenní potřeby našich zákazníků.

Potřebujete pomoci?

+420216216008
+420216216008
Po-Pá (9:00 – 16:00)
Porovnání nejlepších dronů AERIUM Hubsan Blackhawk 2 a AERIUM SG MAX – který z nich vybrat?
Chcete dron, se kterým budete opravdu spokojeni? Základem je porovnávat, a to třeba naše dva nejoblíbenější modely – přinášíme srovnání i s ukázkami z...
Průvodce výběrem nejlepších dronů na focení: Zachyťte svět z ptačí perspektivy!
Sháníte dron na focení? Jste tu správně – pomůžeme vám s výběrem a představíme si 6 nejlepších modelů, se kterými hravě pořídíte jedinečné snímky....
Heureka
Hodnocení zákazníků
1943 recenzí na Heureka.cz
Oveřený zákazník
10/01/2025

Objednávala těsně před vánoci a spokojenost rychlé jednání a pod stromečkem úspěch nemůžu si stěžovat dekuji