Pokud jste nadšenci do natáčení a focení, je jen otázkou času, než si ve vaší výbavě najde své čestné místo také dron s kamerou. Kombinuje v sobě mnoho inovativních technologií dnešní doby a skrze ně svému majiteli zpřístupní pořizování úchvatných leteckých snímků. Kvůli záběrům z výšky už tedy nemusíte lézt po stromech!
Ať už hledáte svůj úplně první dron nebo náhradu za ten stávající, při výběru byste měli vzít v potaz své požadavky a dosadit k nim odpovídající parametry.
Skrze dobrou přípravu totiž vede jasná cesta k tomu, jak vybrat dron s kamerou, se kterým budete spokojeni. Důležité parametry už jsme si částečně popsali v našem průvodci výběrem dronu, dnes si však blíže popíseme ty, které byste u dronů s kamerou mohli vyžadovat.
Kvalita versus cena
I když je trh s drony poměrně velký a nabídka široká, stále máte na výběr podstatně méně značek a modelů, než kdybyste kupovali třeba chytrý telefon nebo fitness hodinky. Obecně se však drony s kamerou dají rozdělit do dvou hlavních skupin:
- velké outdoorové letouny s kvalitní kamerou,
- jednodušší zařízení vybavená kamerou s nižším rozlišením.
Ze které z nich si vyberete model pro vás, bude záviset na vašich potřebách a rozpočtu. Pokud si chcete občas udělat pěkné video z dovolené nebo se jen tak proletět, nejspíš nebudete chtít dělat příliš velkou investici – a vystačíte si tedy s levnější variantou s nižšími specifikacemi.
Jestliže však chcete pořizovat opravdu kvalitní záběry venkovní krajiny nebo pro svůj dron s kamerou najdete uplatnění ve své profesi, kvalita by měla být prioritou – budete tedy muset nejspíš sáhnout hlouběji do kapsy.
Dražší drony nabízejí delší dobu letu, natáčí lepší video a přicházejí s pokročilejšími funkcemi, které usnadňují jejich obsluhu. Zvažte tedy, co s dronem vlastně máte v plánu dělat, a podle toho si ujasněte rozpočet a požadované parametry.
Kapacita baterie určuje délku letu
Srdcem každého dronu je jeho baterie, která mu dodává šťávu potřebnou k tomu, aby se mohl vznést do vzduchu. Kapacita baterie tedy přímo určuje, po jakou dobu budete moci létat na jedno nabití.
Standardně se doba letu pohybuje v rozmezí 20 až 30 minut, žádná ideální hodnota zde ale stejně neexistuje – vše se odvíjí od vašich konkrétních potřeb.
Pokud však chcete mít neustále pár minut letu v rukávu, sáhněte po modelu s vyjímatelnou baterií. Můžete pak mít v batohu připravený náhradní kus a let si tak dvojnásobně prodloužit.
Kam až chcete doletět?
Velmi důležitým parametrem při výběru dronu s kamerou je také dosah – tedy jak daleko s ním budete moci letět, aniž by ztratil připojení k ovladači. Dosah se rozhodně vyplatí znát, když ho totiž při létání vezmete v potaz, vyhnete se ztrátě kontroly nad dronem, a tak i jeho poničení.
V naší nabídce najdete drony s dosahem i několika kilometrů – záleží tedy pouze na tom, v jakém prostředí budete chtít fotit nebo natáčet. Mějte však při létání na paměti, že z pohledu legislativy byste měli svůj dron mít neustále pod dohledem, abyste zabránili poškození majetku a zranění zvířat či osob, které by se mu připletly do cesty.
Nejdůležitější pravidla už jsme pro vás také shrnuli, a to v našem článku Sedmero pravidel provozu dronů: Jak létat zcela legálně?.
Odpovídající rozlišení kamery
Pokud chcete získat opravdu kvalitní záběry, měli byste vzít v úvahu také specifikace kamery a výsledné rozlišení fotografií a videa, která s její pomocí pořídíte. Tyto parametry jsou obvykle přímo úměrné ceně – dražší drony s kamerou pořizují kvalitnější foto a video a naopak. Samozřejmě ale existují i výjimky potvrzující pravidlo.
