Terénní elektrokoloběžky
Hledáte parťáka na náročnější cesty? Terénní elektrokoloběžka splní všechny vaše nároky. Nabízí velkou výdrž baterie a slušný výkon, a tak vás doprovodí i na delších, náročných trasách. Navíc se můžete spolehnout na to, že elektrická terénní koloběžka odolá horším přírodním podmínkám.
I když si elektrokoloběžky většinou spojujeme hlavně s městským prostředím, jedná se o ekologické komfortní řešení také pro cestování v terénu. S městským modelem by však outdooroví dobrodruzi na přírodních cestách příliš nepochodili. Proto se na trhu objevily také terénní koloběžky s elektrickým motorem, které jsou pro přírodní trasy mnohem lépe uzpůsobené.
Terénní koloběžky jsou navrženy tak, aby zvládly náročnější povrchy než jen beton nebo asfalt, a to včetně štěrkových, lesních či kamenných cest. Oproti městským modelům mají mnohem lepší odpružení a tlumiče, které zabrání tomu, abyste při jízdě cítili každou nerovnost, přes kterou přejedete.
Rozdílu mezi terénními a městskými elektrokoloběžkami si všimnete už při pohledu na jejich konstrukci a celkový design. U terénních modelů je prioritou odolnost, stabilita a ovladatelnost v náročných podmínkách, zatímco konstrukce městských variant nabízí spíše kompaktnost, nízkou hmotnost a snadné přenášení.
Co mají oba typy často společné, je skládací konstrukce, která umožňuje snadné převážení i uskladnění elektrické koloběžky, když ji zrovna nepoužíváte. U obou variant je standardem nosnost 120 kg, případně i 150 kg, kterou se v žádném případě nevyplatí překračovat – důsledkem může být přehřátí motoru a následná porucha elektrokoloběžky.
Pneumatiky terénních koloběžek jsou širší a mají hlubší vzorek, což zajišťuje lepší trakci a ovládání na sypkém povrchu. Navíc nabízejí větší výkon motoru nebo bývají dokonce vybaveny dvěma motory, které poskytují vyšší výkon potřebný pro zdolávání prudkých stoupání a nerovného terénu.
Terénní elektrické koloběžky jsou konstruovány tak, aby dosahovaly vyšších rychlostí, díky čemuž vám umožní stihnout pokrýt větší vzdálenost za kratší čas. To zajistí především silný motor o výkonu alespoň 500 W, který však může být i mnohonásobně vyšší. S tím přirozeně stoupá i max. rychlost, kterou dokáže elektrokoloběžka do terénu vyvinout.
V rámci rychlosti je důležité zmínit, že bez řidičského průkazu je povoleno řídit pouze modely s maximální rychlostí do 25 km/h. Pokud tedy váš vybraný model dokáže jet 30 km/h, 45 km/h nebo dokonce i rychleji (a to u mnoha našich modelů není výjimkou), budete potřebovat odpovídající řidičské oprávnění, jehož konkrétní typ se odvíjí od samotného výkonu elektrokoloběžky.
Nejdůležitějším parametrem, který terénní modely odlišuje od těch městských, je kapacita jejich baterie. Zatímco elektrokoloběžky do města průměrně zvládají na jedno nabití urazit vzdálenost 35 km, varianty do terénu většinou ujedou až 45 km a lepší modely dokonce 50 km a více. Díky tomu vám dovolí překonávat delší vzdálenosti bez nutnosti častého dobíjení.
Dojezdovou vzdálenost a stejně tak i maximální rychlost však ovlivňuje celá řada faktorů, jako je styl jízdy, náročnost terénu nebo hmotnost řidiče. Pokud na koloběžku s nosností 120 kg nasedne řidič, který váží 50 kg, stroj pojede jinak, než kdyby ho řídil někdo s dvojnásobnou hmotností.
Jak už jsme zmínili, terénní elektrokoloběžky jsou obvykle vybaveny pokročilými systémy odpružení a mnohdy dokonce i dvojitými tlumiči. Právě takové prvky jsou pro jízdu po nerovném povrchu velmi důležité, jelikož tlumí nárazy a zabrání tomu, abyste cítili každý kamínek či nerovnost, přes kterou přejedete. Jízda je tak plynulejší a mnohem komfortnější.
Co se týče komfortu, praktickým prvkem může být i sedátko. Ano, čtete správně – elektrokoloběžky se sedátkem najdete i mezi terénními modely. Právě při dlouhých jízdách sedátko totiž oceníte nejvíce. U některých modelů z naší nabídky ho navíc můžete i odmontovat, a tak svůj stroj uzpůsobit svým aktuálním potřebám.
Důležitým prvkem jsou také kola. Pro terénní elektrokoloběžky jsou typické větší, nafukovací pneumatiky s drsným vzorkem. Zajišťují tak skvělou přilnavost na různých typech povrchů, což řidiči poskytuje lepší kontrolu nad elektrokoloběžkou, a tak i zvýšenou bezpečnost při toulkách přírodou.
Pro náročné trasy je důležitá elektrokoloběžka s dostatečnou odolností vůči vodě a prachu. Když vyrážíte na delší cesty, snadno vás může potkat dešťová přeháňka. A rizika spojená s prašnými cestami asi zmiňovat ani nemusíme. Konstrukce s dostatečným stupněm krytí však udrží všechny součástky v bezpečí i v náročnějších podmínkách, což zajišťuje stabilní výkon a dlouhou životnost stroje.
Bezpečnostní prvky však nutně nemusí přímo ovlivňovat samotnou jízdu. Typickým příkladem jsou integrovaná LED světla v přední a zadní části elektrokoloběžky, která zajišťují skvělou viditelnost stroje i za zhoršených světelných podmínek. Nezbytným prvkem, kterým všechny naše elektrokoloběžky disponují, je dobře čitelný displej, kde najdete informace o aktuální rychlosti a zbývající kapacitě baterie.
Na trhu najdete celou spoustu terénních elektrokoloběžek. Pokud však chcete být s vybraným modelem opravdu maximálně spokojení, neměli byste při výběru dělat unáhlená rozhodnutí. Místo toho se sami sebe zeptejte:
- Jak daleko mám v plánu jezdit?
- V jakém terénu budu elektrokoloběžku nejčastěji využívat?
- Jak často budu potřebovat elektrokoloběžku přenášet?
- Jak velkou nosnost potřebuji?
- Vydržím při jízdě dlouho stát?
Na základě parametrů, funkcí a uživatelských recenzí pak mnohem snadněji vyberete model, který vám bude ve všech ohledech vyhovovat. Pokud byste při výběru tápali, můžete nahlédnout do našeho srovnání nejlepších modelů elektrokoloběžek pro aktuální rok.
Ať už vyberete jakýkoliv, rozhodně platí, že elektrické koloběžky otevírají spoustu možností nejen pro obyvatele města, ale i outdoorové nadšence. Jejich robustní konstrukce, výkonné motory a pokročilé funkce umožňují jezdcům zdolávat náročné cesty a prozkoumávat přírodu zcela novým, ekologickým způsobem.
Pokud vás zajímá, které elektrokoloběžky zvládnou nejlépe zdolávat strmá a táhlá stoupání, můžete si přečíst náš článek Elektrokoloběžka do kopce – co ovlivňuje její výkon a jak ho lze zvýšit?.