Rozlišení se uvádí v pixelech a ukazuje ostrost finálního obrazu – čím více pixelů, tím kvalitnější a detailnější výsledek. Pokud hledáte mezi modely střední a vyšší třídy, standardně se setkáte se čtyřmi hlavními variantami rozlišení:
- FullHD – 1920 × 1080,
- Quad HD (2K) – 2560 × 1440,
- Ultra HD (4K) – 4960 × 2160 / 3840 × 2160,
- 8K – 7680 × 4320.
Poslední varianta je pochopitelně tou nejlepší. Nejde ale jen o rozlišení, pokud chcete pořizovat skutečně pěkná videa, na která se budete rádi dívat, měli byste také vyhledávat drony s kamerou, která má stabilizaci obrazu a kvalitní optiku. Některé drony mají také slot na micro SD kartu, kam videa napřímo ukládají.
K eliminaci takových otřesů obvykle slouží takzvaný gimbal. Pod tímto názvem se ukrývá konstrukce, na které je kamera zavěšena. I když se dron nakloní, gimbal tento pohyb vyváží a kameru udrží ve stejné pozici – dosáhnete s ním tedy maximální stability.
Funkce pro snadnější ovládání
Když budete řešit, jak vybrat dron s kamerou, měli byste se zajímat nejen o parametry spojené s natáčením, ale i se samotným ovládáním. Obecně se doporučuje začínat s levnějším modelem, abyste si osvojili základy, a až poté přejít na dražší a schopnější variantu.
Na druhou stranu jsou to právě pokročilejší drony, respektive jejich inovativní vybavení a funkce, co vám ovládání může výrazně usnadnit. Pojďme si tedy představit ty, po nichž se při hledání ideálního dronu skutečně vyplatí dívat.
Integrovaná GPS
GPS v případě dronů funguje dost podobně jako u chytrých telefonů. Zařízení si díky této funkci „uvědomuje“, kde se nachází, což vám usnadní jeho nalezení v případě ztráty. Díky integrované GPS si dron může najít i vás – k tomu slouží funkce „návrat domů“, kdy se po stisknutí tlačítka přesune tam, kde se nachází jeho ovladač.
Jelikož drony s GPS vědí, kde se nacházejí, znamená to pro vás i snadnější navigaci. V porovnání s modely, které tuto funkci postrádají, mají výrazně větší stabilitu – zejména pak v situacích, kdy se mají vznášet na jednom místě.
Automatické rozpoznávání překážek
I zkušený pilot se někdy utne a nevyhne se srážce dronu se stromem nebo čímkoliv jiným, co mu stojí v cestě. Pokud ale váš dron disponuje funkcí rozpoznávání překážek a umí se jim automaticky i vyhnout, tento problém vás trápit nemusí.
Je ale třeba pamatovat na to, že ne u každého dronu se na tuto funkci dá skutečně spolehnout. Nejlepším ukazatelem jsou v tomto ohledu nezávislé recenze konkrétních modelů, případně hodnocení uživatelů, které vám prozradí, na jaké úrovni daná funkce skutečně je.
Režim „Následuj mě“
Drony mnoho lidí využívá také k tomu, aby natáčeli sami sebe při různých aktivitách, ať už jde o běh, jízdu na kole, lyžování či jiný sport. Jenže s ovladačem v ruce by se takové nápady realizovaly velmi těžko – a proto jsou pokročilejší drony s kamerou opatřené funkcí „Následuj mě“.
Princip fungování je jednoduchý. Stačí, abyste nastavili sami sebe jako bod, který má dron následovat, a pak už můžete věnovat pozornost vybrané aktivitě a nechat ho, aby vás doprovázel.
Doufáme, že jsme vás přesvědčili o tom, že cesta k tomu, jak vybrat dron s kamerou, se kterým budete spokojeni, nemusí být nijak náročná. Nyní už víte, jakým parametrům věnovat pozornost, takže už jen stačí si ujasnit vaše priority, a můžete se do výběru směle pustit.